Kategorie
Karmienie piersią

Karmienie piersią a antykoncepcja

Każdego roku sto milionów kobiet na całym świecie podejmuje decyzję o antykoncepcji po porodzie. Dotyczy ona środka i czasu, od którego zostanie on zastosowany. Wybór ten jest nieco ograniczony podczas karmienia naturalnego, gdyż wybrana metoda może mieć wpływ na laktację i karmione dziecko

Każdego roku sto milionów kobiet na całym świecie podejmuje decyzję o antykoncepcji po porodzie. Dotyczy ona środka i czasu, od którego zostanie on zastosowany. Wybór ten jest nieco ograniczony podczas karmienia naturalnego, gdyż wybrana metoda może mieć wpływ na laktację i karmione dziecko. W idealnej sytuacji stosowany środek nie powinien mieć wpływu na karmienie piersią.

Antykoncepcja hormonalna

Występuje w postaci doustnej lub w zastrzyku. Wieloskładnikowa lub tylko progesteronowa. Hormony syntetyczne w zazwyczaj przepisywanych w antykoncepcji dawkach nie wydają się mieć złego wpływu na zdrowie dzieci, jednak przeprowadzono na ten temat niewiele badań. Jeśli matka karmi piersią podczas następnej ciąży, zarodek oraz karmione dziecko otrzymują ogromne dawki matczynych hormonów, estrogenu i progesteronu, i nie wygląda na to, żeby miało to na nie jakiś wpływ. Może jednakże istnieć duża różnica na poziomie biodyspozycji i efektów biologicznych między steroidami sztucznymi a naturalnymi. Wiek dziecka i stadium jego rozwoju mogą być też ważne w tym przypadku.

W sprzedaży są też obecnie antykoncepcyjne środki hormonalne w postaci plastrów oraz kółek, na których temat nie było jednak żadnych badań w kontekście laktacji.

Antykoncepcja progesteronowa

Prawie wszystkie badania potwierdzają, że kombinacja estro-progesteronowa zmniejsza laktację, nawet zaawansowaną. Analizy dotyczące dawek 50 mcg etinyloestradiolu na dobę wykazały znaczny spadek wydzielania mleka, co prowadziło do dokarmiania dziecka i przedwczesnego odstawienia od piersi. Badania dotyczące 30 mcg etinyloestradiolu na dobę, często przepisywanej dawki, przedstawiały podobne wnioski. Wygląda na to, że zmniejszenie laktacji zależy od wielkości dawki oraz momentu (im wcześniej, tym gorzej) rozpoczęcia przyjmowania pigułki po porodzie.

Ten typ antykoncepcji może być więc matce zaproponowany podczas odstawiania od piersi, gdy dziecko przyjmuje odpowiednie ilości pokarmów stałych. Należy przestrzec kobiety karmiące, zwłaszcza jeśli chcą nadal karmić piersią, że oddziaływanie na laktację jest bardzo częste. Tej metody można używać, jeśli kobieta chce szybko zakończyć karmienie.

Naturalna metoda regulacji urodzin

Bazuje ona na obserwacji oznak płodności (wydzielina pochwowa, ruchy i miękkość szyjki macicy, temperatura, długość cyklu) i wzbudza coraz więcej zainteresowania. Trudno ją stosować, jeśli po porodzie nie powróciła jeszcze miesiączka. Jeśli jednak kobieta używała jej przed porodem, jako bardziej doświadczona nie będzie miała kłopotu z ponownym podjęciem obserwacji. Podczas karmienia piersią płodność jest bardzo niewielka, a metoda ta wykazuje często większą niż rzeczywista ilość dni płodnych. Niektóre pary dodają do niej antykoncepcję lokalną, co pozwala na współżycie w dniach płodnych. Aby odpowiednio się tą metodą posługiwać, warto skorzystać z pomocy osoby o większym doświadczeniu. Trzeba też wiedzieć, że trudniej jest nauczyć się NPR przed powrotem miesiączki po porodzie niż po.

Metody lokalne

Wszystkie mogą być stosowane podczas karmienia piersią, gdyż nie ma w tym wypadku absolutnie żadnego ryzyka dla dziecka. Prezerwatywa, diafragma, kapturek naszyjkowy czy środki plemnikobójcze mogą być używane osobno lub razem, przy każdym stosunku lub tylko w okresie płodnym, w zależności od preferencji pary.

Wkładka domaciczna (spirala)

Jeśli wkładkę miedzianą założy się przy urodzeniu dziecka (natychmiast po urodzeniu łożyska) lub co najmniej 4 tygodnie później, ryzyko przekłucia macicy i wypadnięcia jest mniejsze. Zaleca się poczekać co najmniej 6 tygodni przed założeniem wkładki uwalniającej progesteron. Nie ma więcej badań dotyczących różnic w ewentualnych komplikacjach u kobiet karmiących i niekarmiących piersią.

„Ranek po” (pigułka wczesnoporonna)

Teoretycznie przyjęcie do organizmu estrogenów zmienia wydzielanie mleka. Jednakże liczne kobiety, które użyły tego środka antykoncepcji ratunkowej, nie zauważyły żadnej zmiany w laktacji. Warto jednak przestrzec kobiety karmiące przed potencjalnym działaniem niepożądanym –  jeśli rzeczywiście spadnie poziom laktacji, po kilku dniach częstszego ssania powróci jej normalny poziom.

Przerwanie ciąży

W przypadku zabiegu w znieczuleniu okołoszyjkowym kobieta pozostaje w szpitalu zwykle mniej więcej pół dnia. Może podjąć karmienie piersią, gdy tylko zabieg zostanie zakończony.

Metody farmakologiczne opierają się albo na prostaglandynach, które uważa się za dopuszczalne w karmieniu piersią, albo na mifepristonie, lecz na temat jego przenikania do mleka nie ma żadnych danych. Decyzja o karmieniu piersią musi być podjęta indywidualnie, w zależności od wieku karmionego dziecka i częstości karmień. Na wszelki wypadek specjaliści zalecają zawieszenie karmienia na kilka dni, ze wskazaniem na odciąganie mleka i niepodawanie go dziecku.

Źródło: http://www.lllfrance.org
Tłumaczenie: Agnieszka Świrniak
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.