Kategorie
Rodzina

Jak urządzić pokój dziecka w stylu skandynawskim?

Właściwie powinno się mówić o stylu „okołoskandynawskim“, albo „nordyckim“, bowiem to, co określamy stylem skandynawskim, nierozerwalnie związane jest nie tylko ze Szwecją, Norwegią i Danią, ale również z Finlandią.

Natalia, autorka bloga „My place My inspirations“ wymienia trzy odmiany tego stylu:

  • duński (najbardziej romantyczny, dopuszczający przedmioty pełniące funkcję ozdobną, choć i one powinny być praktyczne),
  • szwedzki (najbardziej surowy, minimalistyczny, z dominującym drewnem i kolorem białym)
  • fiński (lubiący kontrasty, bieli towarzyszy czerń, elementy geometryczne z dodatkiem form organicznych i mebli z giętego drewna).

Za prekursora stylu skandynawskiego uważa się szwedzkiego malarza Carla Larssona, choć największy wpływ na wygląd ich domu miała jego żona Karin. Co ciekawe, dom ten, często odzwierciedlany na obrazach Larssona, niewiele ma wspólnego ze współczesnymi trendami – jest pełen mebli w różnym stylu, kolorowy i przytulny. Posiada jednak cechy, które stanowią kwintesencję stylu skandynawskiego – łączy tradycję, wymogi użyteczności i nowoczesność. Malarstwo Larssona to sceny z codziennego życia, proste przedmioty i duża rodzina, spędzająca wspólnie czas. Podobno największym marzeniem Larssona było stworzenie dobrego, szczęśliwego domu dla swoich dzieci, takiego, którego sam nie zaznał w dzieciństwie. Z jego obrazów bije spokój. Astrid Lindgren przyznała, że stanowiły dla niej źródło inspiracji (więcej na blogu Ola Mundo).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
styl-skandynawski1

Chciałabym, żeby ten przydługi wstęp posłużył nam jako punkt wyjścia do rozważań, czym jest styl skandynawski i jakie są jego źródła. Projektując pokój dla dzieci zamknijmy nowoczesne magazyny wnętrzarskie, a otwórzmy „Dzieci z Bullerbyn”.

Nie tylko biel

Zwykło się stawiać znak równości między stylem skandynawskim, a kolorem białym. Generalnie wnętrza w tym stylu mają być przede wszystkim jasne, co ma bardzo praktyczne zastosowanie – kolor biały odbija światło, wnętrze sprawia wrażenie jasnego, co jest szczególnie istotne w krajach, gdzie naturalnego światła często brakuje (czyli w Polsce również). Ma także inną zaletę, która nie jest bez znaczenia w wielu polskich mieszkaniach – optycznie powiększa wnętrze. Jasny nie oznacza jednak tylko i wyłącznie białego. Do dyspozycji mamy wszelkie odcienie szarości. Niektórzy sądzą, że biały nie jest dobrym kolorem do pokoju dziecka, bo ściany szybko się zabrudzą. Czy jednak przy innych kolorach pozostaną czyste? Jeśli naścienna twórczość dzieci nam przeszkadza, biel ma przewagę nad innymi kolorami. Z prostego powodu – biała farba jest najtańsza i zawsze można mieć pod ręką jej zapas.

  • Pomaluj ściany na jasny, neutralny kolor, który będzie do wszystkiego pasował (pastelowe róże i „brzoskwinki“ odpadają). W pokoju dziecka dzieje się wystarczająco dużo. Ściany powinny stanowić tło dla innych przedmiotów i życia, które tam się toczy. Nie popadaj jednak w skrajności. Jeśli lubisz żywe kolory i wzory – stosuj je.
styl-skandynawski2

Światło

Duże okna pojawiają się w skandynawskich wnętrzach z tego samego powodu co kolor biały – z tęsknoty za naturalnym światłem, którego wciąż brakuje. Można przypuszczać, że z tego wynika też brak firanek, choć to raczej uwarunkowania kulturowe – po prostu nikt nie czuje tam potrzeby zasłaniania się. W Polsce wciąż brak firanek w oknach może stać się powodem krytycznych uwag, szczególnie ze strony starszych członków rodziny. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie domu bez firanek. Warto jednak uzmysłowić sobie, co jest tego powodem – faktyczna potrzeba czy wielowiekowe przyzwyczajenie. I nawet jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy rezygnować z firanek, zastanówmy się czy dzieci rzeczywiście ich potrzebują w swoim pokoju? No chyba, że do chowania się za nie, lub, jak to miało miejsce w przypadku syna znanego graficiarza, jako tajnego miejsca na wlepki.

W krajach północnych charakterystyczne jest również to, że mieszkania są oświetlone przez wiele różnych źródeł światła, a nie jedno górne, jak to często ma miejsce u nas. Nisko zawieszona lampa nad stołem, lampki nocne, lampa do czytania, świece. Coraz popularniejsze są również lampy na długim kablu, które można przewieszać, tworząc za każdym razem nową aranżację. W pokoju dziecka należy szczególnie zadbać o dobre oświetlenie biurka, ale też o lampkę przy łóżku, co ułatwi wieczorne czytanie i rozmowy. Warto też pomyśleć o przenośnych lampkach, które świetnie sprawdzą się w namiocie z koców lub w tipi (dawniej używaliśmy latarek, teraz mamy ogromny wybór LEDowych lampek w przeróżnych kształtach).

  • Wpuść jak najwięcej naturalnego światła do pokoju dziecka. Nie blokuj go firankami i zasłonami, jeśli nie jest to konieczne. Zadbaj o oświetlenie we wszystkich potrzebnych miejscach. Zmieniaj nastrój poprzez różne kombinacje oświetlenia.
styl-skandynawski3

Drewno i inne naturalne materiały

Drewno pod każdą postacią – drewniane podłogi, meble, zabawki. Skandynawowie szukają kontaktu z naturą, wybierają naturalne materiały i starają się zachować ich walory. Drewno pozostawione jest więc w naturalnym kolorze, ewentualnie malowane na biało. Meble z prawdziwego drewna są trwalsze i mogą być wykorzystywane przez pokolenia. A kiedy się znudzą lub popsują łatwiej je zmodyfikować i naprawić. Drewniana podłoga świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka. Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku, dywan nie jest więc konieczny. Odpowiednio zabezpieczone drewno łatwo zmyć, a drobne uszkodzenia można raz na jakiś czas naprawić poprzez szlifowanie i ponowne zabezpieczenie. Trzeba tu jednak uważać na sprzedawców, którzy będą próbowali nam wmówić, że drewnianą podłogę trzeba koniecznie przykleić na płytach OSB, bo przykręcona do legarów (jak się przez wieki robiło) będzie stukać i skrzypieć (pewnego razu zirytowany sprzedawca na moje stwierdzenie, że wolę stukającą podłogę niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych pokrytych klejem z chemikaliami, odpowiedział: Nie wiem, o co pani chodzi, o ekologię, czy co?). Bardzo ważną kwestią jest też to, czym impregnujemy drewno od zewnątrz. Warto zawalczyć o jak najbardziej naturalne rozwiązania, bo efekt końcowy na pewno nam to wynagrodzi.

  • Używaj naturalnych materiałów. Nie popsuj ich.
styl-skandynawski6

Tkaniny

Tkaniny oswajają wnętrza, sprawiają, że staje się bardziej przytulne. To również świetny sposób na szybką zmianę klimatu pokoju. Przy użyciu tkanin łatwiej wprowadzić kolor i wzory. Do dyspozycji mamy nie tylko zasłony, narzuty i poduszki, ale także „obrazy“ lub „ścianki działowe“ – wiszące kawałki tkanin, które wygradzają mniejsze przestrzenie w pokoju, pozwalają stworzyć „kąciki tematyczne“, takie jak część do spania czy część do nauki. Świetnie mogą się sprawdzić w pokoju dzielonym przez rodzeństwo.

  • Pozwól dzieciom wybrać tkaniny do ich pokojów. Największą zaletą tkanin jest to, że można je stosunkowo szybko wymienić.
styl-skandynawski7

Meble

W kwestii mebli w stylu skandynawskim panuje eklektyzm. Nowoczesne meble zestawiane są ze starociami. Skandynawowie, poza naturą, szukają powiązań z lokalną tradycją. Urządzając dom w tym stylu warto sięgać po bogactwo naszej kultury ludowej. Zabawki lokalnych rzemieślników, wiklinowe kosze, drewniane skrzynie wspaniale wpiszą się w takie wnętrze. Przykładem może być skrzynia posagowa, którą możemy znaleźć na polskich targach staroci. Jeśli dodamy do niej podnośniki pneumatyczne lub inne zabezpieczenia, może sprawdzić się jako schowek na zabawki. W późniejszych latach może pomieścić pościel, a nawet małe domowe biuro (sprawdzone!).

Meble, podobnie jak wszystkie elementy wnętrza w stylu skandynawskim, powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrze sprawdzają się lekkie, łatwe do przestawienia stoły i krzesła, które można dowolnie aranżować w zależności od potrzeb.

  • Wybierając meble zwróć przede wszystkim uwagę na ich funkcjonalność. Im prostsze, tym łatwiej będzie je można zmodyfikować, jeśli zmienią się wasze potrzeby.
styl-skandynawski8

Dekoracje

Styl skandynawski zdąża w kierunku minimalizmu, więc liczba ozdób jest tu mocno ograniczona. Nawet kiedy się pojawiają, są zazwyczaj jednocześnie przedmiotami użytkowymi. Przykładem mogą być półki na książki w formie galerii, czyli wąskie półki, które pozwalają na prezentację okładki książki. Nie umiem stwierdzić czy faktycznie oryginalnie pochodzą ze Skandynawii, ale w wielu wnętrzach uznawanych za „skandynawskie” możne je zobaczyć. Półka pełni więc nie tylko podstawową funkcję – przechowywania książek, ale jest też rodzajem dekoracji – kolorowego obrazka na jasnym tle ściany. Tego rodzaju półki mogą być wyraziste same w sobie (np. gdy są w kontrastowym kolorze), choć częściej spotyka się naturalne drewniane lub malowane na biało. Inny przykład to półki na drobne zabawki w kształcie domków. Pozwalają na uporządkowanie chaosu. Zabawki wyglądają w nich jak dzieła sztuki w muzeum, każda ma swoje miejsce. Pojawiają się również elementy czysto dekoracyjne, jak na przykład girlandy czy sznury lampek choinkowych.

  • Wybieraj dodatki starannie. Stosowanie elementów ładnych i praktycznych jednocześnie pozwoli uniknąć nadmiaru, a jednocześnie ociepli wnętrze, sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne. Ozdoby – podobnie jak tkaniny – łatwo zmienić, powinny być więc dostosowane do aktualnych potrzeb i zainteresowań dzieci.
styl-skandynawski15

Foto: tinyme.com, petitandsmall.com, 1decor.net, decohubs.com, petitandsmall.com, homesthetics.net, myscandinavianhome.blogspot.com, digsdigs.com, kidsomania.com

Avatar photo

Autor/ka: Anna Komorowska

Mama, partnerka, architektka krajobrazu, pedagożka i publicystka. Autorka książki „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw". Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzi pracownię k., gdzie projektuje place zabaw, ogrody szkolne i przedszkolne, wystawy i instalacje tymczasowe dla dzieci. Od 2009 r. na stałe współpracuje z „Zielenią Miejską”, gdzie pisze o... placach zabaw. Właśnie pracuje nad 102. projektem. Przed emeryturą planuje zrobić 700.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Jak urządzić pokój dziecka w stylu skandynawskim?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.