Juul na poniedziałek, cz. 29 – Gdy dziadkowie mają inne podejście niż rodzice
| Juul na poniedziałek, cz. 29 – Gdy dziadkowie mają inne podejście niż rodzice

Juul na poniedziałek, cz. 29 – Gdy dziadkowie mają inne podejście niż rodzice

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula. Do przeczytania w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Nasza córka, która ma prawie dwa i pół roku, spędza dwa dni w tygodniu z dziadkami. Bardzo chętnie tam chodzi. Niestety, zauważam, że dziadkowie prezentują dość przestarzały styl wychowania, a do tego nie są absolutnie w stanie zastanawiać się nad swoim zachowaniem, zrozumieć swoje błędy ani próbować coś zmienić.

Oboje używają dokładnie tego rodzaju języka, o którym pisze Pan w swoich książkach, że lepiej byłoby go unikać lub przeformułować. W związku z tym nasza córka dwa razy w tygodniu bywa oceniana, pouczana, niedostrzegana, a niejednokrotnie także prawdopodobnie raniona.

Ta sytuacja bardzo mi ciąży. Z jednej strony potrzebuję tych dwóch dni w tygodniu do swoich celów, a z drugiej martwię się, że moja córka może na tym ucierpieć. Czy myśli Pan, że te dwa dni w tygodniu mogą zaszkodzić jej integralności i poczuciu własnej wartości.

Odpowiedź Jespera Juula:

Myślę, że pytania, które Pani stawia, dręczą także tysiące innych rodziców na świecie. Chciałbym powiedzieć na początku, że dzieci potrafią naprawdę dobrze poradzić sobie z wieloma rzeczami, jeśli mają solidną bazę we własnym domu. Z jednej strony bywają bardzo kruche i łatwe do zranienia, a z drugiej potrafią być także bardzo odporne.

Proszę oceniać swoich rodziców raczej według miłości, jaką mają dla Pani córki, a nie na podstawie ich filozofii wychowania. Jeśli nie dostrzega Pani tej miłości w ich oczach, kiedy patrzą na wnuczkę, proszę nie pozwalać im w ogóle się nią zajmować. Tak samo sygnałem alarmowym może być niechęć córki do przebywania z dziadkami albo jej złe samopoczucie po powrocie stamtąd.

Reklama sponsora artykułu
Wszystkie książki Jespera Juula

Książki Jaspera Juula - 15% rabatu

Duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jedną z najbardziej cenionych prac pedagogicznych na świecie i światowym bestsellerem.Jesper Juul był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Zawdzięczamy mu odejście od wychowania autorytarnego z jednej strony, oraz od permisywizmu, z drugiej. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W Polsce Jesper Juul wydawany jest przez Wydawnictwo Mind.

Zobacz więcej

Jeśli natomiast zdarza się, że starsze pokolenie mówi coś, co się Pani nie podoba albo z czym Pani się nie zgadza, proszę to po prostu powiedzieć na głos. Na przykład: ,,Nie podoba mi się, jak korygujesz moją córkę!’’. A gdy w odpowiedzi dziadek lub babcia wyrażą swoje niezadowolenie albo poczują się urażeni, proszę tylko powiedzieć, że nie muszą się z Panią zgadzać. Chce Pani jednak, żeby znali Pani zdanie. I w tym punkcie proszę przerwać rozmowę możliwie najbardziej przyjaznym tonem. Może Pani coś takiego także z czystym sumieniem zrobić w obecności córki. Zachowanie dziadków prawdopodobnie się nie zmieni, ale takie słowa pozostawią w nich dużo głębszy ślad niż jakakolwiek argumentacja. Poza tym bardzo dobrze jest, jeśli Pani córka wie, że bliskie osoby w jej życiu różnią się od siebie.

W domu może Pani wzmacniać poczucie wartości córki i jej odwagę przeciwstawiania się dorosłym. Jest ona teraz w wieku, w którym rozwija swój własny język, więc może Pani z nią o tym rozmawiać. Jeśli na przykład dziadkowie pożegnają ją słowami: ,,Brawo, byłaś dzisiaj bardzo grzeczna!’’, to po przyjściu do domu może Pani powiedzieć: ,,Babcia powiedziała, że byłaś dzisiaj grzeczna. Mnie jednak bardziej interesuje, czy miałaś dobry dzień? Powiedz, jak było?’’. Albo: ,,Usłyszałam, że babcia często mówi tak a tak. Czy to ci sprawia przykrość? Jeśli będziesz miała tego dosyć, to po prostu mi powiedz, dobrze?’’.

Te same zasady dotyczą szkoły i przedszkola. Trzeba dawać swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, kiedy jest się z nim razem. Jeśli dochodzi do sytuacji spornych z personelem lub wychowawcami, należy traktować drugą stronę tak przyzwoicie, jak to tylko możliwe, co jednak nie zawsze znaczy ,,nad wyraz grzecznie i politycznie poprawnie’’. Takie sytuacje są bardzo wartościowe dla dziecka, ponieważ uczą je wyrażania swoich uczuć i myśli. Poza tym dzięki nim uczy się ono rozwijać strategie postępowania z ludźmi, którzy nie zawsze chcą dla niego wszystkiego, co najlepsze.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: