Kategorie
Archiwum Wychowanie

Jak przygotować się na przyjście bliźniąt

– To bliźnięta! – oznajmia entuzjastycznie lekarz.
Wszystkich wokół przepełnia radość, a tobie zdarza się zastanawiać, jak dasz sobie radę?
Myślisz o przyszłości: podwójne karmienie, przewijanie, ubieranie… Próbujesz przygotować się na początki swojego podwójnego macierzyństwa, tylko jak?
Przy dwójce niemowlaków w tym samym wieku kluczem do sukcesu jest organizacja i synchronizacja.

Będąc jeszcze w ciąży, możesz przemyśleć wiele ważnych kwestii organizacyjnych:

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
  • Zmierz szerokość drzwi wejściowych do twojego mieszkania, klatki schodowej, pobliskiego sklepu (sprawdź, czy zmieści się w nich wózek bliźniaczy, który wybrałaś). Z pewnością z dużym brzuchem i centymetrem w ręku wzbudzisz zainteresowanie przechodniów. Lepiej jednak, jeśli teraz będą przyglądać się twoim nietypowym wyczynom, niż później – rozpaczy, gdy wózek nie zmieści się np. do pobliskiego sklepu.
  • Sprawdź rozkład jazdy autobusów niskopodłogowych, jeżeli będziesz musiała korzystać z komunikacji miejskiej. Większość wózków bliźniaczych (siedzonka obok siebie) nie mieści się w drzwiach standardowych autobusów.
  • Pomyśl, jak będziesz wychodzić na spacery, czy będziesz potrzebowała czyjejś pomocy? Zaplanuj, gdzie będziesz trzymać wózek (jeżeli nie mieści się np. w windzie, możesz przechowywać go w pomieszczeniach gospodarza bloku, w samochodzie itp.). Jeżeli wózek nie będzie w mieszkaniu, pamiętaj o pozostawieniu w mieszkaniu fotelików samochodowych, w których będziesz mogła bezpiecznie wynieść dzieci.
  • Sprawdź, ile schodów musisz pokonać wychodząc z klatki na spacery. Jeżeli jest to kilka stopni, dasz sobie sama radę, jeżeli kilkanaście – rozważ np. trzymanie wózka w samochodzie.
  • Kup poduszkę do karmienia bliźniąt. To rzecz, która przy jednym dziecku nie jest konieczna, a przy bliźniętach – niezbędna. Dzięki niej będziesz mogła karmić dzieci jednocześnie, co skraca czas karmienia o połowę!
  • Pamiętaj, że dzieci nie muszą być kąpane codziennie. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, możesz np. raz kąpać jedno dziecko, zaś kolejnego dnia – drugie.
  • Prawie wszystko trzeba kupować w podwójnej ilości (ubranka, ręczniczki, kocyki, pieluchy), dlatego warto  rozłożyć zakupy wyprawki na cały okres ciąży. Jednorazowo będzie to duży wydatek. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie kilku rzeczy na miesiąc.
  • Jeżeli chcesz układać dzieci w łóżeczku, początkowo wystarcza jedno. Noworodki można układać w poprzek  łóżeczka tak, żeby leżały obok siebie. Wzajemna biskość daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa
  • Warto zaopatrzyć się przynajmniej w jedną chustę. Noszenie dwójki dzieci może być dość skomplikowane i zbyt obciążające Twój kręgosłup. Chusta jest niezwykle przydatna, gdy jesteśmy na spacerze, a jedno z dzieci nie ma ochoty na jazdę w wózku, lub gdy jedno śpi, a drugie domaga się Twojej uwagi. Dziecko noszone w chuście szybko się uspokaja, zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa, a sama masz dwie wolne ręce. Bezcenne!  Jeżeli masz możliwość wychodzenia na spacery w towarzystwie męża, polecam zakup dwóch chust, dla każdego z was własną. Przeczytaj: Chusta dla bliźniąt.
  • Szukaj kobiet w podobnej sytuacji, czyli oczekujących bliźniąt – poprzez fora internetowe, warsztaty dla przyszłych rodziców bliźniąt, wśród znajomych. Kobiety, którym bliskie są twoje obawy i trudności, mogą być dla ciebie ogromnym wsparciem.
  • Korzystaj z pomocy innych. Każdy lubi być samodzielny, jednak zbyt wiele obowiązków może przyczynić się do frustracji. Poproś mamę – niech przygotuje ci kilka słoików zup czy posprząta mieszkanie, gdy bliźnięta przyjdą na świat. Nie wstydź się prosić o pomoc. Rodzina często chce pomóc, tylko nie wie jak.
  • Przygotuj torbę do wyjścia na spacery. Zapakuj do niej pieluchy, ubranka na zmianę, chusteczki do pielęgnacji, torebkę na zużyte pieluchy i wodę. Po spacerze uzupełniaj zużyte rzeczy. Dbaj o to, by torba była zawsze przygotowana – ułatwi ci to wyjścia na spacer.

Bycie mamą bliźniąt to duże wyzwanie. Dzięki wcześniejszym przygotowaniom, dobrej organizacji i planowaniu,  podwójne obowiązki mogą stać się podwójnym powodem do radości.

Autor/ka: Marta Kabulska

Psycholog. Autorka warsztatów dla przyszłych rodziców bliźniąt „Ratunku bliźniaki”. Pomaga kobietom w ciąży bliźniaczej, aby początki podwójnego macierzyństwa stały się dla nich podwójnym powodem do radości, a nie zdwojonym problemem. Dzięki swoim córkom (Alicji oraz bliźniaczkom Julii i Nel) została specjalistką w wykonywaniu kilku czynności na raz z jednym dzieckiem uwieszonym na szyi, dwiema u nóg oraz mistrzynią regenerowania organizmu w ciągu 3 godzin snu na dobę.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.