Kategorie
Dieta naturalna

Jak upiec naturalny chleb w domu?

Przygotowanie chleba w domu nie jest trudne, a domowe pieczywo jest smaczniejsze i zdrowsze od tego, które sprzedawane jest w sklepach. Chleb to podstawa żywienia w wielu domach, warto więc zadbać o to, aby były to naprawdę zdrowe podstawy.

Chleb, bułki czy bułeczki sprzedawane w sklepach są chemicznie ulepszane, aby dłużej zachowywały świeżość, były bardziej pulchne i miały bardziej intensywny smak. To sprawia, że z tradycyjnym pieczywem łączy je już często tylko nazwa. Mając tego świadomość, coraz więcej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie pieczywa w domu.

Naturalny chleb na zakwasie

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jak upiec chleb?

  • Wybór mąki:
    najzdrowsze jest pieczywo razowe. Do przygotowania takiego pieczywa wykorzystuje się mąkę żytnią, lub pszenną razową. Mąka razowa wyróżnia się tym, że zawiera więcej wartościowych mikroelementów niż mąka oczyszczona. Wybierając mąkę, należy zwrócić uwagę na jej typ. Do przygotowania pieczywa razowego potrzebna będzie mąka typu 2000, ewentualnie 1800. Jeżeli warunki na to pozwalają, możemy samodzielnie zmielić ziarna w domu
  • Przygotowanie zakwasu:
    oprócz mąki, niezbędny jest zakwas. Zakwas możemy przygotować w domu, najlepiej na kilka dni przed wypiekiem chleba. Raz przygotowany zakwas można potem używać wielokrotnie. Warto poświęcić na to czas, ponieważ chleb pieczony na zakwasie ma zupełnie inny charakter. Jest znacznie cięższy, mniej słony i bardziej sycący.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak przygotować zakwas?

  • Do wyhodowania zakwasu potrzebna będzie mąka żytnia razowa (typ 2000) i woda. Do naczynia (może to być słoik lub większy pojemnik) wlewamy 1/2 szklanki wody i dodajemy 1/2 szklanki mąki. Następnie mieszamy i odstawiamy. Po około 24 godzinach, dodajemy 1/3 szklankę mąki i 1/3 szklanki wody i wszystko znowu mieszamy. Tą czynność powtarzamy przez kilka dni – zakwas powinien być gotowy 5-7 dnia. Rozpoznamy że zakwas jest gotowy po tym, że pojawią się na nim lekkie bąbelki i nabierze delikatnie kwaśnego zapachu. Z takiego zakwasu można upiec pierwszy chleb, chociaż z czasem stanie się on jeszcze lepszy, sprawiając że każdy kolejny chleb będzie bardziej wyrośnięty. Musimy pamiętać o tym, aby wyhodowany zakwas trzymać w lodówce. Trzeba go co kilka dni dokarmiać, czyli dodawać mąkę i wodę
  • Przygotowanie zaczynu i ciasta właściwego:
    przygotowanie chleba na zakwasie przebiega na dwóch etapach. Pierwszy to przygotowanie zaczynu, a drugi to przygotowanie ciasta właściwego z wykorzystaniem zaczynu. Zaczyn, to zakwaszona część przyszłego chleba. Aby uzyskać zaczyn, mieszamy mąkę, wodę i zakwas w odpowiednich proporcjach. Zaczyn powinien wyrastać przez około 8 godzin. Mając gotowy zaczyn, możemy przygotować ciasto właściwe. Dodajemy zaczyn, a także mąkę i wodę, ewentualnie także cukier nierafinowany, sól morską i różne dodatki, jak nasiona czy suszone owoce. Dzięki tym dodatkom chleb za każdym razem będzie smakować zupełnie inaczej
  • Przepis na prosty chleb na zakwasie:
    Zaczyn:
    60 g zakwasu, 90 g mąki, 90 g wody. Wszystko mieszamy w misce i odstawiamy, na około 8 godzin (przykrywamy ściereczką kuchenną).
    Ciasto właściwe: cały zaczyn, 280 g wody, 300 g mąki, szczypta soli morskiej, 1 łyżeczka cukru, ewentualnie garść nasion słonecznika, rodzynek, sezamu itp. Mieszamy składniki i przekładamy ciasto do foremki (z podanych składników wychodzi półkilogramowy bochenek chleba, właściwa foremka ma 20 cm długości), a następnie przykrywamy ją i odstawiamy na 2-5 godzin. Ciasto w foremce powinno zwiększyć swoją objętość. Następnie wstawiamy foremkę z ciastem do piekarnika nagrzanego do temperatury 230 stopni C i pieczemy przez 15 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni C i pieczemy około 35-40 minut. Po upieczeniu czekamy, aż chleb całkowicie ostygnie – najlepiej całą dobę i dopiero wtedy kroimy go na kromki

Avatar photo

Autor/ka: Paulina Stępień

Prowadzi- wspólnie z mężem-  www.kotlet.tv - serwis z przepisami kulinarnymi, w którym prezentuje własne, kulinarne dokonania. Uwielbia gotować, eksperymentować w kuchni, ... piec chleby w domowym piekarniku. Gustuje przede wszystkim w słodkościach, które może robić bez końca, za każdym razem wymyślając coś nowego.

6 odpowiedzi na “Jak upiec naturalny chleb w domu?”

hej,mam pytanie,jak upiec dobry chleb z produktów ze sklepu,normalnego z towarem dla laików??odpisz proszę bo mam ciśnienie na ten wypiek..!ps..nie mam mąki gryczanej ani razowej..

Najlepszy przyjaciel w takich pracach to zdecydowanie robot planetarny Kenwood Prospero+ Kilka razy częściej piękę chleb sama, od kiedy go kupiłam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.