Emolienty kontra AZS
| Emolienty kontra AZS

Emolienty kontra AZS

AZS to choroba podstępna, która nie tylko powoduje uczucie świądu opisywanego jako gorszy niż ból, ale i brzydkie zmiany skórne. W okiełznaniu tego schorzenia najważniejsza jest wiedza na temat pielęgnacji i emolientów, które znacząco łagodzą objawy i pozwalają wydłużać okresy remisji.

AZS: przyczyny

Etiologia tej choroby nie jest jeszcze w pełni poznana. Dziś uważa się, że u podłoża atopowego zapalenia skóry leżą geny, przy czym nie dziedziczy się choroby, a jedynie skłonność do wystąpienia alergii. Niestety nie oznaczono jeszcze genów, które są odpowiedzialne za podwyższone ryzyko zachorowania na AZS.

Mechanizm choroby

Atopowe zapalenie skóry jest wynikiem niewłaściwej reakcji immunologicznej organizmu na małe dawki antygenów, w konsekwencji czego dochodzi do produkcji zbyt dużej ilości przeciwciał IgE. Immunoglobuliny klasy IgE wiążą określone alergeny, a następnie prezentują je limfocytom T pomocniczym, które następnie namnażają się i wydzielają cytokiny prozapalne, odpowiedzialne za pogorszenie stanu skóry.

AZS – choroba wieku dziecięcego?

AZS jest kojarzone głównie z wiekiem dziecięcym, ponieważ aż 95% zachorowań notuje się u dzieci do 5. roku życia, w dodatku mylnie zakłada się, że z AZS się wyrasta, w rzeczywistości zaś wydłużają się okresy remisji, a objawy są łagodniejsze niż we wcześniejszych etapach życia. Zasadniczo wydziela się trzy fazy choroby: niemowlęcą (do 2. r.ż.), której towarzyszą zmiany wysiękowe oraz strupy w obrębie twarzy, kończyn oraz tułowia, a także na owłosionej skórze głowy, dziecięcą (między 3. a 11. r.ż.), którą cechują zmiany na zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz na karku i nadgarstkach oraz młodzieżową i osób dorosłych (od 12. r.ż.), dla której typowe są zmiany w lokalizacji zbliżonej do faz dziecięcych z dodatkowymi zmianami na grzbietach dłoni.

AZS: objawy i rozpoznanie

Podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd oraz charakterystyczna dla wieku lokalizacja zmian. Dla AZS typowy jest przewlekły i nawrotowy charakter oraz pojawienie się zmian w bardzo wczesnym wieku. Chorobie tej towarzyszy także suchość skóry, tendencja do rogowacenia przymieszkowego, przebarwienia powiek i skóry wokół oczu oraz zaostrzenie objawów w reakcji na stres. Dodatkowo istotnym czynnikiem diagnostycznym jest wywiad rodzinny. Jednak mimo wyselekcjonowania symptomów typowych dla atopowego zapalenia skóry bywa ono często mylone z innymi schorzeniami, szczególnie z łuszczycą.

AZS: leczenie

Leczenie zawsze odbywa się na kilku poziomach, dzięki czemu jest ono efektywniejsze. Zwykle ma ono charakter objawowy, a leczenie przyczynowe obejmuje przeważnie usunięcie czynników uczulających. Jednymi z podstawowych leków stosowanych w terapii AZS są preparaty przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy, które jednak mogą być stosowane tylko okresowo.

Emolienty: działanie

Emolienty stanowią podstawę pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, i w trakcie pełnoobjawowej choroby, jak i w czasie remisji. Ich regularne stosowanie jest bardzo ważnym elementem terapii, ponieważ wzmacniają one warstwę okluzyjną, redukując w ten sposób transepidermalną utratę wody. Dodatkowo emolienty zmiękczają naskórek i odżywiają skórę, dzięki czemu łagodzą uczucie świądu. Co zwykle zawierają emolienty? Przede wszystkim składniki okluzyjne, hamujące parowanie wody, jak np. ciekła parafina, substancje silnie wiążące wodę (tzw. humektanty), np. gliceryna i mocznik, a także składniki wpływające korzystnie na lipidy skóry oraz ogólną jej kondycję, w szczególności trójglicerydy kwasu kaprylowego, olej z ogórecznika, olej lniany i olej jojoba oraz kompleksy witaminowe.

AZS: pielęgnacja skóry

Jak stosować emolienty? Najlepiej zaraz po krótkiej kąpieli (maksymalnie 10-15 minut, temperatura wody około 33-37 stopni C) na lekko wilgotną, delikatnie osuszoną ręcznikiem skórę. Pamiętaj, aby nakładać emolienty przynajmniej kilka razy dziennie! W zależności od nasilenia objawów możesz wybierać z całej gamy dermokosmetyków w postaci kremów, balsamów i emulsji. W aptekach internetowych i stacjonarnych znajdziesz znane i rekomendowane marki, w tym całą serię kosmetyków dedykowaną atopikom firmy Emolium, obejmującą m.in. żele do kąpieli, emulsje oraz kremy pielęgnacyjne i ochronne, a także szampony do włosów. Kosmetyki Emolium cieszą się uznaniem chorych na AZS, a także farmaceutów i lekarzy, którzy doceniają formuły kompleksowo troszczące się o problematyczną atopową skórę. Jednak nie tylko firma Emolium stworzyła preparaty pielęgnacyjne idealne dla dzieci cierpiących na AZS, na rynku dostępne są także inne warte uwagi marki, np. Eris Pharmaceris E Emotopic, BabyCap Emolient, Latopic oraz Oillan.

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Aby podnieść skuteczność terapii i zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Maluchom z atopowym zapaleniem skóry pomoże zrezygnowanie z ubrań wełnianych na rzecz luźnych wykonanych z bawełny, która przepuszcza powietrze. Wskazane jest także stosowanie środków piorących dla atopików, które nie zawierają substancji drażniących i uczulających. Jeśli zmiany skórne nasilają się w kontakcie z alergenami, postaraj się je zidentyfikować i wyeliminować, np. usuwając dywany i zasłony z domu czy środki konserwujące z żywności. Ponadto regularnie nawilżaj powietrze w pomieszczeniach oraz kontroluj temperaturę, a jeśli tylko to możliwe i skuteczne, wykorzystuj kąpiele słoneczne w terapii zmian skórnych.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci wymaga przyzwyczajenia się do swoistego reżimu dietetycznego, higienicznego i pielęgnacyjnego. Wyeliminowanie alergenów i profilaktyczne stosowanie emolientów pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian skórnych, dzięki czemu świąd ustępuje, a skóra zyskuje zdrowy wygląd.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Każda zmiana, jakiej dokonamy w sobie, przekłada się na świat zewnętrzny”. Rozmowa z Aleksandrą Bagińską i Joanną Nowicką

Nowe technologie mają zły wpływ na rozwój dzieci do drugiego roku życia!

Jesienne drugie śniadanie dla dziecka – co dobrego spakować do plecaka?

Przejdz do: