Kategorie
Ekowiadomości

Kanada zakazuje stosowania toksycznego BPA

Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania BPA – toksycznej substancji używanej do produkcji tworzyw sztucznych

Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania BPA – toksycznej substancji chemicznej używanej do produkcji tworzyw sztucznych, np. opakowań na żywność i napoje lub butelek dla dzieci.

Zastosowanie BPA (Bisfenol A) stało się tak powszechne, że znajduje się w wielu produktach codziennego użytku, także w tych przeznaczonych dla dzieci. Używa się go do produkcji, m.in. talerzyków, łyżeczek i elementów smoczków. Eksperci twierdzą, że niemowlęta i dzieci należą do grupy o najwyższym poziomie ekspozycji w diecie na BPA, w przeliczeniu na masę ciała.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

BPA może uwolnić się z produktu i przedostać do pokarmów i napojów lub bezpośrednio do organizmu dziecka.

Liczne badania wykazały, że BPA może powodować lub przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych – począwszy od chorób serca i cukrzycy, zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową u osób dorosłych, do zaburzeń rozwoju mózgu, wad wrodzonych płodu, nadmiernej aktywności u dzieci.

Jak sprawdzić, czy produkt pozbawiony jest BPA (praktyczne wskazówki dla rodziców):

  1. Najłatwiej sprawdzić oznaczenie np. na dnie butelki do karmienia (gdyż tu znak powinien być widoczny dla nas „gołym okiem”) jeszcze w takcie zakupów w sklepie
  2. Produkty z zawartością BPA, w tym głównie plastiki poliwęglanowe, można łatwo zidentyfikować po oznaczeniu „PC 7” (PC – plastik poliwęglanowy, polycarbonate plastic) na opakowaniach lub umieszczonej cyfrze „7” w trójkącie (informuje on o możliwości recyklingu)
  3. Produkty BPA FREE (wolne od bisfenolu A), przy których tworzeniu wykorzystano np. bezpieczny Polipropylen (PP – polipropylene), oznaczone są symbolem „05 PP” znajdującym się w trójkącie (informującym o możliwości recyklingu)
  4. Jeśli produkt nie posiada na swoich elementach poszukiwanych przez nas oznaczeń lub posiada nieznane nam oznaczenia, należy szukać informacji o nich na jego ulotce lub opakowaniu. Możemy również zwrócić się z zapytaniem i prośbą o ewentualne wyjaśnienia bezpośrednio do producenta.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Pamiętaj o 3 krokach w trakcie zakupów:
1 krok – wyjmij butelkę z opakowania
2 krok – obejrzyj oznaczenie na jej dnie
3 krok – kupuj produkty, które na stałe mają zaznaczone na opakowaniu „BPA FREE” lub „Wolne od Bisfenolu A” i nie posiadają dodatkowych oznaczeń w postaci np. naklejek.

Więcej na: www.stopbpa.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.