Kategorie
NATULI

Jak dbać o zęby dzieci przed i po narodzinach. Rozmowa z Dorotą Czubińską-Grodecką

Rozmowa z Dorotą Czubińską-Grodecką – stomatologiem, założycielką praktyki stomatologicznej działającej w oparciu o komunikację bez przemocy (NVC).

Czy warto myśleć o zdrowiu ząbków dzieci już po urodzeniu? Co możemy wtedy robić dla ich dobrego stanu?

Tak, o zębach dziecka warto myśleć już przed jego narodzinami. Zadbanie o… własne zęby będzie procentować zdrowiem malucha. Zaniedbane zęby mamy mogą być przyczyna przedwczesnego porodu, a stan zapalny zęba może powodować konieczność antybiotykoterapii podczas ciąży, co ma wpływ na rozwój dziecka. Także całowanie dziecka, gdy mama ma próchnicę, będzie dla niego szkodliwe,ponieważ jama ustna noworodka będzie kolonizowana bakteriami z ogniska próchnicowego mamy.

Czy karmienie piersią ma wpływ na stan ząbków dziecka?

Ma, bardzo dobry! Mleko kobiece ma działanie przeciwpróchnicowe. Zawarte w mleku przeciwciała sekrecyjne IgG i IgA spowalniają wzrost bakterii w jamie ustnej dziecka. Laktoferryna ma działanie bakteriobójcze. Mleko nie obniża pH płytki nazębnej, a tym samym nie rozpuszcza szkliwa (w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego czy soków). Również mechanizm ssania piersi zabezpiecza przed próchnicą. Mleko jest efektywnie wymywane przez produkowaną ślinę, co nie dzieje się niestety podczas karmienia z butelki. Ssanie ma także dobroczynny wpływ na rozwój całego aparatu mowy i zapobiega powstawaniu wad ortodontycznych.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Czyli można karmić dziecko po wieczornym umyciu ząbków?

Jeśli dziecko jest głodne, to nawet należy! Wszak to ono wie, kiedy jest głodne. Jeśli nie ma ku temu dobrych powodów, nie należy zaburzać tej wewnętrznej samoregulacji. Jeśli dziecko przyjmuje już pokarmy inne niż mleko mamy, warto pamiętać, aby po każdym posiłku “wymieść” szczotką resztki jedzenia z zębów lub co najmniej dać dziecku wodę do popicia.

dorota-grodecka

(Powszechny pogląd, że karmienie piersią zabezpiecza dziecko przed próchnicą nie jest do końca prawdziwy, ponieważ dzieje się tak tylko do momentu rozszerzenia diety dziecka. Jeśli dziecko zasypia z resztkami jedzenia na zębach, a w nocy jest karmione piersią, to taka mieszanka będzie miała o wiele większy potencjał próchnicotwórczy niż samo mleko z piersi. Warto o tym pamiętać i dokładnie myć dziecku zęby nie tylko przed snem nocnym, ale także przed spaniem w ciągu dnia. Karmienie piersią dziecka z umytymi zębami nie będzie miało wpływu na rozwój próchnicy. Przeczytaj: Czym jest lapisowanie?)

Czy dieta małego dziecka ma wpływ na stan zębów stałych?

Zanim zęby stałe pojawią się w jamie ustnej, ulegają one mineralizacji w kości. Zbilansowana dieta zapewni równowagę tego procesu – a co za tym idzie, zdrowie zębów stałych.

Czy faktycznie należy myć zęby dziecka po każdym posiłku?

To zależy, po jakim posiłku. Jeśli było to coś oblepiającego zęby, to warto. W innym przypadku wystarczy, żeby dziecko popiło posiłek łykiem wody.

I odwieczne pytanie o fluor w paście. Jakie ma Pani zdanie na ten temat?

Fluor w odpowiednich dawkach zmniejsza ryzyko próchnicy. Jako dentysta wypowiadam się wyłącznie w aspekcie stomatologicznym – nie podejmuję dyskusji o wpływie fluoru na organizm, jest to kwestia indywidualnej decyzji każdego rodzica. Jeśli rodzice nie chcą stosować fluoru, to ja to szanuję i doradzam, jak inaczej zadbać o zęby dziecka.

Z jakimi problemami zgłaszają się do Pani rodzice małych dzieci?

Rodzice zgłaszają się z bardzo szerokim spektrum problemów dotyczących dziecka – ze złymi doświadczeniami u innych dentystów, u których byli z dzieckiem, z dziećmi, którym zęby rosną w dwóch rzędach, po poradę w zakresie stosowania szczoteczek elektrycznych i w kwestiach związanych z dietą  (w tym z karmieniem piersią). Również na wizyty w celu podjęcia leczenia zębów dziecka lub objęcia szerszą opieką stomatologiczną.

Jakie objawy związane ze stanem zębów i jamy ustnej ogólnie mogą niepokoić rodziców? Na jakie symptomy należy zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim ból, zmiana koloru zęba czy tkanek miękkich. Wszystko, co odbiega od ogólnie pojętej normy, powinno nas skłonić do wizyty u stomatologa. Jeśli wizyty kontrolne odbywają się w wyznaczonych terminach, to takich sytuacji łatwiej jest uniknąć i można spać spokojnie.

No właśnie, kiedy powinniśmy pierwszy raz pójść z dzieckiem  do dentysty? I jak często chodzić w ogóle?

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce przed poczęciem, żeby wykluczyć problemy u mamy przed zajściem w ciążę. Potem mama powinna zgłosić się co najmniej dwa razy – na kontrolę i w celu omówienia zagadnień związanych z wczesną pielęgnacją jamy ustnej niemowlęcia. Gdy dziecko pojawi się na świecie, zapraszam rodziców, aby sprawdzić przyczepy wędzidełek oraz prawidłowość wałów dziąsłowych u dziecka. “Ostatni dzwonek” jest w momencie pojawienia się pierwszych zębów. Wtedy określam Profil Ryzyka Próchnicy, patrzę, jakie zwyczaje i praktyki  są warte podtrzymania, a co warto zmienić. Ponieważ dzieciństwo jest dynamicznym okresem, to wizyty kontrolne powinny odbywać się co 6 miesięcy. Jeśli współpraca z rodzicami układa się pomyślnie (zwracają uwagę na dietę, pilnują higieny, stosują się do zaleceń) to po 2-3 wizytach możemy ten okres wydłużyć do 8 miesięcy. Chociaż doświadczenie pokazuje, że tacy rodzice i tak zgłaszają się na kontrolę wcześniej.

A jeśli już zdarzy się próchnica, jak można ją leczyć? Czy lapisowanie jest najlepszą metodą?

Metodę dobiera się indywidualnie do wieku pacjenta i poziomu jego współpracy. Nie można powiedzieć, że lapisowanie jest najlepszą metodą, ponieważ ma wady.

Czy próchnica ma podłoże genetyczne?

Dziedziczymy układ zębów, ich kształt, anatomię. Dziedziczymy nawyki żywieniowe i higieniczne. One mają wpływ na ryzyko próchnicy.

Czy dzieci, które miały próchnicę zębów mlecznych, będą miały słabsze zęby stałe?

Próchnica jest wypadkową wielu czynników. Jeśli te czynniki będą działały także na zęby stałe, to faktycznie także one mogą być podatne na próchnicę. Ale nie jest to z góry przesądzone. Dziecko z rozległą próchnicą zębów mlecznych może mieć zdrowe zęby stałe. Zęby stałe mogą ulec uszkodzeniu przez stany zapalne w okolicy zębów mlecznych. Ropień w okolicy zęba mlecznego może spowodować niedorozwój fragmentu zęba stałego lub zmianę jego koloru. Ale nie zawsze tak jest.

I ogólne pytanie – stan zdrowia zębów a ogólny stan zdrowia człowieka, czy widzi Pani związek?

Oczywiście. Jama ustna jest początkiem układu pokarmowego. To, co się w niej dzieje, ma wpływ na dalsze odcinki tego układu. Prosty przykład to braki zębowe, które uniemożliwiają dokładne żucie pokarmu, i tym samym obciążają żołądek. Nieprawidłowo leczone kanałowo zęby mogą mieć wpływ na serce, tak samo, jak nieusuwany kamień nazębny. Wspominałam także, że stan zapalny dziąseł może powodować przedwczesny poród. Takich związków jest więcej. Dlatego lekarz dentysta jest istotnym ogniwem w łańcuchu lekarzy dbających o zdrowie pacjenta.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dorota Czubińska-Grodecka – aktywna mama wykonująca zawód stomatologa. Doktor nauk medycznych. Jest twórcą pierwszej w Polsce praktyki stomatologicznej działającej w oparciu o komunikację bez przemocy (NVC) (Stomatologiabezprzemocy.pl) i rodzicielstwo bliskości. Z pasją leczy i dzieci, i dorosłych. Jest partnerem i współorganizatorem na terenie Łodzi akcji zdrowyprzedszkolak.org. W swoim gabinecie organizuje spotkania z psychologami dziecięcymi oraz prowadzi wykłady dla rodziców dotyczące profilaktyki próchnicy u dzieci i dorosłych i warsztaty dla dzieci.

Foto: flikr.com/santheo

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.