Kategorie
Archiwum

Jak ćwiczyć po porodzie?

Ciąża to wspaniały czas. Nasze życie zmienia się diametralnie pod wpływem „cudu”, jakim jest dziecko. Wiele kobiet w czasie ciąży uczęszcza na zajęcia do szkół rodzenia, ale nikt nam nie mówi, co dalej. Owszem zmieniają się priorytety, ale każda z nas nadal jest kobietą. W swojej pracy często spotykam się z pytaniem: „po jakim czasie mogę uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną?” Wszystko tak naprawdę zależy od twojego stanu. Jeśli rozwiązanie nastąpiło poprzez cesarskie cięcie, decyzję o rozpoczęciu aktywności fizycznej powinnaś podjąć razem z lekarzem. Zależne jest to przede wszystkim od gojenia się rany. W przypadku porodu naturalnego, ćwiczenia mięśni głębokich można rozpocząć w ciągu kilku godzin po rozwiązaniu. W poniższym artykule opowiem o tym, jak ważne jest rozpoczęcie jakiejś formy aktywności fizycznej już w czasie połogu.

brzuch

Aktywność…

Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: ćwiczenia fizyczne to nie tylko skakanie, bieganie, podnoszenie ciężarów. Aktywność, o jakiej będziemy tutaj mówić, nie jest związana z dużym wysiłkiem. Zacznijmy jednak od początku. 9 miesięcy – ogromne zmiany w psychice i wyglądzie  kobiety. W tym czasie twoje ciśnienie i tętno rośnie – w końcu biją w tobie dwa serca. Przybierasz na wadze – w końcu nosisz w sobie małego człowieka. Dbasz o dietę – niestety może pojawić się cukrzyca ciążowa. Zmienia się twoje ciało – zmienia się jego ujędrnienie. Mogłybyśmy tutaj wymieniać i wymieniać.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mięśnie dna miednicy

Na jedną rzecz musimy zwrócić ogromną uwagę – mięśnie dna miednicy. Na pewno już o nich słyszałaś. Mięśnie Kegla, bo o nich tutaj mówimy, są odpowiedzialne między innymi za trzymanie moczu. Pod wpływem dziecka mięśnie te są zmuszone do wzmożonej pracy. W trakcie ciąży wytwarzany jest w naszym ciele hormon, tj. relaksyna. Ma ona za zadanie umożliwienie rozciągnięcia mięśni dna miednicy podczas porodu – by nam go ułatwić. Po porodzie mięśnie te są rozluźnione i niestety niećwiczone mogą prowadzić to przykrej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu.

Na szczęście można tego uniknąć. Już na następny dzień po porodzie możesz zacząć z powrotem napinać te mięśnie. Wyobraź sobie, że od spojenia łonowego do mostka masz w swoim ciele windę. Spojenie łonowe to parter – postaraj się wjeżdżać swoją windą na trzecie piętro. To niepozorne ćwiczenie może ci bardzo pomóc. Wykonuj je wszędzie. Stojąc, leżąc, karmiąc dziecko. Z godziny na godzinę będziesz czuła, że twoje mięśnie są coraz mocniejsze.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dlaczego to takie ważne? Mięśnie dna miednicy wchodzą w skład tak zwanego gorsetu mięśniowego. Wraz z przeponą, mięśniem poprzecznym brzucha oraz wybranymi mięśniami na plecach dbają o naszą prawidłową postawę.

Mięśnie brzucha

Drugą ważną rzeczą dotyczącą mięśni brzucha jest kresa biała. Jest to silne pasmo, które przebiega wzdłuż mięśnia prostego brzucha. Dzieli go ona na połowę. Podczas ciąży dochodzi do rozciągania naszego brzucha zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Dlaczego o tym mówię? Kobiety po ciąży bardzo szybko chcą ćwiczyć „brzuszki”. Tutaj niestety pojawia się pułapka. Zbyt szybkie rozpoczęcie wykonywania tego ćwiczenia poprzez kobietę w czasie połogu może doprowadzić do pogłębienia się przestrzeni między mięśniem prostym brzucha. Zniknięcie tej „luki” może być zbadane przez położną, lekarza lub trenera personalnego. Dopiero po potwierdzeniu przez wyżej wymienione osoby zejścia się kresy białej możemy zacząć wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha. W przypadku gdy rozwiązanie nastąpiło poprzez cesarskie cięcie, powrót do pełnej sprawności może się wydłużyć. Rozpoczęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej bez konsultacji z lekarzem może skończyć się otwarciem rany.

Ten rodzaj ćwiczeń jest zdecydowanie najważniejszy. A co z resztą? Powrót do ćwiczeń po porodzie powinien być przede wszystkim dostosowany do naszego stanu. To lekarz powinien jasno odpowiedzieć na pytanie, czy możesz już zacząć ćwiczyć bardziej intensywnie. Pamiętajmy jednak o tym, że spacer to naturalna aktywność i nikt nie może zabronić spacerowania razem z naszym dzieckiem.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Autor/ka: Katarzyna Figula

Instruktor Fitness i Trener Personalny Master z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizująca się w różnych formach treningowych min: Pilates grupowy oraz personalny, stretching, kobiety w ciąży, trening funkcjonalny, prozdrowotny, wytrzymałościowy i wiele innych. Absolwentka studiów o specjalności Psychologia w biznesie. Na co dzień prowadzi swoje własne grupy fitness, oraz jest szkoleniowcem Kuźni Trenerów i Managerem oraz Trenerem Master Kuźni Treningu w Krakowie.

2 odpowiedzi na “Jak ćwiczyć po porodzie?”

Wiem, że artykuł traktuje o ćwiczeniach PO porodzie, natomiast ja chciałabym podkreślić wagę ćwiczeń KEGLA już praktycznie od momentu, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży. Jest to bardzo istotne, żeby tego nie zignorować. Pozdrawiam!

Mięśnie kegla powinniśmy ćwiczyć całe życie!!! Dlatego tak ważna jest świadomość kobiet o ich istnieniu. Pozdrawiam i chylę czoła za czujność :)
Jeśli byłyby jakiekolwiek pytania to zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.