Karmienie piersią tylko przez cztery miesiące?
| Karmienie piersią tylko przez cztery miesiące?

Karmienie piersią tylko przez cztery miesiące?

Dzieciom można podawać posiłki stałe wcześniej niż po upływie pełnych sześciu miesięcy życia – donoszą nowe badania opublikowane w British Medical Journal. Naukowcy podają, że stopniowa rezygnacja z mleka matki może nastąpić już w czwartym miesiącu. Dzięki temu może zmniejszyć się ryzyko wystąpienia niechęci dziecka do zielonych warzyw liściastych i niedobór żelaza. Z drugiej strony wcześniejsze badania pokazały, że preferencje smakowe dzieci rozwijają się jeszcze w okresie płodowym. Wystarczy więc, aby dieta przyszłej mamy była urozmaicona tak, by dziecko mogło poznać różne smaki już w łonie matki.

Istnieją więc poważne wątpliwości, czy wyniki prezentowanych badań nie zostaną wykorzystane przez producentów pokarmów stałych w celu dotarcia do szerszej grupy konsumentów. Zanim zdecydujemy się na wcześniejsze wprowadzenie posiłków stałych, przypomnijmy co podają prestiżowe organizacje:

  • Światowa Organizacja Zdrowia – układ pokarmowy dziecka przygotowany jest do przyjmowania posiłków stałych dopiero około 6 miesiąca życia; mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka w okresie sześciu pierwszych miesięcy życia; rodzice którzy decydują się wprowadzić posiłki stałe do diety dziecka karmionego piersią przed upływem tego czasu powinni zasięgnąć porady lekarza
  • Amerykańska Akademia Pediatrii  – bezpieczniej karmić dziecko piersią przynajmniej do czasu, kiedy skończy pół roku.

Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: