Kategorie
Karmienie piersią

Dzieci karmione piersią mają niższe ryzyko wystąpienia wad zgryzu

Najnowsze doniesienia z University of Adelaide w Australii wskazują na kolejną korzyść wynikającą z karmienia dziecka piersią – zdrowe zęby i prawidłowy zgryz.

Naukowcy obserwowali ponad 1300 dzieci w wieku do 5 lat, biorąc pod uwagę okres, w jakim były karmione piersią. Zbadano również stan i budowę zębów i szczęki dzieci, aby zaobserwować kondycję zgryzu i położenie zębów pod kątem przyszłej konsultacji z ortodontą i konieczności noszenia aparatu. Wyniki? Dzieci, które były karmione wyłącznie piersią, przez trzy do sześciu miesięcy po urodzeniu miały o jedną trzecią niższe ryzyko wystąpienia wady zgryzu i 41 procent niższe ryzyko w ogóle interwencji dentystycznych i ortodontycznych, w porównaniu do dzieci, które były karmione butelką.

Wyniki tych badań pokazują, jak karmienie piersią pomaga zapobiegać przyszłym problemom na długo przed tym, zanim pojawią się zęby u dziecka. Nie chodzi o skład mleka kobiecego, ale o sam akt karmienia, który zdaniem naukowców pomaga rozwijać mięśnie szczęki. Co więcej, dzieci, które były karmione piersią, ale używały również smoczków, były nieco bardziej narażone na późniejsze kłopoty z zębami i zgryzem.

Przeczytaj: Karmienie piersią a wady zgryzu

Źródło: Thestir.cafemom.com
Foto: flikr.com/flavioclima

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.