Kategorie
Dieta naturalna

Jakie są konsekwencje podjadania między posiłkami?

Przyznajmy się sami przed sobą: podjadamy między posiłkami czy nie? Mogę się założyć, że większość z was powie „tak”, a co to oznacza? Że chwilę po jedzeniu mamy ochotę na coś słodkiego i chwytamy drobiazgi z lodówki, przygotowując obiad na następny dzień lub kolację

Przyznajmy się sami przed sobą: podjadamy między posiłkami czy nie? Mogę się założyć, że większość z was powie „tak”, a co to oznacza? Że chwilę po jedzeniu mamy ochotę na coś słodkiego i chwytamy drobiazgi z lodówki, przygotowując obiad na następny dzień lub kolację.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
podjadanie

Wydaje nam się to zupełnie bezkarne, przecież to takie małe kąski, resztki, które zostały… Nie do zliczenia są kalorie z takich przekąsek: jedno, dwa ciasteczka, kawałek żółtego sera z kanapki dziecka…

Jakie są konsekwencje?

Muszę was zmartwić – takie podjadanie nie tylko nie działa dobrze na organizm, bo rozregulowuje metabolizm, lecz także jest odpowiedzialne za dodatkowe kilogramy, których tak trudno się nam pozbyć.

Rozregulowanie organizmu może mieć wiele negatywnych skutków i konsekwencji. Od niegroźnych, np. głodu w nocy (które znowu kończy się podjadaniem), po dramatyczne czasami w skutkach efekty jo-jo przy stosowaniu złych i zbyt drastycznych diet lub głodówek. Organizm nie wie, jak sobie poradzić z nagłym brakiem dostarczanej dotychczas energii (jedzenia) – zaczyna więc spalać mięśnie. Bardzo często jakaś część naszej tkanki tłuszczowej zaczyna nawet rosnąć, bo te niewielkie dostarczane ilości pokarmu odkładane są przez nasz organizm na potem – tak w razie czego. Musimy więc bardzo rozsądnie podchodzić do diet wszelkich typów i decyzji o oczyszczaniu – mając na uwadze przede wszystkim nasze zdrowie.

Aby uniknąć podjadania i przyzwyczaić organizm do prawidłowego żywienia, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Jedz posiłki częściej, ale o mniejszej objętości (najlepiej 5 posiłków dziennie) – postaraj się jeść o stałych porach.
  • Twoje posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem kaloryczności oraz zawartości składników pokarmowych.
  • Traktuj jedzenie jako coś wyjątkowego (postaraj się nie oglądać w tym samym czasie telewizji ani nie czytać). Jedz wolno, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Jedzenie może być czymś więcej niż wrzucaniem w siebie mało wartościowych produktów – doceniaj smaki, które znajdują się na twoim talerzu.
  • Między posiłkami pij wodę mineralną, herbatę owocową lub ziołową.
  • Gdy poczujesz chęć przekąszenia czegoś – zajmij się czymś: wybierz się na spacer, na przejażdżkę rowerem lub na basen. Aktywność fizyczna niweluje głód. Pamiętaj, że podjadanie zwykle nie jest wynikiem głodu. Organizm domaga się tego, do czego został przyzwyczajony.
  • Wyeliminuj z listy zakupów niezdrowe przekąski – jeśli nie będziesz miał/a ich pod ręką, nie będzie cię do nich ciągnęło. Kup za to więcej świeżych owoców, warzyw i bakalii. Są to dozwolone przekąski, które oprócz kalorii dostarczą organizmowi wartościowych składników, witamin i błonnika, który przyspiesza nasz metabolizm. Ponadto doskonale zaspokoją głód.
  • Jeśli nie radzisz sobie z eliminacją przekąsek z jadłospisu – notuj, co jesz przez cały dzień. Z pewnością pomoże ci to uświadomić sobie, jak dużo niepotrzebnych kalorii spożywasz.
  • Wszystko, co jesz, nakładaj na talerz. Postępując w ten sposób, będziesz mieć większą kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu.

Stosując parę tych zasad, można zredukować – nawet dwukrotnie – liczbę kalorii dostarczanych dziennie. W ten łatwy sposób można się pozbyć niepotrzebnych fałdek tłuszczu, nawet jeśli pozwolisz sobie na małe odstępstwa.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Takie samo postępowanie powinno dotyczyć posiłków twojego dziecka. Nie dawaj mu niezdrowych przekąsek między posiłkami – niech od najmłodszych lat nauczy się prawidłowego odżywiania – niech mu to wejdzie w krew. W jego diecie powinno być dużo owoców i warzyw, więc jeśli rzeczywiście jest głodny między posiłkami – niech chrupie marchewki lub je bakalie.

Foto

Autor/ka: Agnieszka Pocztarska

Mama dwóch cudownych chłopców, żona niesamowitego faceta, właścicielka najwspanialszego psa na świecie – japońskiego samuraja. Przez wiele lat pracowałam w dużych korporacjach, ale od momentu kiedy została mamą postanowiła nie wracać do dawnego życia. Chcąc dać swojej rodzinie to co najlepsze, założyła sklep z ekologicznymi produktami z całego świata: www.jestem-eko.pl. W wolnych chwilach marzy o podróżach i czyta książki, które pozwalają jej odpocząć od codzienności.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Jakie są konsekwencje podjadania między posiłkami?”

Wszystko to prawda, ale akurat basen nie jest najlepszym pomysłem na odwrócenie uwagi od głodu. Po 15 min. niezbyt intensywnego pływania mamy ochotę zjeść konia z kopytami. Pamiętam, czytałam, że robili badania naukowe i wyszło, że ludzie po basenie generalnie zjadają dużo więcej niż spalają. A przy wyjściu z każdej pływalni stoi automat z batonami :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.