Kategorie
Rodzina

Jak fotografować dzieci, cz.1

Gdy na świecie pojawiają się nasze dzieci, ich zdjęcia stają się pozycją numer jeden w rodzinnym albumie. Fotografia dziecięca jest tematem bardzo wdzięcznym, ale jednocześnie bardzo trudnym, więc warto poznać kilka zasad, dzięki którym można robić lepsze zdjęcia i nie stracić najcenniejszych ujęć.

Fotografuj naturalnie

Fotografuj jak najczęściej, rejestrując każdą zmianę w rozwoju dziecka. Te fotografie to najcenniejsza namacalna pamiątka tego wyjątkowego okresu. Podstawą dobrej fotografii portretowej, tym dziecięcej, jest autentyczne zaangażowanie i odpowiednie podejście. Wobec trudnej do opanowania ruchliwości dzieci ważniejsze od techniki i parametrów sprzętu fotograficznego są dobre chęci i cierpliwość. Dobrą zasadą jest zachowanie naturalności, cierpliwe towarzyszenie dziecku z aparatem w pogotowiu w codziennych sytuacjach i rejestrowanie szczerych emocji. Warte uwieczniania są nie tylko ładne miny i poprawne zachowania. Wszystkie emocje w wydaniu dzieci mogą być fotogeniczne. To pamiątki opowiadające o kształtującym się charakterze.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Fotografuj z pozycji dziecka

Najkorzystniejsze przy fotografowaniu dzieci jest umieszczenie aparatu na wysokości dopasowanej do jego wzrostu. Fotografując na poziomie oczu malucha, wchodzimy w jego przestrzeń, widzimy otoczenie z tej samej co on perspektywy. Mamy szansę zarejestrować, jak patrzy swobodnie, nie podnosząc głowy. Więc jak najczęściej podczas fotografowania powinno się zniżać lub siadać na ziemi. Najczęstszym błędem jest robienie zdjęć stale z wysokości naszych oczu, skraca to małą sylwetkę, tworzy wrażenie dystansu i przytłoczenia. Czasem jest to zabieg celowy, np. w połączeniu z ujęciem z szerokiego kąta pokazuje dziecko w kontekście otoczenia.

Fotografuj w ruchu

Jeśli światło pozwala na dynamiczne ujęcia, fotografuj dzieci w ruchu. Przydatne mogą okazać się wtedy niskie wartości przysłony i podwyższona czułość, co pozwoli znacznie skrócić czasy. Nie każde ujęcie musi być doskonałe, czasem zdjęcie rozmazanej w ruchu lub prześwietlonej słońcem postaci oddaje atmosferę chwili. Fotografowanie na wskroś traw, liści nada zdjęciom głębi i plastyki, a dodatkowej dynamiki dodaje obracanie aparatu pod różnymi kątami. Można też fotografować z bardzo niskiej tzw. żabiej perspektywy, aby w kadrze umieścić niebo i przerysować małą postać.

Rób portrety

Warto podejść z aparatem naprawdę blisko. Oprócz zdjęć, na których widać tylko małą postać na tle krajobrazu, najcenniejsze ujęcia to portrety. Kadr ograniczony tylko do małej buzi i wyrazistych oczu ma ogromną siłę wyrazu. Najbardziej ujmujące są portrety niepozowane. Nakaz „stań tu, uśmiechnij się i nie ruszaj” spowodować może nienaturalny grymas i pozę, zmieniając fotograficzną pasję rodziców w przykry obowiązek. Zmuszając dziecko do uśmiechu, nie sfotografujemy jego autentycznych emocji i nastrojów. Mija się to z celem tak samo, jak robienie zdjęć za wszelką cenę.
Podczas fotografowania rozśmieszaj i prowokuj do min. Wciągnięte do zabawy dziecko będzie spontaniczne i naturalne. Rejestrując jego swobodne zachowania, mamy szansę zrobić zdjęcia dynamiczne i różnorodne.

Wykorzystuj światło naturalne

Chociaż to niełatwe, najlepszy efekt przynosi fotografowanie w świetle naturalnym, bez lampy błyskowej. Miękkie dzienne światło, mała głębia ostrości to podstawa dobrego portretu. Rozmywając tło, skupiamy uwagę na najistotniejszym, czyli buzi dziecka. Fotografowanie w świetne zastanym daje efekt najbardziej pożądany w fotografii dziecięcej, czyli efekt naturalności.
Niemowlętom i małym dzieciom nie powinno się robić zdjęć z użyciem lampy błyskowej, jej wpływ na wzrok jest nadal kwestią dyskusyjną, ale przede wszystkim może je wystraszyć. Pierwsze zdjęcia noworodkom najlepiej robić w ramionach ich rodziców w świetle padającym z okna.

Zaaranżuj „prawdziwą” sesję fotograficzną

Jeśli sesja ma być w jakimś stopniu aranżowana lub jeśli zrobienie zdjęcia wymaga współpracy ze strony dziecka, najlepszym sposobem będzie zarażenie go pomysłem, wciągnięcie do projektu. Zabawa w fotografię wyzwala w maluchach wielką inicjatywę, a pokazywanie na bieżąco efektów na ekranie wyświetlacza tym bardziej budzi entuzjazm.

Rób fotograficzne reportaże

Ważne uroczystości i wydarzenia w życiu dziecka można sfotografować tak, aby poza formalnymi portretami, które robi się przy takich okazjach, uchwycić autentyczne relacje i uczucia. Kilka pokoleń utrwalonych na zdjęciu, podobieństwo rodzinne oraz dziecko w takim kontekście to kopalnia tematów fotograficznych. Wykorzystać można wtedy cały zakres ogniskowych aparatu, od szerokiego kąta do zoomu, który pozwoli wykonać dyskretne zdjęcia z dystansu bez zwracania na siebie uwagi. W takich momentach łatwo stworzyć spójny fotoreportaż – fotograficzną opowieść prowadzoną od ogólnego planu, przez portrety i zbliżenia do detalu, np. małych rączek sięgających do choinki.

Niezależnie od wieku do małego modela podczas fotografowania trzeba podchodzić do niego z wyczuciem i delikatnością.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Małe dzieci łatwo wystraszyć, mogą poczuć się osamotnione i osaczone, zwłaszcza jeśli fotografuje ktoś nieznajomy. Starsze dzieci nie zawsze są w humorze i kiedy nie mają ochoty być fotografowane i trzeba to uszanować.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.