Kategorie
Niemowlę

Jak pielęgnować i prać chusty do noszenia dzieci

Dobre, markowe chusty tkane są z mocnych, naturalnych włókien, których pielęgnacja początkowo może przysparzać nieco problemów. Szczególnie, gdy szlachetne tkaniny nie goszczą w naszym domu na co dzień i nie mieliśmy okazji przekonać się, że wymagają one nieco więcej uwagi, niż zwykłe wrzucenie do pralki z klasycznym detergentem.

1. Pranie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowej chusty, przygodę z chustonoszeniem zacznij od jej wyprania. Poza tym, że służy to higienie (w tym przypadku nawyk wrzucania nowych rzeczy do pralki warto wyrobić sobie na okazję każdych zakupów ubraniowych), pierwsze pranie skurczy i ułoży włókna (doświadczone mamy noszące mówią w tym przypadku o „łamaniu” chusty). Dzięki praniu chusta nabierze elastyczności, choć wiadomo, że do pełnego jej „złamania” potrzeba będzie nieco więcej czasu. Warto też pamiętać o tym, że mimo iż pranie “łamie chustę”, która dzięki temu lepiej się układa, zbyt częste pranie nie jest zalecane. Pierzmy ją więc wtedy, kiedy jest to konieczne.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

2. W czym prać?

Do prania chusty możesz stosować niewielkie ilości proszku lub płynu (najlepiej jeśli będzie to proszek lub płyn ekologiczny), bez dodatku zmiękczaczy czy rozjaśniaczy. W praniu chust świetnie sprawdzają się też orzechy piorące, choć część rodziców wyraża obawy w związku z tym, że orzechów piorących nie zaleca się używać przy praniu pieluch wielorazowych, jako że obtłuszczają tkaninę. I faktycznie tak jest, ale tylko w przypadku pieluszek z polarem w środku.

3. Czy stosować płyn do płukania tkanin?

O ile orzechy piorące nie powinny zaszkodzić włóknom twojej chusty (i żaden z producentów nie przestrzega przed ich stosowaniem w instrukcji obsługi), o tyle nie zaleca się dodawania do prania płynu do płukania tkanin. Ten może bowiem oblepić włóka – chusta zrobi się wtedy śliska i będzie inaczej pracować. Jeśli chcesz zmiękczyć materiał, sięgnij po naturalne metody – np. dodaj odrobinę octu do płukania. I nie martw się o zapach – ocet bardzo szybko wietrzeje.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

4. Suszenie

W suszarce można suszyć tylko chusty bawełniane. W przypadku bawełny z domieszką innych włókien (jedwab, wiskoza, bambus, kaszmir) lepiej zachować ostrożność i rozwieszać chusty na suszarce. Należy unikać suszenia na słońcu, a delikatne chusty z wełną najlepiej suszyć w pozycji leżącej. Chusty z dodatkiem jedwabiu suszymy wyłącznie w domu lub w cieniu.

5. Odplamianie

Do pielęgnacji chust nie używa się odplamiaczy. Można jednak sięgnąć po naturalne metody odplamiania, np. pastę zrobioną z sody oczyszczonej i wody, którą nakłada się bezpośrednio na plamę.

6. Prasowanie

Chusty prasujemy co jakiś czas, by uniknąć trwałych zagnieceń. Jeśli chodzi o temperaturę prasowania, zależy ona od tego, z jaką tkaniną mamy do czynienia. Delikatne chusty prasujemy przy temperaturze 100 stopni, te bardziej trwałe natomiast – maksymalnie przy 150 stopniach Celsjusza.

7. Sposób pielęgnacji

Sposób pielęgnacji zależy już od surowców, z których chusta została wykonana:

Chusty tkane

– zazwyczaj wykonane są z bawełny, nierzadko z domieszką lnu, konopi, jedwabiu lub włókna bambusowego. Czysta bawełna jest miękka, można ją prać w temperaturze 40-60 stopni i suszyć w suszarce. Bawełna z domieszką lnu i konopi jest nieco sztywniejsza i bardziej szorstka – potrzebuje ona znacznie dłuższego „łamania”, ale w pielęgnacji nie odróżnia się bardzo od czystej bawełny. Chusty bambusowe są znacznie delikatniejsze, podobnie jak te z domieszką jedwabiu. Teoretycznie łatwiej się dociągają, ale wymagają zdecydowanie bardziej delikatnej i “ostrożnej” pielęgnacji.

Chusty elastyczne

– czyli chusty polecane dla najmłodszych dzieci. Ich główną zaletą jest fakt, że ciężar dziecka rozkładają równomiernie na oba barki rodziców. Można w nich układać malutkie dzieci w pozycji pionowej (co nie jest zalecane przy chustach tkanych). Dobre, elastyczne chusty również wykonane są z bawełny o właściwościach elastycznych. Ich pielęgnacja wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku tkanych chust bawełnianych.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.