Kategorie
Zdrowie

Folia aluminiowa – dlaczego warto jej unikać?

Po folię aluminiową sięgamy bez zastanowienia, czasem kilkakrotnie w ciągu jednego dnia. Kanapki do pracy, ciasteczka do piekarnika, warzywa na grilla – wszystko z użyciem folii. To szybkie i wygodne rozwiązanie. Ale uwaga: również bardzo niezdrowe.

Wpływ aluminium na zdrowie

Badania naukowe potwierdzają, że aluminium z folii może przenikać do zawiniętych w nią potraw. Okazuje się więc, że folia aluminiowa nie nadaje się do pieczenia, gotowania i podgrzewania. Istotne jest również to, co w folię zawijamy. Aluminium nie powinno mieć kontaktu z potrawami kwaśnymi (np. z owocami cytrusowymi, sokiem pomidorowym, kiszoną kapustą) i mocno przyprawionymi – wtedy wyciek szkodliwych substancji jest jeszcze obfitszy. Samo aluminium to nie wszystko. Folia aluminiowa zawiera toksyczny bisfenol A (BPA) – związek, który może mieć wpływ na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. BPA może znajdować się też we wnętrzu puszek z napojami i warzywami.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Istnieją podejrzenia, że kumulowanie się aluminium w organizmie przyczynia się do:

  • schorzeń kości (w tym osteoporozy),
  • niektórych chorób nerek,
  • spowolnionego wzrostu komórek mózgowych (badania łączą wysokie stężenie aluminium w tkankach mózgowych z występowaniem choroby Alzheimera).

Organizm człowieka całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem niewielkich ilości aluminium, problem zaczyna się, gdy metalu jest więcej. A aluminium to nie tylko folia. Znajdziemy je między innymi w garnkach, akcesoriach kuchennych, produktach żywnościowych, kosmetykach i lekarstwach. Niestety, całkowicie unikać aluminium nie sposób, dobrze jest wiec ograniczyć kontakt z nim tam, gdzie jest to możliwe.

Jeśli nie folia aluminiowa, to co?

  • zamiast przykrywać wkładaną do piekarnika formę warstwą folii, lepiej użyć naczynia żaroodpornego z pokrywką,
  • żeby zapobiec przypaleniu potrawy, wystarczy formę do pieczenia natłuścić, wykładanie jej folią nie jest niezbędne,
  • do zawijania potraw, które maja być upieczone, doskonale nadają się… liście bananowca, tylko skąd je wziąć w naszym klimacie…
  • gorącą potrawę można odłożyć do przestygnięcia na drewnianą deskę, a przechowywać lub transportować w szklanym pojemniku z pokrywką,
  • dania na grilla zamiast na aluminiowych tackach lepiej układać w koszyczkach ze stali nierdzewnej, warzywa można nabić na stalowe szpikulce do szaszłyków,
  • kanapki najprościej zawijać w staromodny papier śniadaniowy lub – jeśli mamy na uwadze i zdrowie, i środowisko – wkładać do wielorazowych torebek albo saszetek śniadaniowych,
  • w folię nie należy zawijać pomidorów, owoców cytrusowych i przypraw, do ich przechowywania lepsze są np. szklane pojemniki,
  • istnieje wiele alternatyw do naczyń z aluminium: stal nierdzewna, szkło, żeliwo, kamionka; jest w czym wybierać!

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Folia aluminiowa a środowisko

Folia aluminiowa jest banalnie prosta w użyciu – być może to jeden z powodów jej popularności. Wystarczy oderwać kawałek z rolki i zawinąć kanapkę lub przykryć naczynie, a po użyciu zwinąć w kulkę i wyrzucić. Żadnego mycia, skrobania ani szorowania. Niestety, taka folia rozkłada się od kilkudziesięciu do stu lat (to o wiele wolniej niż inne metale, ponieważ aluminium jest znacznie mniej podatne na korozję). Jeśli z folią w kuchni naprawdę trudno się rozstać, rozsądniej będzie więc używać jednego kawałka wielokrotnie.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto: flikr.com/quinnanya

Agnieszka Radziszowska

Autor/ka: Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.