Kategorie
Recenzje

Zabawki Lukka

Cel? Aktywna, kreatywna zabawa w towarzystwie najbliższych – rodziców lub dziadków. Jak go osiągnąć? Dzięki zabawkom kreatywnym Lukka

Cel? Aktywna, kreatywna zabawa w towarzystwie najbliższych – rodziców lub dziadków. Jak go osiągnąć? Dzięki zabawkom kreatywnym Lukka. Idea Marii Montessori „POMÓŻ MI TO ZROBIĆ SAMEMU” idealnie opisuje to, co chcą osiągnąć pomysłodawcy zabawek. Niestety coraz trudniej wygospodarować rodzicom czy dziadkom czas, który mogliby mądrze spędzić z dzieckiem. Dzieci pozbawione towarzystwa kogoś, kto “umie” i „potrafi”, tracą szansę na zdobycie wielu umiejętności oraz okazje do kreatywnego eksperymentowania.

Zabawki Lukka to budowanie (tworzenie) na kilku etapach – najpierw na “prostym”, z którym dziecko sobie poradzi, następnie trudniejszym, w którym będzie potrzebowało wsparcia i pomocy dorosłego. Pomóżmy dzieciom osiągnąć sukces!

Kalejdoskop

Wspaniała zabawka. Poradzi sobie z nią już siedmiolatek. To zabawka-retro, dziś trochę zapomniana i trudno dostępna.

Zestaw zawiera:

  • komplet materiałów do samodzielnego wykonania kalejdoskopu (w tym dobry i bezpieczny klej);
  • instrukcję krok po kroku wraz z obrazkami, która pozwoli samodzielnie wykonać kalejdoskop;
  • opis doświadczeń, jakie można wykonać z materiałów z kompletu.

Samodzielne konstruowanie kalejdoskopu zajmie dziecku sporo czasu… Doskonali umiejętność logicznego oraz przyczynowo-skutkowego myślenia, zdolności manualne, pobudza do pracy wyobraźnię. Słowem – zabawka Lukka posiada cechy zabawki idealnej! Co więcej, od początku do końca, efekt zależy tylko i wyłącznie od autora. Dziecko wycina, przykleja, komponuje kalejdoskop według własnego projektu. Efekt – satysfakcja z dobrzej wykonanej pracy i świetna zabawa!

Pajacyki i wąż

Zbuduj i swoimi wytworami udekoruj pokój czy mieszkanie. Ta zabawka przeznaczona jest również dla dzieci powyżej 7 roku życia. Dobrze, że górnej granicy nie ma, ponieważ faktycznie w prace zaangażował się także tata i dziadek. Ostatecznie, nad postacią chłopca i dziewczynki czuwały 3 pokolenia! Efekt, jak można się domyśleć, piorunujący. Powstały pacynki osadzone na patyczku, które poruszają rękami i nogami, kiedy patyczek zostanie obrócony wokół osi. I znów autor ma pełen wpływ na ostateczny wygląd pacynki.

Zestaw zawiera:

  • wszystkie elementy potrzebne do skonstruowania 3 zabawek (dziewczynki, chłopca, węża);
  • instrukcje wykonania krok po kroku.

Szablony pozostałe po elementach postaci mogą być użyte wielokrotnie. Pacynki są dość wytrzymałe, posłużą dzieciom długo. Doskonałe do zabawy w teatr.

Latające miasto

Budujemy małe miasteczko. Kompozycja składa się z 4 budynków i 3 balonów. W zestawie znajdują się cztery kształty budynków, wycięte z kalki zadrukowanej w mozaikę. Wykonanie polega na naklejaniu kolorowych pasków papieru, kolorowej transparentnej folii oraz maleńkich kawałeczków mozaiki. Gotowy element przypomina witraż. To takie małe dzieło sztuki. Dziadek dzielnie pomagał wnuczce w wycinaniu otworów okien i drzwi (potrzeba ingerencji nożyczek i noża). Natomiast balony wykonujemy z papieru kolorowego. W efekcie powstaje figura przestrzenna.

Zestaw zawiera:

  • komplet materiałów do samodzielnego wykonania wiszącej kompozycji, zmieniającej układ elementów przy najdelikatniejszym ruchu powietrza.

Zabawa na kilka godzin. Wymaga cierpliwości, skupienia uwagi, współpracy z drugą osobą.

Jak powstały zabawki Lukka

Pani  Małgorzata Bojanowska, twórczyni Lukka,  jest zawodowo czynnym architektem, a poza tym ma jeszcze inną pasję –  projektowanie kreatywnych zabawek (od zawsze).  Dzieciństwo dzieci Pani Małgorzaty oraz jej wrodzona skłonność do majsterkowania mobilizowały ją do wykonywania dla nich zabawek, tzw.” coś z niczego”, co dawało im szansę na rozwijanie własnej kreatywności.

Pewnego dnia Pani Małgosia postanowiła stworzyć autorski plan zajęć plastycznych dla dzieci i wypróbować go w szkole. Udało się! Dziś jest doświadczonym pedagogiem i każdą wolną chwilę poświęca wspieraniu i stymulowaniu rozwoju dzieci.

Rodzice wyposażają swoje dzieci w  coraz doskonalsze gry i zabawki, natomiast w małym stopniu  zaspokajana jest naturalna u dzieci potrzeba kreatywnego działania oraz potrzeba włączenia Rodziców w proces zabawy. Poprzednie pokolenia częściej dawały dzieciom szansę na majsterkowanie z ojcem i dziadkiem, szycie czy szydełkowanie z mamą i babcią.

W szkolnej pracowni plastycznej Pani Małgorzaty możemy zaobserwować szczery zachwyt wywołany zwojem drutu, użyciem młotka, imadła, piłki do drewna, samodzielnym szyciem maskotki, której ubranko zapina się na guziki. Wszystko to wywołuje wielkie zaangażowanie emocjonalne, pozwala pokonać trudności, uczy cierpliwości, buduje poczucie własnej wartości, często pomaga wyciszyć emocje w natłoku bodźców dnia codziennego. Idea, która przyświeca działaniom Pani Małgorzaty, to pomóc zapracowanym Rodzicom w mądry sposób wykorzystać czas, jaki mogą dać swoim dzieciom.

Podsumowanie

Gorąco polecamy! Zabawki Lukka są doskonałą alternatywą dla plastikowych, zalegających pokoje dzieci przedmiotów. Angażują głowę i ręce. Czas spędzony z Lukka to świetna inwestycja w rozwój dziecka i budowanie rodzinnych relacji. I co najważniejsze – Lukka to gwarancja świetnej zabawy!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.