Kategorie
Rodzina

Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Oferta producentów zabawek jest olbrzymia, kuszą kolorem i dźwiękiem. Przy tak szerokiej ofercie łatwo się zagubić, a wybór odpowiedniej zabawki może okazać się niezwykle trudny. Zaufać reklamie, efektownemu wyglądowi, znajomości marki? Jakie cechy powinna posiadać dobra zabawka? Jak widać, wybór tej odpowiedniej wcale nie jest taki łatwy

Ecomi
Artykuł ufundował:

Oferta producentów zabawek jest olbrzymia, kuszą kolorem i dźwiękiem. Przy tak szerokiej ofercie łatwo się zagubić, a wybór odpowiedniej zabawki może okazać się niezwykle trudny. Zaufać reklamie, efektownemu wyglądowi, znajomości marki? Jakie cechy powinna posiadać dobra zabawka? Jak widać, wybór tej odpowiedniej wcale nie jest taki łatwy.

ecomi2

Foto: buuba.pl

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Po co kupujemy zabawkę?

Dobór właściwej zabawki dla naszego dziecka to swego rodzaju proces. Na początku trzeba się zastanowić nad celem zakupu zabawki. Zadać sobie pytanie: po co kupujemy dziecku daną zabawkę. Czy ma ona zajmować dziecko, podczas gdy rodzice są zajęci i bezowocnie pochłaniać jego czas? Czy nieść za sobą możliwość edukacji, nauki i rozwoju?

Dobra zabawka rozwija

Dobra zabawka to taka, która pobudza do aktywności. Zabawki masowe zazwyczaj dostarczają dziecku gotowych rozwiązań i czynią je biernym. Najlepszymi zabawkami są takie, które poprzez zabawę uczą i rozwijają. Dobrze dobrana zabawka rozwija myślenie logiczne i przestrzenne, koordynację, kreatywność, jak również zdolności werbalne.

Im prostsza zabawka, tym bardziej pobudza do zabawy. Zabawki, które grają, świecą, same się poruszają, są dla dziecka atrakcyjne tylko przez chwilę i łatwo mogą wylądować w kącie. Dobra zabawka otwiera przed dzieckiem wiele możliwości. Na przykład drewniane klocki, które mają niemal nieograniczoną liczbę aranżacji.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dla kogo kupujemy zabawkę?

Kiedy już wiemy, po co kupujemy zabawkę, musimy ją dostosować do wieku i upodobań malucha. Co innego interesuje niemowlaka, a co innego przedszkolaka. Musimy również pamiętać, że niektóre zabawki są przeznaczone dla dzieci powyżej pewnego wieku, co łatwo sprawdzimy w oznaczeniach na opakowaniu. Również poziom trudności musi być dopasowany do wieku dziecka, dla którego zabawka jest kupowana.

Niemowlak nie jest w stanie skupić swojej uwagi dłużej na jednym przedmiocie. Nie zawsze kontroluje swoje ruchy, a świat poznaje przez zmysły. Dlatego należy dobierać zabawki o wyrazistych kolorach, które łatwo przykują uwagę malucha.

Nieco starsze dzieci, które potrafią się już samodzielnie poruszać, szybko przetestują wytrzymałość swoich zabawek. Ich uwagę natomiast na pewno przykują proste klocki i układanki. Ważne, aby zabawki miały różne kształty i faktury. W tym wieku musimy też pamiętać, że prędzej czy później zabawka powędruje do ust, dlatego istotne jest z czego została wykonana. Warto zwrócić uwagę na materiały naturalne i ekologiczne.

Dzieci kilkuletnie są bardzo aktywne ruchowo, dlatego zabawki powinna rozwijać ich zdolności manualne. Idealnie nadadzą się do tego bardziej rozbudowane zestawy klocków. Świetnym pomysłem będą również zabawki, które wykorzystają w ruchu, jak rowerki biegowe. Kiedy dobraliśmy już zabawkę, musimy jeszcze spośród wielu podobnych wybrać taką, która będzie bezpieczna. Właśnie element bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych.

Bezpieczeństwo

Już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, czy zabawka spełnia swoją funkcję. Bezpieczna zabawka musi być starannie wykonana, pozbawiona uszkodzeń, niedoróbek i niebezpiecznych elementów. Musi być wykonana z nietoksycznych materiałów. Dlatego tak słusznym wyborem są zabawki ekologiczne.

Bezpieczne zabawki posiadają liczne certyfikaty i atesty, które łatwo można sprawdzić w opisie albo na opakowaniu. Zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej są bezpieczniejsze, ponieważ normy unijne są znacznie bardziej restrykcyjne od azjatyckich.

Każda zabawka musi posiadać informację zawierającą nazwę i adres producenta lub importera. Powinna zawierać wskazówki, ostrzeżenia oraz informację, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Zabawki niespełniające powyższych standardów należy odrzucić. Małe dzieci nigdy nie powinny same rozpakowywać zabawek i używać opakowań do zabawy. Musimy też mieć świadomość, że czasem warto zapłacić za zabawkę więcej, aby mieć pewność, że będzie dla naszego dziecka bezpieczną i trafioną rozrywką.

Artykuł ufundował: ecomi.pl

ecomi
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.