Kategorie
Edukacja Naturalne procesy uczenia się Rozwój dziecka Rozwój intelektualny

Każdy z nas rodzi się z ogromnym potencjałem naturalnych uzdolnień!

Ken Robinson znany jest przede wszystkim ze swojej pracy na rzecz zmiany szkół i systemów edukacji. Jednak równie ważnym obszarem jego działań jest pomoc ludziom w rozwijaniu swoich mocnych stron – w odkrywaniu talentów, odnalezieniu pasji i znalezieniu się w swoim Żywiole.

Ken Robinson i jego praca w edukacji

Przez większość życia Robinson pracował jako nauczyciel i wykładowca akademicki. Przełomem w jego karierze był udział w dwóch projektach edukacyjnych zleconych przez brytyjski rząd. Pierwszy z nich trwał trzy lata, polegał na wdrażaniu do szkół nauczania dramatu. W ramach drugiego projektu Robinson przewodniczył rządowej komisji do spraw kreatywności, edukacji i gospodarki, złożonej z przedstawicieli biznesu, oświaty i rządu. Owocem prac komisji był raport „All our futures”, zwany także „Raportem Robinsona”, w którym członkowie komisji zwrócili uwagę, że szkoły w Wielkiej Brytanii są pod wieloma względami niedostosowane do potrzeb życia i pracy w XXI wieku i nie rozwijają wielu potrzebnych umiejętności, przede wszystkim zabijając w dzieciach kreatywność, która jest współcześnie absolutnie kluczowa.

Za swój wkład w uczenie sztuki w szkołach w 2003 roku otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Jego praca zyskała światowy rozgłos, kiedy w 2006 roku wygłosił słynny wykład „Czy szkoły zabijają kreatywność?” na prestiżowej konferencji TED. Tę poruszającą, inspirującą i przedstawioną z kapitalnym poczuciem humoru prelekcję obejrzało według szacunków ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

Uchwycić żywioł

Robinson wspomina w niej, że jest w trakcie pisania książki o tym, jak ludzie odkrywają swoje naturalne talenty i pasje. Tą książką jest „Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko” – bestseller “New York Timesa” i międzynarodowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków.

Uchwycić Żywioł w Natuli.pl

Inspiracją do napisania książki stała się historia Gillian Lynne – brytyjskiej baleriny i jednej z najwybitniejszych współczesnych choreografów, współtwórczyni znanych musicali „Koty” i „Upiór w Operze”, która tak źle radziła sobie w szkole, że chciano odesłać ją do szkoły specjalnej. Ratunek zawdzięcza psychologowi, który w jej trudnościach w skupieniu się i wykonywaniu szkolnych zadań dostrzegł naturalną skłonność do tańca i ruchowych form ekspresji.

Rozmowa z Gillian Lynne otwiera całą książkę, która zawiera także rozmowy z kilkudziesięcioma innymi osobami wybitnymi w swoich dziedzinach, których Robinson pytał o to, jak udało im się odkryć i rozwinąć naturalne talenty, odnaleźć pasję i znaleźć się w swoim żywiole.

Jak pisze Robinson: „Żywioł to miejsce, w którym nasze naturalne talenty spotykają się z pasją”. Kilkadziesiąt lat pracy w edukacji i dziedzinach z nią związanych przekonało go, że każdy z nas rodzi się z ogromnym potencjałem naturalnych uzdolnień i mocnych stron. Jednak większości z nas nie udaje się ich odkryć, a jedną z głównych przyczyn jest edukacja.

W szkołach na całym świecie nacisk kładzie się na wąski zakres dziedzin – przede wszystkim na matematykę, języki i nauki ścisłe, spychając na margines ogromny obszar innych potencjalnych zainteresowań. Ci z nas, którzy są dobrzy w grze na gitarze, rysowaniu, gotowaniu czy w przedsiębiorczości, mogą nigdy nie mieć okazji, by zetknąć się ze swoimi talentami i w konsekwencji skończyć szkołę z przekonaniem, że w niczym nie są szczególnie utalentowani. Jak przekonuje Robinson, przy tak ogromnym tempie zmian we współczesnym świecie nie możemy sobie na to dłużej pozwalać.

Czerpiąc z historii takich osób jak były Beatles Paul McCartney, aktorka Meg Ryan, fizyk Richard Feynman, biznesmen Richard Branson czy twórca „Simpsonów” Matt Groening, Robinson pokazuje, jak każdy z nas może na nowo połączyć się ze swoimi wrodzonymi talentami i odnaleźć to, co kocha robić.

Robinson inspiruje

Trafiłem na „Uchwycić żywioł” w wydaniu oryginalnym, kiedy byłem na drugim roku studiów prawniczych, które wpędzały mnie w głębokie przygnębienie. Zainspirowany książką, rozpocząłem poszukiwania swojej drogi i przez pracę w kasynie, jako tłumacz, podróże i góry ostatecznie poświęciłem się wydawaniu książek. Tak się złożyło, że to właśnie połączyło mnie z żoną i Element to dziś rodzinne wydawnictwo, które jest naszą pasją, a my jesteśmy w swoim żywiole.

Stało się to za sprawą tej właśnie książki, dlatego wyczerpanie się już trzeciego nakładu skłoniło nas do wydania jej w nowej wersji. Premiera drugiego wydania odbędzie się 29 listopada.

Serdecznie polecam ją waszej uwadze, bo od Kena Robinsona możemy nauczyć się nie tylko tego, jak zmieniać szkoły, ale także jak pomóc naszym dzieciom i sobie samym wykorzystać nasz najlepszy potencjał. Moja żona i ja jesteśmy tego przykładem.

Aleksander Baj

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.