Kategorie
Rodzina Zdrowie

Fluor – pomaga czy szkodzi?

Kilkadziesiąt lat temu odkryto, że naturalnie występujący w wodzie i glebie fluor dobrze wpływa na stan zębów, zaczęto zatem masowo dodawać go do wody pitnej

Już w latach 40. zeszłego stulecia amerykańskie miasto Grand Rapis w stanie Michigan zdecydowało się ulepszać wodę z kranu tym pierwiastkiem. Z czasem stało się to standardem. Słuszność tych działań potwierdzało to, że występowanie próchnicy wśród amerykańskiej młodzieży spadło o 30%. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie tylko spożywali fluor dodawany do wody, ale też łykali zawierające go preparaty. Zauważono jednak, że 40% dorosłych Amerykanów i co trzeci nastolatek (12-15 lat) ma zęby z brunatnymi plamkami i smugami, właśnie w wyniku nadmiaru fluoru. Wówczas zaczęto badać dokładny wpływ fluoru na zdrowie człowieka.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Według ostatnio opublikowanych raportów Agencji Ochrony Środowiska długotrwałe spożywanie tego pierwiastka może prowadzić do kruchości kości, która jest przyczyną częstszych złamań i osteoporozy. Amerykański Instytut Leków i Żywności uważa, że nieszkodliwość fluoru nie została wystarczająco udowodniona, a granica między dawką leczniczą a toksyczną jest bardzo cienka.Fluor w dużych ilościach może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, doprowadzając do zatrucia – fluorozy.Wpływ nadmiaru fluoru na organizm:

  • kumulując się w kościach, może blokować wchłanianie magnezu przez organizm
  • może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów: mózgu, układu kostnego i jelita grubego
  • może powodować alergię i zmiany czynności tarczycy, prowadzić do kłótliwości i nadmiernego rozdrażnienia
  • może wpływać niekorzystnie na układ nerwowy
  • może uszkadzać układ odpornościowy: być przyczyną chorób twardzenia, powodować toczeń, zapalenie stawów
  • może potęgować działanie leków psychotropowych, powodując ospałość, uległość na sugestie, podatność na manipulacje – popularne valium zmieszane z fluorem daje nowy lek, tzw. Rohypnol, który jest składnikiem środków insektobójczych, pestycydów i trutek na gryzonie
  • może zaburzać funkcjonowanie tarczycy i wszystkich układów enzymatycznych.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Fluor jest jednym z naturalnych czynników przyspieszających starzenie. U dzieci, które są bardziej podatne na wchłanianie fluoru, jego nadmiar może również powodować:

  • chroniczne zmęczenie,
  • obniżenie poziomu IQ,
  • obniżenie umiejętności uczenia się,
  • letarg i depresję.

Po przeanalizowaniu tych danych większość krajów, które dodawały fluor do wody pitnej, zrezygnowała z tej praktyki. Również w Polsce nie stosuje się już masowej terapii fluorem.
Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie podał, że w Polsce średni poziom fluorków w wodzie wynosi ok. 0,2-0,5 mg/l. Normy unijne i polskie przyjmują, że zawartość fluoru w wodzie pitnej powinna wynosić nie więcej niż 0,5 części na milion, jednak w niektórych regionach dawka ta przekroczona jest nawet trzykrotnie (np. w okolicach Gdańska i Kielc). W takich ilościach fluor może być bardziej szkodliwy niż powodujący groźną ołowicę ołów. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Małe dzieci mają w zwyczaju zjadać wszystko, włącznie z pastą do zębów, dlatego dorośli powinni towarzyszyć im podczas szczotkowania zębów. Pastę do zębów należy dostosować do wieku dziecka. Dzieci do siódmego roku życia nie powinny stosować pasty z dodatkiem fluoru. Trzeba też pamiętać, by na szczoteczce nie znalazło się więcej pasty, niż to konieczne, czyli kulka wielkości ziarenko grochu. Przeczytaj: Mycie zębów u dzieci.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “Fluor – pomaga czy szkodzi?”

Prawdę powiedziawszy fluor potrzebny jest właśnie zębom dzieci w fazie rozwojowej (dorosłym niekoniecznie są lepsze sposoby remineralizacji zębów). Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować pasty z fluorem u dzieci tylko wtedy gdy mamy bezwzględną pewność, że pasta zostanie wypluta, a jama ustna przepłukana po myciu! Do czasu gdy takiej pewności nie mamy należy stosować pasty bez fluoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.