Kategorie
Ekowiadomości

Czy produkty GMO są na pewno odpowiednio oznaczone?

Badania naukowe nie są jednoznaczne, jeśli chodzi o organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO). Czy GMO jest bezpieczne? Czy GMO to ciche zagrożenie? Nie wiadomo, bo po prostu badania nie są wystarczające. Są natomiast mocne argumenty zarówno za (np. walka z głodem na świecie), jak i przeciw GMO (np. zagrożenie dla zdrowia). Ale nikt (jeszcze) do końca nie wie, jakie będą długoterminowe skutki uprawy i spożywania żywności genetycznie modyfikowanej.

sok Olini

Sok z jagody kamczackiej

34,90 PLN

Sok z jagody kamczackiej Olini jest tłoczony z tych niezwykłych jagód na zimno. Nie jest rozcieńczany ani dosładzany, nie jest to sok z koncentratu, ale ze świeżo zebranych owoców. Pyszny i w 100% naturalny.

Przeczytaj: Co to jest GMO?

Na ten moment  większość producentów artykułów spożywczych twierdzi, że GMO jest całkowicie bezpieczne. Wiele grup konsumenckich, zwolenników produktów organicznych i organizacje ekologiczne mówią, że GMO stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i planety.

Obecne badania związane GMO dotyczą reakcji alergicznych, tworzenia nowych alergii, mutacji genowej, odporności na antybiotyki, utraty żywności i ciężkich szkód dla środowiska. Ponieważ istnieją tak radykalnie przeciwstawne poglądy na temat tego, czy GMO jest bezpieczne, to należy wykazywać tendencję do ostrożności, co oznacza unikanie GMO, dopóki nie zostaną przedstawione jasne dowody dotyczące bezpieczeństwa produktów modyfikowanych genetycznie lub ich szkodliwości.

Informacje na opakowaniu

Inny problem: znakowanie produktów z GMO. Konsumenci mają prawo wiedzieć, jaki produkt wybierają (zgodnie z art. 13 rozporządzenia 1829/2003) i dlatego na opakowaniu produktu spożywczego, który ma w swoim składzie GMO lub jest wyprodukowany z GMO powinna znajdować się informacja dla konsumenta.

Na opakowaniu produktu spożywczego, który ma w swoim składzie GMO lub jest wyprodukowany z GMO, powinna znaleźć się jedna z poniższych informacji o następującej treści:

  • produkt „genetycznie zmodyfikowany”,
  • produkt „wyprodukowany z genetycznie zmodyfikowanej…” (np. kukurydzy),
  • produkt „zawiera genetycznie zmodyfikowaną…” (np. soję),
  • produkt „zawiera (nazwa składnika) wyprodukowany z genetycznie zmodyfikowanej (nazwa organizmu)”.

Żywność, pasze i uprawy GMO wymagają w Unii Europejskiej zatwierdzenia, a żywność z GMO musi być oznakowana, ale obowiązek ten nie dotyczy mięsa i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt karmionych paszą z GMO. Komisja Europejska przekonuje, że dzięki procedurze autoryzacji, na rynek UE są dopuszczane tylko te produkty i uprawy GMO, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska (!).

Rejestr zatwierdzonych do obrotu w UE produktów GMO można znaleźć pod linkiem: http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm

Źródło: ogrod.wieszjak.pl, inhabitots.com

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.