Kategorie
Wychowanie

Jak ćwiczyć z dzieckiem motorykę małą?

Motoryka mała, znana też pod pojęciem sprawności ruchowej dłoni, nóg i twarzy, to umiejętność ćwiczona od najwcześniejszych lat życia dziecka. Dzięki niej możliwy jest pomyślny rozwój umiejętności samoobsługi, rysowania, pisania i artykulacji. Zaprezentowane poniżej zabawy są zaproszeniem do tego, by trenować ją razem z dzieckiem w domu.

Motoryka mała nie jest nam dana wraz z urodzeniem i musimy ją wykształcić zarówno poprzez swobodny ruch, jak i działania sterowane. Do tych ostatnich należą właśnie przedstawione poniżej zabawy, dzięki którym dzieci nabierają zręczności i wyrabiają umiejętności takie jak szybkość, zwinność czy wytrzymałość. Prawidłowy rozwój motoryki małej pozwala też zbudować pozytywny obraz siebie, w którym „umiem”, „potrafię”, „zrobię to” stają się nieodłącznym elementem przekonania o własnych możliwościach.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

1. Zabawy paluszkowe

Wielu z nas pamięta pewnie z własnego dzieciństwa kultowe zabawy paluszkowe „Idzie rak”, „Sroczka” czy „Dwa Michały”. Niewielu natomiast zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość te zabawy ze sobą niosą. Takie wyliczanki, stosowane od najwcześniejszych dni życia dziecka, wzmacniają zainteresowanie własnymi częściami ciała, poprawiają jego sprawność manualną oraz wpływają na późniejsze umiejętności komunikowania się. Dodatkowo wyliczanki budują pozytywny kontakt między dorosłym a dzieckiem, a także relaksują i umożliwiają koncentrację na konkretnej czynności.

Przykładowa zabawa paluszkowa:

Rodzina – zabawa polega na głaskaniu i dotykaniu kolejno wszystkich paluszków dziecka, zaczynając od kciuka i potem kolejno włączając palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały.

Ten paluszek to jest dziadziuś,
a ten obok to babunia.
Ten paluszek to jest tatuś,
a ten obok to mamunia.
A ten to dziecinka mała… (tu pada imię dziecka).
I jest rodzinka cała (zamykamy rękę dziecka w piąstkę).

2. Przesypywanie i przelewanie

To doskonała zabawa dla maluchów, która pozwala na pełną stymulację czucia powierzchniowego ręki. Pozwól dziecku zanurzyć dłonie w misce pełnej grochu, kaszy, fasoli, ciepłego kisielu lub budyniu. Dla nieco starszych dzieci proponujemy przelewanie substancji z jednego naczynia do drugiego, np. za pomocą łyżki (dla bardziej zaawansowanych może być również pęseta – w przypadku drobnej kaszy lub zakraplacz – do przenoszenia płynów).

3. Rysowanie, malowanie

Początkującym rysownikom polecamy grube kredki, które łatwiej trzymać całą piąstką, oraz farby do malowania palcami. Na naukę chwytania cienkiej kredki, ołówka bądź pędzla przyjdzie jeszcze czas. Zachęcamy również do zróżnicowania narzędzi plastycznych – poza klasycznymi kredkami i farbami doskonałym materiałem jest również kreda, węgiel, wszelkiego rodzaju stemple – z ziemniaków, z korków, z liści…

4. Wydzieranie, wyklejanie i nauka posługiwania się nożyczkami

Kulki z krepiny, które następnie przykleja się do kartki, to doskonała zabawa dla dziecka w wieku przedszkolnym. Taki maluch jest też zazwyczaj w pełni gotowy do tego, by rozpocząć naukę precyzyjnego posługiwania się nożyczkami. Świetną pomocą w nauce wycinania jest ta spotykana często w pracowniach Montessori. Kartkę białego papieru potnij w długie paski, następnie narysuj w poprzek linie, połóż obok nożyczki i zaproponuj dziecku, by pocięło paski na mniejsze wzdłuż wyznaczonych wcześniej kresek.

5. Zawiązywanie, zapinanie oraz nawlekanie

Kolejną umiejętnością dziecka w wieku przedszkolnym jest zawiązywanie sznurowadeł, zapinanie guzików oraz suwaków, a także nawlekanie. Dobrze ćwiczyć tę umiejętność już wcześniej, angażując mniejsze dziecko do pomocy przy rozwieszaniu prania (maluch może spinać bieliznę klamerkami). Dobrym ćwiczeniem, również znanym z pracowni Montessori, jest położenie na tacy, obok miseczki, kilku klamerek. Zadaniem dziecka jest przyczepienie ich do miski. Wśród pomocy montessoriańskich znajdziemy też specjalne tabliczki do nauki zapinania guzików, suwaków oraz wiązania sznurowadeł. W sieci znaleźć można kilka podpowiedzi, jak wykonać takie pomoce samodzielnie.

6. Gra na instrumentach

Choć czasem bywa głośno, gra na instrumentach to dla dziecka cenna lekcja motoryki małej, na którą warto znaleźć czas i miejsce. Gra na bębenku, cymbałkach czy tamburynie uczy koordynacji obu rąk, zwiększa wrażliwość malucha i przygotowuje go do wykonywania ruchów wymagających większej precyzji.

7. Zabawy w kuchni

Wiele umiejętności przydatnych w życiu doskonale ćwiczy się na żywym materiale – którym jest np. kuchnia. Dlatego nie zniechęcajmy dzieci, gdy te chcą nam tam pomagać. Doskonałym treningiem zręczności są dla nich takie prace jak zmywanie naczyń, czyszczenie blatu czy wreszcie samodzielne krojenie warzyw i owoców (dwuletnie dziecko spokojnie poradzi sobie już z samodzielnym pokrojeniem miękkiego banana).

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

8. Zabawy z chustą

Z dowolnym kawałkiem tkaniny można wyprawiać cuda! Wirowanie w powietrzu z chustą w rytm muzyki i kreślenie nią kształtu figur to doskonała gimnastyka ciała i lekcja zapamiętywania określonych kształtów. A przy okazji – ćwiczenie sprawności obu rąk.

Foto: flikr.com/mhirano

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Jak ćwiczyć z dzieckiem motorykę małą?”

Bardzo lubię takie zabawy, bo to duża frajda dla malucha, a jednocześnie znaczące korzyści dla jego rozwoju. Ja mam tylko jeden problem – podczas gdy trzylatka cierpliwie rysuje, maluje, stempluje, muszę powstrzymać młodszą, półtoraroczną, przed zjedzeniem wszystkich pomocy naukowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.