Kategorie
Wychowanie

Jak mądrze wypocząć z dzieckiem? Akademia Tajgołki – pobyty z warsztatami NVC w górach

Jestem współtwórcą Akademii Tagołki, ale nie chciałbym, aby artykuł ten był przez Was odbierany jako kryptoreklama naszej Akademii. Od razu więc powiem, że podobne do naszych wakacje organizuje np. p. Monika Szczepanik (swiatzyrafy.pl). Pisząc o wypoczynku z dziećmi chcę głównie zwrócić uwagę na fakt, że stary model wypoczynku odchodzi powoli do lamusa, a sprawiacie to wy – młodzi rodzice.

Mądry – czyli jaki?

Rosnąca świadomość młodych rodziców w połączeniu z coraz większymi wymaganiami stawianymi nam przez życie powodują, że zmienia się również nasz model wypoczynku, spędzania wolnego czasu. Byłoby oczywiście przesadą powiedzieć, że dzisiaj “szkoda czasu na wypoczynek” ale na pewno nie jest przesadą, aby od dwóch tygodni czy tygodnia wakacji oczekiwać nieco więcej niż opalenizny, pamiątkowych fotografii i wydrenowanego portfela.

Dzisiejsi świadomi młodzi rodzice, pokolenie Y, mają dobrze zdefiniowane oczekiwania względem życia w ogóle, a w szczególności stosunku do wychowywania dzieci. Mają znacznie lepiej niż poprzednie pokolenie – pokolenie X – poukładane priorytety życiowe. W tym kontekście urlop spędzony z dzieckiem nabiera ogromnego znaczenia. Po pierwsze dlatego, że daje możliwość skupienia się na dziecku, a po drugie – zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych w wychowywaniu młodego człowieka (a przy okazji i siebie, co rodzice dość szybko zauważają).

tajgolka2

Rodzi się więc nowa tendencja wakacyjna – klasyczny wypoczynek połączony z rozwojem własnym i głębszym skupieniu się na swoim dziecku

Oczekiwania rodziców względem wypoczynku

Kilka dni temu otrzymaliśmy maila:

Jestem zapracowaną mamą dwóch 3,5 letnich chłopców – bliźniąt. Nie radzę sobie (może lepiej powiedzieć, że nie radzimy sobie z mężem) z problemami, które towarzyszą nam przy wychowaniu naszych dzieci. Sytuacja w domu jest dosyć nerwowa i momentami nieznośna. Właśnie rozmawiałam z długo niesłyszaną przyjaciółką, która była u państwa ze swoją córeczką. Oczarowana tym doświadczeniem przekonuje się każdego dnia, jak ten pobyt u Was jej pomógł w zrozumieniu reakcji i zachowań jej dziecka i jednocześnie pomógł zmienić własne zachowania. Może i nam udałoby się dzięki państwa pomocy coś naprawić…?

To bardzo świadoma, dojrzała reakcja na istniejąca sytuację. Reakcja, która pokazuje oczekiwania młodych mam i ojców.

tajgolka3

Zanim uruchomiliśmy Akademię Tajgołki, przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania rynku. Wnioski z tych badań były następujące:

  1. Współcześni rodzice mają bardzo dużo obowiązków, często pracują na dwa lub trzy etaty.
  2. Wskutek notorycznego braku czasu rodzice często nie radzą sobie ze swoim dzieckiem, codzienne zabieganie odsuwa potrzeby dziecka na dalszy plan.
  3. Wypoczynek zaczyna być postrzegany jako czas, w którym można zadbać o swoją relację z dzieckiem, przyjrzeć się sobie, swoim reakcjom, nawykom i uświadomić sobie, co chcemy zmienić.

W odniesieniu do wypoczynku z dzieckiem połączonego z jakimś rodzajem rozwoju, oczekiwania rodziców są następujące:

  1. Muszą mieć pewność, że to czego się nauczą, będzie korzystne dla nich i ich dziecka.
  2. Muszą mieć pewność, że dobrze zainwestowali pieniądze.
  3. Muszą mieć pewność co do bardzo wysokiej jakości tego, co dostają.
tajgolka4

Co więc daje wypoczynek połączony z rozwojem własnym?

Decydując się na taki rodzaj wypoczynku oczekujemy zatem uzyskania wymiernych korzyści. Na przykład takich, jak nabycie umiejętności radzenia sobie z następującymi trudnymi sytuacjami:

– Co zrobić, gdy trudno nam rozmawiać z naszym dzieckiem?

– Jak pomóc mu w kontaktach z rówieśnikami, gdy jest odrzucane lub źle traktowane?

– Jak radzić sobie z nieakceptowalnym zachowaniem dziecka?

Tych “jak” jest oczywiście znacznie więcej. Wypoczynek w gronie podobnie myślących i odczuwających ludzi stwarza unikalne możliwości wykonania skoku w rozwoju – własnym i swojej relacji z dzieckiem. A często też ze swoim partnerem.

W trakcie pobytów majowych “Kocham być mamą, kocham być tatą”, od jednej z uczestniczek usłyszeliśmy:

“…nigdy wcześniej nie słyszałam tak naprawdę tego, czego potrzebuje moje dziecko. Słyszałam co mówi, ale nie czego potrzebuje. Proces odkrywania tych potrzeb uruchomiła Ewa, która prowadziła “Szkołę dla rodziców’, ale tak do końca zrozumiałam to w rozmowie podczas spaceru z inną mamą”.

Czego możecie się spodziewać w Akademii Tajgołki?

Tworząc Akademię Tajgołki doszliśmy do wniosku, że wypoczynek z dzieckiem może doskonale służyć połączeniu słodkiego lenistwa z uczeniem się nowych, wartościowych umiejętności, zdobywaniem inspiracji, a także w nawiązaniu relacji z podobnie myślącymi rodzicami. W centrum takiego wypoczynku jest dziecko. Dziecko, na którym możemy się całkowicie skupić, bo przecież ono jest esencją naszego rodzicielskiego życia.

Sensownie zaplanowane pobyty dla rodzin służą więc kilku celom, efektywnie wypełniając czas przeznaczony na urlop. Są odpowiedzią na wyzwania, które stawia przed nami dzisiejszy świat. Trudno się wprawdzie spodziewać, że w trakcie tygodniowego pobytu nabierzemy jakichś niezwykłych umiejętności rodzicielskich, ale zasadniczą korzyścią jest zatrzymanie się i spojrzenie inaczej na swoje życie – a także nabranie inspiracji do wprowadzania w nim zmian.

Konfrontacja swoich doświadczeń z nieznanymi ludźmi, którzy stoją przed takimi samymi wyzwaniami, jak my, przy fachowej oraz inspirującej pomocy osób prowadzących, może dać nam autentyczną świeżość, odwagę i inspirację do podejmowania wyzwań pourlopowych.

tajgolka-opinie

Podczas pobytów dla rodzin zajmujemy się następującymi kwestiami:

  1. NVC czyli jak rozmawiać z dzieckiem w duchu Porozumienia Bez Przemocy. Naprawdę, wystarczy trochę tylko zmienić swój język, aby wydobyć z dziecka wszystkie jego naturalne piękne cechy, a także zbudować w nim prawdziwe poczucie własnej wartości. Prawdziwe, czyli oparte na tym, kim ono jest, a nie na tym, jakie wyniki osiąga. Koncentracja na wynikach warunkuje dziecko, sprawia, że myśli ono “będę dobry, jeżeli…” Tymczasem zupełnie nie o to nam chodzi.
  2. Zasady zdrowego żywienia. Oczywiście przepisów na zdrowe żywienie jest mnóstwo, a każdy świadomy rodzic ma na tę kwestię swój pogląd. Nie próbujemy tego zmieniać. Natomiast należy uświadomić sobie, że czym innym jest wiedza, czym innym jej stosowanie, a jeszcze czym innym jest proces zmiany nawyków rodziny. Pokazujemy, jak sami się żywimy, na co uważamy, czego się wystrzegamy, ale przede wszystkim mówimy o tym, jak przekonać nieprzekonanych członków rodziny, jak zmieniać nawyki żywieniowe, jak rozmawiać z dziećmi, aby nie korzystały z trujących produktów dostępnych w szkolnym sklepiku.
  3. Odkrywanie własnej kreatywności. Nikogo nie trzeba przekonywać, że warto być kreatywnym. Dobra wiadomość jest taka, że kreatywności można się nauczyć. Pokazujemy metody, które można z powodzeniem wykorzystać po powrocie z urlopu w codziennej pracy, w zabawach z dzieckiem czy w rozwiązywaniu typowych codziennych problemów.
  4. “Edukacja serca dziecka”. Wiemy, że kluczem do wychowania szczęśliwego człowieka nie są sukcesy, które będzie w życiu osiągał. Gołym okiem widać miliony ludzi, którzy mają wszystko oprócz… szczęścia. Koncentracja rodziców na inspirowaniu dziecka do osiągania kolejnych szczebli drabiny edukacyjnej, której dalszą częścią jest kariera, to ślepa uliczka. Chcemy, aby nasze dzieci nie tylko były wyczulone na innych ludzi, na współpracę, ale przede wszystkim – żeby umiały te zasady w swoim codziennym życiu stosować. Każdy, a szczególnie dziecko, uczy się poprzez doświadczenie. Stwórzmy mu więc podczas wakacji takie warunki, aby nauczyło się kierować sercem. To jest jedyna gwarancja wychowania dziecka do szczęścia.

Autor/ka: Leszek Frankiewicz

Wraz z żoną prowadzi górski ośrodek Tajgołka, gdzie prowadzą rozwojowe warsztaty wyjazdowe (Akademia Tajgołki) oparte na Porozumieniu Bez Przemocy.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.