Grypa żołądkowa u dzieci – objawy i leczenie
| Grypa żołądkowa u dzieci – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa u dzieci – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa, jelitówka, zakażenie przewodu pokarmowego – pod każdą nazwą schorzenie to jest tak samo niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka! Jak objawia się choroba? Co można zrobić, gdy maluch zachoruje?

Czym jest grypa żołądkowa?

Grypę żołądkową wywołują patogenne rotawirusy, które atakują przewód pokarmowy. W ciągu pierwszych dni (od 1 do 3) namnażają się w tym miejscu, powodując ubytki w śluzówce.

Organizm rozpoczyna wtedy walkę i występują pierwsze objawy – gorączka i złe samopoczucie. Później dochodzą do tego biegunka i/lub wymioty. Choroba zazwyczaj trwa od 3 do 5 dni, jednak może też trwać o kilka dni dłużej.

Grypą żołądkową jest bardzo łatwo się zarazić – rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową i na skórze. Na dodatek zaraża nie tylko osoba chora, ale także taka, u której jeszcze nie wystąpiły objawy oraz już wyleczona. Dlatego gdy zachoruje chociaż jeden członek rodziny lub dziecko w przedszkolu, nie sposób uniknąć zarażenia.

Czy grypę żołądkową można wyleczyć?

Niestety, jeszcze nie odkryto leku na grypę żołądkową – dlatego też jedyne co można zrobić, kiedy choroba dopada nas lub naszych bliskich, to łagodzić jej objawy. Zawsze najważniejsze jest ciągłe nawadnianie organizmu, aby nie dopuścić do jego odwodnienia. I o ile osoby dorosłe robią to same, to w przypadku maluchów trzeba tego pilnować!

Jak postępować z chorym maluszkiem?

Dziecku należy podawać ciągle picie w małych porcjach – po kilka łyków lub łyżeczek napoju.
Napoje powinny być wzbogacone o elektrolity, które maluch traci w wyniku biegunki i wymiotów. Można kupić w aptece saszetki do rozpuszczenia w wodzie lub specjalne preparaty, można też samodzielnie dodać do letniej wody cukru i soli.
Dieta dziecka musi być w tym czasie bardzo lekkostrawna, żeby nie podrażniać przewodu pokarmowego.
Za niski poziom wody w organizmie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Obserwuj cały czas stan skóry chorego dziecka – gdy staje się ona mało elastyczna, wiotka, „papierowa”, może być to oznaką odwodnienia. W takim przypadku nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Więcej informacji o grypie żołądkowej i innych chorobach, które mogą zaatakować dziecko, znajdziesz na www.zdrowemaluchy.pl.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)

Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Szybkie testy, które pozwolą ocenić, czy postawa dziecka kształtuje się prawidłowo

Dlaczego nie da się oddzielić nauki od zabawy?

Fińskie dzieci uczą się najlepiej

Przejdz do: