Kategorie
Rodzina

Jak ćwiczyć pamięć dotykową? Zabawki, które zrobicie sami

Dzieci poznają świat całym sobą. Warto dbać o równomierny rozwój każdego z ich pięciu zmysłów, bo razem odpowiadają za pełny odbiór rzeczywistości. Bodźce zmysłowe pomagają w zapamiętywaniu informacji, a do zapamiętywania najczęściej używamy wzroku i słuchu.

Gdy w proces nauki zaangażujemy inne zmysły, efekt będzie trwalszy. Do ćwiczenia pamięci dotykowej możemy wykorzystać naturalną potrzebę dzieci do badania właściwości przedmiotów za pomocą rąk. W zabawach rozwijających zmysł dotyku często zamykamy oczy. Właśnie wtedy funkcje jednego narządu (w tym wypadku wzroku) przejmowane są przez inny narząd (skórę), dzięki czemu cały potencjał organizmu ma szansę być wykorzystany.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Woreczki rozwijające pamięć dotykową

Zrobi je nawet ktoś, kto nie umie szyć. I to w 5 minut! Potrzebne będą: woreczki strunowe, taśma klejąca i różne nasiona, suchy makaron, mąka. Przygotowujemy po dwa takie same woreczki. Do środka możemy wsypać na przykład:

  • pestki słonecznika lub dyni,
  • ziarenka pieprzu lub większe – ziela angielskiego (powinny być łatwe do rozróżnienia za pomocą dotyku, dlatego lepiej wybrać jedne z nich),
  • fasolę,
  • ciecierzycę,
  • suchy makaron o różnych kształtach,
  • ryż,
  • kaszę gryczaną,
  • mąkę,
  • cukier kryształ,
  • mak.
dotyk8
handsonaswegrow.com; kidsactivitiesblog.com; mericherry.com

Żeby zawartość na pewno się nie wysypała, zamknięcia dodatkowo oklejamy taśmą klejącą. I można rozpocząć zabawę. Młodsze dzieci warto najpierw zapoznać z produktami, które wypełniły woreczki. To okazja do poszerzenia ogólnej wiedzy o świecie – w końcu nie wszystko po przetworzeniu wygląda tak samo jak przed dodaniem do potrawy. Gdy już wiadomo, co jest czym i do czego służy, dziecko z zasłoniętymi oczami próbuje odszukać pary woreczków. Alternatywną formą tej zabawy jest włożenie woreczków do pudełka z wyciętym otworem na rękę. Dziecko, dotykając woreczków, próbuje odnaleźć dwa identyczne i odgadnąć ich zawartość. Można tez poprosić je o wyciągnięcie konkretnego woreczka – na przykład z ziarnami grochu lub pestkami słonecznika.

dotyk
mojedziecikreatywnie.pl

Memory dotykowe – ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi

Podobnie jak w tradycyjnej grze dotykowe memory składa się z par identycznych elementów, z tą różnicą, że wzory na kartach nie są płaskie, ale wypukłe, dobrze wyczuwalne palcami. Do przygotowania gry można użyć identycznej wielkości kartoników, kawałków drewna (albo starych drewnianych klocków), a nawet nakrętek do słoików. Naklejamy na nie wycięte z grubego filcu lub korka kształty – mogą to być figury geometryczne lub proste, schematyczne rysunki jak domek, jabłko, miś, auto. Zadaniem dziecka jest na przykład wyczucie palcami par identycznych kształtów, odgadnięcie nazw kształtów z zasłoniętymi oczami, odnalezienie konkretnych elementów wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku czy ułożenie elementów w zadanej kolejności. Odwróconych rysunkiem do dołu kart możemy użyć też do klasycznej gry w memory.

dotyk1

Pary kart o różnych fakturach…

Na parach kartoników naklejamy kawałki futerka, folii bąbelkowej, waty, folii aluminiowej, papieru ściernego, gąbki do mycia naczyń, materiału szorstkiego, wełnianego i gładkiego, jedwabistego. Dziecko może włożyć rączkę do woreczka i znaleźć kartonik o identycznej fakturze jak wylosowany wcześniej.

… i kształtach

Ze sztywnego kartonu, korka lub sklejki wycinamy pary prostych kształtów. Tak przygotowane elementy wrzucamy do pudełka lub woreczka. Zadaniem dziecka będzie wyciągnięcie określonego klocka. Zabawę można urozmaicić, przygotowując koło do losowania szukanych kształtów. Tak powstanie dotykowe lotto.

dotyk2
plainvanillamom.com; notimeforflashcards.com

„Co to jest?”

To zabawa w zapamiętywanie i odtwarzanie wzoru. Potrzebny będzie pistolet z klejem na ciepło i tektura. Za pomocą kleju przygotowujemy na tekturze proste wzory – w ten sposób powstaną wypukłe rysunki. Dziecko z zasłoniętymi oczami „bada” palcami wzór, potem próbuje odwzorować go kredką na kartce.

dotyk2

Fakturowe domino

Na równej wielkości kartonowych prostokątach umieszczamy po dwa kawałki materiału o różnych fakturach. Mogą to być tkaniny (np. aksamit, jedwab, futerko z długim włosem), ale też karbowana tektura czy folia, a nawet przyklejone produkty sypkie – garść maku, kaszy jęczmiennej czy ziarenka kawy. Gra polega na układaniu klocków w ten sposób, żeby strony z identycznymi fakturami przylegały do siebie.

dotyk3
matrices.info

Szorstki alfabet

W pedagogice Montessori dotykowe litery wykorzystuje się do nauki pisania i czytania i to zanim dziecko nauczy się prawidłowo trzymać w dłoni ołówek. Zabawa z szorstkim alfabetem uruchamia pamięć dotykową i ruchową. Dotykowe litery to nic innego jak naklejone na karton drewniane płytki w kształcie liter wycięte z drobnoziarnistego papieru ściernego. Dziecko, wodząc palcem po papierze, czuje linię zapisu i zapamiętuje kształt oraz sposób pisania danego znaku. Kreśląc literę, można wypowiadać jej nazwę, a następnie poprosić dziecko o wskazanie właściwej tabliczki. W zaawansowanej wersji zabawy dziecko ma odnaleźć szukaną literę z zamkniętymi oczami, dotykając tabliczki opuszkami palców. W podobny sposób można poznawać szorstkie cyfry.

dotyk5
abountifullove.com

Foto: fun-family-resources.blogspot.com

Agnieszka Radziszowska

Autor/ka: Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.