Dzieci i brudne ręce. Jak chronić dzieci przed zarazkami i bakteriami?
| Dzieci i brudne ręce. Jak chronić dzieci przed zarazkami i bakteriami?

Dzieci i brudne ręce. Jak chronić dzieci przed zarazkami i bakteriami?

Zbliżają się wakacje – dla dzieci czas wspaniałej zabawy, wyjazdów i beztroskich chwil spędzonych w gronie przyjaciół. Przed wyruszeniem w podróż warto przypomnieć dziecku o podstawowych zasadach higieny, których powinno przestrzegać w każdej sytuacji. Regularne mycie rąk może uchronić je przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami!

Tak zwane „choroby brudnych rąk” najczęściej kojarzone są z dziećmi ze względu na to, że to właśnie one, eksplorując i odkrywając świat dotykają różnorodnych miejsc i przedmiotów wokół siebie, często nie zważając na konsekwencje. Jednak niebezpieczeństwo zakażenia dotyczy również dorosłych. Nie należy go lekceważyć!

Nasze dłonie to siedlisko drobnoustrojów. Oczywiście część z nich stanowi naturalną florę bakteryjną, tak zwaną florę stałą, która nie zagraża naszemu zdrowiu. Oprócz niej, na dłoniach mogą gromadzić się również bakterie i wirusy stanowiące źródło potencjalnych infekcji. Do najczęstszych „chorób brudnych rąk” możemy zaliczyć wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę pokarmową, toksokarozę, nazywaną również „chorobą piaskownic”(glista psia lub kocia), a także zakażenia Salmonellą, bakterią E. Coli, owsikami, tasiemcem, czy glistą ludzką. Z niebezpiecznymi wirusami, bakteriami czy pasożytami możemy spotkać się właściwie wszędzie. Dzieci są szczególnie narażone na zakażenia, ze względu na nieco słabszy system odpornościowy oraz częstą skłonność do jedzenia brudnymi rękami.

Jak zatem myć ręce? Regularnie i dokładnie! Jak się okazuje, 20-sekundowy „cykl” mycia rąk pozwala usunąć wszystkie zanieczyszczenia i bakterie, które mogą zagrażać zdrowiu. Warto więc przypomnieć dziecku o umyciu dłoni po każdej zabawie, przed jedzeniem, po kontakcie ze zwierzętami, czy po powrocie z wycieczki lub spaceru.

Co zrobić jednak, kiedy dostęp do czystej wody i mydła jest ograniczony? Obozy, kolonie czy kilkudniowe wyprawy sprzyjają takim sytuacjom. Warto zaopatrzyć wtedy naszą pociechę w żel do mycia rąk CleanHandsTM, który nie tylko odświeża dłonie, ale również ma działanie antybakteryjne. Mała, poręczna buteleczka z wygodnym dozownikiem zmieści się do każdego plecaka! Żel jest bezpieczny dla skóry, pięknie pachnie i pozostawia dłonie w idealnej czystości. Możemy wybierać spośród wielu pojemności i wersji produktów, również dedykowanych specjalnie dla najmłodszych!

Pamiętajmy również o tym, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci prawidłowych nawyków higienicznych, najlepiej poprzez dawanie dobrego przykładu!

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: