Kaszel u dzieci – co trzeba wiedzieć?
| Kaszel u dzieci – co trzeba wiedzieć?

Kaszel u dzieci – co trzeba wiedzieć?

W momencie, gdy nasze dziecko zaczyna pokasływać, budzą się w nas pewne obawy. Często są one związane z tym, że u malucha może rozpoczynać się właśnie proces chorobowy i konieczne będzie udanie się do lekarza specjalisty. Przypadków jest wiele, dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie rozpoznanie symptomów, a także właściwa reakcja, aby dziecku skutecznie pomóc. Co należy wiedzieć o kaszlu dręczącym dzieci?

Jak poznać, czy kaszel jest objawem choroby?

Kaszel u dziecka może być również objawem alergii, czy zwykłego podrażnienia śluzówki gardła. Ważne jest, aby wnikliwie obserwować, czy dziecko charakteryzuje się innymi objawami choroby takimi, jak gorączka, dreszcze, czy katar. Jeżeli symptomów tego typu nie ma – dziecko cierpi na alergię, lub w pomieszczeniu, w którym przebywa, znajdują się alergeny, które wywołują u niego reakcję uczuleniową.

Ponadto uporczywy kaszel alergiczny może występować w konkretnych sytuacjach, jak zabawa z psem, kotem, czy podczas wizyty w parku. Takie zdarzenie jest bezpośrednim sygnałem, że mamy do czynienia z alergią wziewną i konieczna jest pomoc lekarza specjalisty. W przypadku, gdy do kaszlu dołączają się inne, wcześniej opisane objawy – nasze kroki powinny być skierowane do przychodni lekarskiej, gdyż jest to choroba.

Jak poprawnie rozpoznać rodzaj kaszlu?

W pierwszej fazie choroby, bez względu na jej typ, występuje suchy duszący kaszel u dziecka (http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/). Z reguły ma on charakter napadowy i towarzyszy mu ból gardła, który z czasem się nasila. Wraz z rozwojem choroby, kaszel suchy zmienia się w mokry, który jest sygnałem dawanym przez organizm, że należy pozbyć się wydzieliny nagromadzone w górnych drogach oddechowych. Mokry kaszel może dręczyć dziecko nawet do 3 tygodni. Ustąpi w momencie, gdy drogi oddechowe będą wolne od śluzu. Więcej na temat kaszlu znajdziesz w artykule Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznaj i działaj!

Kaszel w nocy – jakie są jego przyczyny?

Jeżeli dziecko kaszle w nocy, przyczyny takiej dolegliwości mogą być dwie. Najczęstszą jest refluks żołądkowo – przełykowy. Polega on na tym, że nagromadzona w żołądku treść w pozycji leżącej cofa się do górnego odcinka układu pokarmowego. Najprostszym sposobem, aby temu zaradzić, jest ułożenie głowy dziecka wyżej niż reszta ciała. Zapobiegnie to cofaniu się treści żołądkowej i pozwoli dziecku spokojnie spać.

Kaszel nocny może być również powodowany przez zbyt słabe nawilżenie powietrza. W przypadku niewykształconych całościowo dróg oddechowych nawet najmniejszy spadek nawilżenia powietrza w pomieszczeniu może wywrzeć wpływ na dziecko. Do zwiększenia wilgotności powietrza można położyć mokry ręcznik na kaloryfer lub skorzystać z elektrycznych nawilżaczy. O prawidłową wilgotność w sypialni dziecka powinniśmy zadbać już przed snem, aby sen dziecka był spokojny przez całą noc.

Kiedy poprosić o pomoc lekarza?

Natychmiastowa pomoc lekarska jest niezbędna w przypadku niemowląt. Ich niewielki organizm nie jest w stanie sam całkowicie zwalczyć choroby. Ponadto może wystąpić szereg powikłań. Nie mamy również pewności odnośnie przyczyny, jaka wywołała kaszel, dlatego nie można zwlekać.

Jeżeli dziecko jest starsze, możemy poczekać maksymalnie 3 dni. Przez ten czas musimy obserwować, czy do kaszlu nie dochodzą inne objawy infekcji. Przypadłość ta może również okazać się chwilowa.

Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym kaszlem u dziecka także nie powinniśmy zwlekać. Długotrwały kaszel może oznaczać nawet astmę, refluks żołądkowo – przełykowy, czy alergię. W przypadku dolegliwości tego typu szczególnie ważne jest odpowiednie rozpoznanie, aby w maksymalnie szybkim czasie wyeliminować przyczynę. Po postawieniu diagnozy, lekarz specjalista określi właściwą drogę leczenia.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Każda zmiana, jakiej dokonamy w sobie, przekłada się na świat zewnętrzny”. Rozmowa z Aleksandrą Bagińską i Joanną Nowicką

Nowe technologie mają zły wpływ na rozwój dzieci do drugiego roku życia!

Jesienne drugie śniadanie dla dziecka – co dobrego spakować do plecaka?

Przejdz do: