Kategorie
Rodzina

Kąpiel pod kontrolą. Jak nauczyć dziecko oszczędzać wodę

Dzieci podzielić można na czyste i te szczęśliwe. Ale nawet dzieci szczęśliwe muszą kiedyś się umyć… Problem w tym, że świadomie lub nie, maluchy także przyczyniają się do zmniejszania zasobów wody pitnej

Dzieci podzielić można na czyste i te szczęśliwe. Ale nawet dzieci szczęśliwe muszą kiedyś się umyć… Problem w tym, że świadomie lub nie, maluchy także przyczyniają się do zmniejszania zasobów wody pitnej. A przecież wszyscy powinniśmy się starać oszczędzać nawet minimalną ilość wody – w końcu liczy się każda kropla.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dopóki jednak sami marnujemy rzecz bezcenną dla milionów ludzi na świecie, nasze dzieci nie będą potrafiły wykształcić w sobie ekologicznych nawyków. Nie wspominając już o tym, że duże zużycie wody jest dla nas zwyczajnie zbyt kosztowne.
Dlatego oszczędzania warto uczyć się razem z dziećmi. W jaki sposób? Mówienie o globalnych problemach nic nie da, natomiast prosta zabawa w wannie pomoże zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane problemy związane z deficytem wody na świecie.

Prysznic czy kąpiel w wannie?

Większość ekologicznie świadomych rodziców opowie się za prysznicem. Jednak nie każdy maluch potrafi się szybko w ten sposób umyć. Z kolei wypełniona po brzegi wanna to też zdecydowanie zbyt dużo na jedną kąpiel. Co więc zrobić, gdy nie posiadamy solidnego prysznica albo maluch uprze się, że woli pluskać się w wannie? Można spróbować zachęcić dziecko do rozsądnego korzystania z wody dzięki… odpowiednim zatyczkom.

Taki gadżet dla fanów wodnych kąpieli ma banalnie prostą konstrukcję. Otóż do zatyczki do wanny przyczepiona jest linka (sznurek, metalowy łańcuszek etc.), na końcu której umieszczona zostaje zabawka. Powinna być ona na tyle lekka, by mogła się sama unosić na wodzie. W przypadku przedstawionych poniżej przykładów obowiązkowo linkę skracamy. Pomoże to dziecku dozować w wannie ilość nalewanej wody. W końcu spławiki, hipopotamy czy jakiekolwiek inne zabawki muszą pływać, a nie się topić. Zachęcam jednak, by wodne zatyczki wykonywać jednak samodzielnie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Kiedy już w wannie mamy i zabawkę, i dziecko, warto w takiej chwili zaserwować pociesze… lekkostrawną dawkę informacji o zakręcaniu kranów, myciu rąk pod małymi strumieniami wody czy używaniu kubków do mycia zębów. Istnieje niemała szansa, że w ten sposób maluch łatwiej przyswoi dawkę słusznych, acz trudnych informacji o tym co trzeba robić, a co nie, by oszczędzać wodę.

Zobacz: donkey-products.com

 

Autor/ka: Anna Grafka

Każdy swój dzień zaczyna od kawy (fairtade’owej oczywiście) i wizyty na UlicyEkologicznej.pl, którą wspiera i współtworzy. Codziennie śledzi newsy, tropi trendy, i pisze o wszystkim, co w ekologicznej trawie piszczy. Fascynują ją gadżety, które sprawiają, że ekologia w mieście jest możliwa. Zainspirowana własnymi odkryciami (mimo wyraźnego antytalentu do prac rękodzielniczych) zaopatrzyła się w maszynę do szycia, która wprowadzić ma ją w arkana krawieckiego upcyklingu. Z drobnych rzeczy i pomysłów cieszy się jak dziecko, co zdecydowanie pomaga jej w kontaktach z maluchami.

2 odpowiedzi na “Kąpiel pod kontrolą. Jak nauczyć dziecko oszczędzać wodę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.