Kategorie
Niemowlę

Kąpiel noworodka i niemowlaka – jak powinna wyglądać?

Pierwsza kąpiel noworodka stanowi niezwykłe wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Z jednej strony jest to wspaniałe i ekscytujące doświadczenie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci, z drugiej strony często towarzyszy mu strach. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? Jaka jest optymalna temperatura wody?

Przygotowania do pierwszej kąpieli noworodka zazwyczaj zaczynamy już w czasie ciąży. Oglądamy filmy instruktażowe, uczęszczamy na zajęcia do szkoły rodzenia. W końcu wybieramy wanienkę, kupujemy kosmetyki i wszystkie inne niezbędne akcesoria. Po powrocie z dzieckiem do domu pojawiają się jednak pierwsze pytania. Zastanawiamy się, czy wybrany przez nas płyn do kąpieli na pewno będzie bezpieczny dla malucha, czy woda do kąpieli musi być przegotowana, a w końcu – czy nie lepiej będzie, jeśli z pierwszą kąpielą noworodka wstrzymamy się jeszcze kilka dni. Odpowiadamy.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pierwsza kąpiel noworodka – co trzeba przygotować?

Zanim przystąpimy do pierwszej kąpieli noworodka, upewnijmy się, że mamy pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty. Należy do nich:

  • wanienka,
  • ciepła woda (nie musi być przegotowana),
  • termometr,
  • gaziki do przemywania oczu,
  • szczotka do włosów,
  • duży, miękki ręcznik z kapturem,
  • czyste ubranka,
  • pieluszka,
  • krem do pupy,
  • kocyk.

Jaka jest optymalna temperatura wody?

Temperatura wody, w której będziemy kąpać noworodka, powinna wynosić 37 st. C. Możemy ją sprawdzić, używając termometru, choć wielu rodziców z powodzeniem sprawdza temperaturę wody łokciem – jeśli woda będzie przyjemna dla nas samych, oznacza to, że będzie przyjemna również dla naszego dziecka.

Jakich kosmetyków użyć do pierwszej kąpieli noworodka?

Jeśli już nie możecie się doczekać, aby przetestować wszystkie nieziemsko pachnące kosmetyki dla niemowląt, które niedawno kupiliście w drogerii, nie mamy dla Was dobrych wieści. W pierwszych dniach życia dziecka najlepiej całkowicie zrezygnować z płynów do kąpieli czy szamponów – zamiast nich do ciepłej wody warto dodać kilka kropel odciągniętego mleka. Zaskoczeni? A jednak! 

Mleko mamy jest nie tylko najlepszym pokarmem dla rosnącego dziecka, ale też świetnym kosmetykiem, który ukoi, nawilży i odżywi jego delikatną skórę. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie kąpieli noworodka bez dodatku płynu do kąpieli, dokładnie przeanalizujcie skład kosmetyku (powinny znajdować się w nim bezpieczne, hipoalergiczne składniki – unikajmy natomiast mogących powodować podrażnienia substancji chemicznych, takich jak SLS, SLES, parabeny czy parafina).

Kąpiel noworodka – czy dziecko należy myć codziennie?

W pierwszych miesiącach życia dziecka kąpiel w wannie dwa lub trzy razy w tygodniu zupełnie wystarczy. Nie oznacza to jednak, że w pozostałe dni możemy zrezygnować z mycia. Wręcz przeciwnie! Dziecko powinniśmy przemywać regularnie po każdej zmianie pieluszki i po jedzeniu, a pod koniec dnia warto w domu umyć malucha nawilżoną ciepłą wodą gąbką (także w tym wypadku do wody warto dodać kilka kropel mleka mamy lub niewielką ilość płynu do kąpieli). 

Mycie należy rozpocząć od miejsc najczystszych, czyli twarzy i szyi, a zakończyć na najbrudniejszych częściach ciała, czyli okolicach pieluszki. Nie zapominajmy o wszystkich fałdkach – to właśnie w nich zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Najodpowiedniejszą porą na kąpiel dziecka (niezależnie od tego, czy decydujemy się na codzienną kąpiel w wanience czy mycie gąbką) jest wieczór. Ciepła woda odpręży i ukoi malucha, a mycie połączone z masażem stanie się cennym wieczornym rytuałem.

Pierwsza kąpiel noworodka w wanience – krok po kroku

Zanurzenie noworodka w ciepłej wodzie bywa niesamowicie stresującym wydarzeniem dla rodziców. Jeśli jednak będziemy pamiętali o kolejności mycia w wanience, wszystko pójdzie jak z płatka. Co należy zrobić krok po kroku?

  • napełnijmy wanienkę wodą – jej poziom powinien sięgać do klatki piersiowej maluszka,
  • rozbierzmy dziecko i połóżmy je na pleckach na ręczniku,
  • prawą ręką przytrzymajmy pupę dziecka,
  • lewą rękę wsuńmy pod pachę dziecka (dłoń powinna być ułożona w kształcie litery C), a na przedramieniu stabilnie oprzyjmy główkę i szyję malucha,
  • włóżmy dziecko powoli do wanienki,
  • pupę dziecka połóżmy na dnie wanienki, delikatnie wysuńmy spod niej prawą rękę,
  • lewą ręką cały czas podtrzymujmy maluszka, prawą natomiast go myjmy.

Kąpiel noworodka – w jakiej kolejności myć dziecko w wanience?

Wcześniej wspomnieliśmy już, w jakiej kolejności należy myć dziecko gąbką. Kolejność mycia w wanience jest bardzo podobna. Jak dokładnie powinna wyglądać?

  • zacznijmy mycie od twarzy – najpierw nawilżonym wodą gazikiem umyjmy oczy (od zewnątrz do nasady nosa, aby zapobiec zablokowaniu kanalików łzowych), następnie okolice ust, policzki, czoło, nos i brodę,
  • umyjmy głowę (później, aż do końca kąpieli, polewajmy główkę wodą, by dziecko nie zmarzło) i szyję,
  • przejdźmy niżej – umyjmy klatkę piersiową, ręce i dłonie (szczególnie od środka), brzuch, nogi i stopy (zwłaszcza między paluszkami),
  • umyjmy plecy – jeśli nie czujemy się pewnie, nie odwracajmy dziecka, tylko sięgnijmy tam, gdzie to możliwe,
  • na końcu umyjmy okolice pieluszkiu dziewczynek zachowujmy kierunek mycia od przodu do tyłu, delikatnie rozchylmy wargi sromowe, jednak nie usuwajmy białej wydzieliny; u chłopców z kolei umyjmy wszystkie fałdki, ale nie próbujmy ściągać napletka,
  • wyjmijmy dziecko w taki sam sposób, jak je włożyliśmy do wanienki.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Pielęgnacja dziecka – co po kąpiel?

Kąpiel noworodka, jak i starszego dziecka, może stać się wspaniałym, relaksującym wieczornym rytuałem pełnym czułości i bliskości. Właśnie dlatego, po wyciągnięciu z wanienki:

  • delikatnie osuszmy skórę dziecka ręcznikiem – nie pocierajmy jej, tylko subtelnie poklepujmy,
  • wyszczotkujmy głowę noworodka,
  • wykonajmy masaż (jeśli nie wiemy, jak się do niego zabrać, koniecznie poczytajmy więcej o masażu Shantala), użyjmy naturalnej oliwki (najlepiej sprawdzi się olej ze słodkich migdałów czy olej z pestek moreli),

ubierzmy dziecko i owińmy je kocykiem.

Autor/ka: Renata Szwinta-Sadowski

Położna z zawodu i zamiłowania. Od ponad 20 lat mieszka i praktykuje w Niemczech. Mama 3 dzieci. Prowadzi kompleksową opiekę położniczą: wizyty domowe podczas całej ciąży, uczestnictwo w porodzie oraz opieka poporodowa nad dzieckiem i mamą. Jest doradcą laktacyjnym. Zajmuje się akupunkturą i homeopatią oraz propagowaniem idei porodów naturalnych i alternatywnych metod pielęgnacji dzieci. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia kursów szkoły rodzenia oraz indywidualnych konsultacji we współpracy z gabinetami ginekologiczno-położniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.