Kategorie
Ekowiadomości

Gumy do żucia dla dzieci

Podstawowe składniki gumy do żucia to baza gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje smakowo-zapachowe i barwiące, czyli substancje, których powinniśmy unikać w diecie dziecka

Reklamy zachęcają dzieci do spróbowania coraz to nowych smaków gum do żucia. Podstawowe składniki każdej gumy to baza gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje smakowo-zapachowe i barwiące, czyli substancje, których powinniśmy unikać w diecie dziecka.

Jeśli guma, to jaka?

Jak do wszystkiego również do kupna i żucia gum trzeba podejść z umiarem. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie dziecku kawałka marchewki czy jabłka, zamiast kolorowej gumy do żucia. Działa podobnie, szczególnie jeżeli chodzi o odświeżenie oddechu.

Jeśli chcemy kupić dziecku gumę do żucia, warto zwrócić uwagę na to, żeby była bez cukru i substancji słodzących.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Uwaga! W gumach bezcukrowych cukier zostaje najczęściej zastąpiony substancjami silnie słodzącymi (aspartam, acesulfam K) z dodatkiem substancji wypełniająco-słodzących. (m.in. sorbitol, laktitol, maltitol).

Na rynku dostępne są gumy słodzone ksylitolem. Ksylitol jest naturalną substancją, którą można znaleźć we włóknistych jarzynach i owocach, w kolbach kukurydzy oraz w różnych drzewach liściastych, na przykład w brzozie. Jest to substancja naturalna, produkt pośredni, który regularnie pojawia się w procesie przemiany glukozy w organizmie ludzkim oraz innych zwierząt, a także wielu roślin i mikroorganizmów. Ksylitol jest wytwarzany w sposób naturalny w naszych organizmach – każdy z nas wytwarza go dziennie w procesie metabolizmu w ilości około 15 gramów. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest przeciwieństwem cukru. Cukier negatywnie wpływa na ludzki organizm, ksylitol goi i wzmacnia układ immunologiczny, broni przed chronicznymi chorobami i ma własności opóźniające proces starzenia.

Podczas żuciu gumy warto unikać:

  • zbyt długiego żucia (do 20 minut), ponieważ z pozoru nieszkodliwa czynność ma także wiele nieprzyjemnych następstw zdrowotnych, np. nadmierne obciążenie stawów skroniowo-żuchwowych i przerost mięśni żwaczy
  • zbyt częstego żucia gum w ciągu dnia, (informuje o tym drobny druczek na opakowaniu większości gum dostępnych na rynku)
  • żucia na czczo
  • połykania gumy.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.