Kategorie
Wychowanie

Jak przygotować starsze dziecko do porodu mamy?

Wiele kobiet obawia się rozłąki ze starszym dzieckiem na czas porodu. Nie pomaga fakt, że poród z natury jest nieprzewidywalny, przez co ciężko przygotować na niego dziecko, które bywa niewiele starsze od niemowlęcia.

Oczywiście na pewno łatwiej zostawić dziecko z tatą, niż ze znajomym lub dalszym krewnym, ale poród postępuje szybciej, gdy kobieta czuje wsparcie ukochanej osoby. Często zdarza się, że partner asystuje na sali porodowej, a maluch zostaje przekazany pod opiekę komuś innemu

Wiele kobiet obawia się rozłąki ze starszym dzieckiem na czas porodu. Nie pomaga fakt, że poród z natury jest nieprzewidywalny, przez co ciężko przygotować na niego dziecko, które bywa niewiele starsze od niemowlęcia.

Oczywiście na pewno łatwiej zostawić dziecko z tatą, niż ze znajomym lub dalszym krewnym, ale poród postępuje szybciej, gdy kobieta czuje wsparcie ukochanej osoby. Często zdarza się, że partner asystuje na sali porodowej, a maluch zostaje przekazany pod opiekę komuś innemu.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

dziecko-porod

Jak zatem przygotować pociechę na rozstanie z mamą, a często nawet na chwilową zmianę miejsca zamieszkania?

1. Już teraz zadbaj o stworzenie silnej więzi

Rozłąka z tobą może być dla twojego dziecka naprawdę trudna. Ale silna więź między wami da mu solidne podstawy, dzięki którym szybko odzyska równowagę.

2. Wybierz osobę, która zajmie się dzieckiem, podczas gdy ty będziesz w szpitalu, i wspólnie przygotujcie malucha na tę okoliczność

Zostawiaj dziecko pod opieką tej osoby tak często, jak to jest możliwe – na krótsze i dłuższe chwile. Po miesiącu zrób to w godzinach drzemki. Jeśli nie będzie z tym problemu, spróbuj namówić malucha na nocowanie poza domem. Ale nic na siłę! Podczas porodu raczej nie uda się tego uniknąć, ale to powinna być jedyna noc dziecka poza domem. Chyba, że czuje się z opiekunem absolutnie pewnie.

3. Nie staraj się oswajać dziecka z rozłąką poprzez częste oddawanie go pod opiekę różnym osobom

To tylko spowoduje traumy. Celem nie jest przyzwyczajenie dziecka do bycia bez ciebie pod opieką innych dorosłych, ponieważ nie tak działa przywiązanie. Celem jest stworzenie więzi z wybraną osobą, tak aby była w stanie uspokoić malucha w trakcie twojej nieobecności. Jedynym sposobem, aby dziecko poradziło sobie z rozłąką, jest pozostawanie pod opieką kogoś, komu ufa.

4. Celem jest pomóc wybranej przez ciebie osobie nauczyć się uspokajać twoje dziecko

To w porządku, że maluch czasem płacze. Ważne, aby opiekun potrafił go uspokoić, a nie zostawił samego sobie, aby się wypłakał. Dzieci mogą przetrwać wszystko, jeśli tylko mają przy sobie kogoś, kto okaże im miłość i empatię.

5. Rozmawiaj z dzieckiem

Opowiadaj, jak to będzie, gdy ty pójdziesz do szpitala rodzić dzidziusia, a ono pójdzie do X (sąsiadki/babci…), i  że odbierzesz je najszybciej, jak to będzie możliwe. Musisz podkreślać, że ZAWSZE po nie wrócisz. Powtarzaj to jak mantrę: I wtedy mama wróci i cię odbierze, bo mamusia zawsze po ciebie wraca!

6. Zrób specjalny album dla dziecka

Strona 1: Zdjęcie twoje i dziecka, z podpisem: Mama kocha Jasia.

Strona 2:  Mama będzie mieć dzidziusia. Musi pojechać do szpitala, żeby go urodzić i twoje zdjęcie w ciąży.

Strona 3: Jaś zostaje z X, podczas gdy mama jest w szpitalu i zdjęcie dziecka razem z opiekunką.

Strona 4: Jaś tęskni za mamą, ale X kocha go i powtarza, że mama niedługo wróci oraz zdjęcie, gdzie jest w ramionach opiekunki.

Strona 5: Mama wróciła! Mama zawsze wraca! I twoje zdjęcie z dzieckiem w ramionach.

Prawdopodobnie twój maluch nie mówi jeszcze zbyt wiele, ale na pewno wiele rozumie. Przeglądanie takiego albumu stworzonego specjalnie dla niego, na pewno bardzo mu pomoże.

7. Przyzwyczaj dziecko do jakiejś maskotki, części ubrania lub czegoś innego, co będzie kojarzył z tobą

Najlepiej nasyconego twoim zapachem. Powiedz osobie, która będzie sprawowała opiekę nad maluchem, aby użyła tego, gdy będzie mu smutno.

8. Uspokój się i miej zaufanie do swojego dziecka

Twój maluch da radę. Twoja miłość i troska okazywana przed i po tym wydarzeniu jest dla niego najważniejsza i dzięki niej będzie w stanie znieść to wyzwanie.

Starsze dziecko przy porodzie

Wielu rodziców, dla których pierwszy poród był spokojnym doświadczeniem, jest podekscytowanych możliwością włączenia starszego dziecka w cud narodzin. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność porodu jest to możliwe, jeśli zorganizujesz kogoś bliskiego do opieki nad maluchem, gdy np. po prostu się znudzi.

Dobrze przygotuj dziecko na ten moment:

  • Czytajcie razem wiele książek na ten temat.
  • Obejrzyjcie film ukazujący poród w sposób stosowny do wieku malucha. Obserwuj jego reakcję, to dobra wskazówka, jak może zareagować na prawdziwe doświadczenie.
  • Pozwól dziecku pomóc sobie przesunąć jakiś duży mebel po pokoju. Podkreśl, że głośne odgłosy pomagają przy wysiłku i że podczas porodu będzie ich jeszcze więcej.
  • Wyjaśnij szczegółowo, co będzie się działo. To ważne, aby maluch wiedział, czego się spodziewać, włącznie z krwią i że to nic strasznego dla ciebie i dzidziusia.
  • Przygotuj malucha na to, jak wygląda noworodek: że może być czerwony, pomarszczony.

Tłumaczenie: ahaparenting.com

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.