Kategorie
Rodzina

Kilka ważnych książek dla rodziców

W obfitości poradników dla rodziców można całkiem stracić orientację. Dlatego przedstawiam poniżej te pozycje, które są moim zdaniem książkowym minimum: są sprawdzone i posłużą każdemu rodzicowi, a pewnie też babciom i dziadkom…

W obfitości poradników dla rodziców można całkiem stracić orientację. Dlatego przedstawiam poniżej te pozycje, które są moim zdaniem książkowym minimum: są sprawdzone i posłużą każdemu rodzicowi, a pewnie też babciom i dziadkom…

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Książki na czas starania się o dziecko oraz bycia w ciąży

  1. „Odkrywam macierzyństwo” dr Preeti Agrawal oraz kolejną część pt. „Przygotowanie do naturalnego porodu poprzez wizualizację”. Dr Preeti Agrawal poznałam będąc w pierwszej ciąży. Ujął mnie jej łagodny, spokojny sposób bycia, a zarazem siła kompetencji. Jej książki są przejrzyste, nie nachalne,  momentami czułe. Serdecznie je polecam, zwłaszcza kobietom będącym w pierwszej ciąży (świetna jest również książka dr Agraval o menopauzie pt. „Siła jest w tobie”).
  2. „Urodzić razem i naturalnie” Ireny Chołuj to kompendium wiedzy napisane przez jedną z najbardziej doświadczonych położnych w naszym kraju. Rzetelne źródło informacji.
  3. „Poradnik dla zielonych rodziców”. Reni Jusis i Magdy Targosz to seria dających do myślenia rozmów ze specjalistami wszystkich dziedzin interesujących rodzica poszukującego, począwszy od porodu, przez masaż niemowląt, pieluchowanie wielorazowe, chustonoszenie, zdrowe żywienie, naturalne kosmetyki oraz własnoręcznie robione zabawki. Pod koniec każdego działu znajduje się podsumowanie z praktycznymi wskazówkami. Poradnik może być zarówno inspiracją, jak i pomocą w znalezieniu własnej ścieżki, w dokonywaniu świadomych wyborów.
  4. Kobietom czytającym po angielsku polecam „The Complete Book of Pregnancy and Childbirth” Sheili Kitzinger, która jest guru położnictwa, cudowną mądrą kobietą oraz doulą. Natomiast do słuchania przed poczęciem, w ciąży, w czasie porodu oraz karmienia piersią polecam wspaniałe wizualizacje Natal Hypnotherapy. To była jedyna rzecz, jakiej chciałam i potrzebowałam słuchać w czasie porodu – autentycznie pomagała mi rozluźniać nie tylko ciało, ale i umysł. Szczególnie warta polecenia jest płyta dla kobiet, które po pierwszym porodzie przez cesarskie cięcie chciałyby rodzić kolejne dziecko naturalnie – “Vaginal Birth After a Caesarean”.

Książki na czas poporodowy

  1. „Macierzyństwo spokojne i spełnione. Buddyzm dla współczesnej mamy” Sarah Napchali. Wbrew tytułowi jest to książka kompletnie niezwiązana z religią. Pomaga matkom odnaleźć równowagę, spokój ducha, nie dać się presji bycia doskonałą Matką Polką, a w zamian proponuje dbanie o rodzinę jako całokształt, o dziecko, o siebie, o relację z partnerem. Czytając tę książkę kilkakrotnie płakałam – czasem ze śmiechu, czasem z żalu, lecz za każdym razem był to płacz oczyszczający.
  2. „Kryzys narodzin” Sheili Kitzinger to lektura niezwykle pomocna i ważna dla wszystkich kobiet, które borykają się z bólem duszy po porodzie, które przeżywają żal, rozczarowanie, bądź które boleśnie zderzyły się z wyidealizowanym obrazem macierzyństwa.
  3. „Polityka karmienia piersią” Gabrielle Palmer jest opowieścią o początkach, przyczynach oraz mechanizmach wpływających na podważanie kompetencji mam, na zniechęcanie ich do karmienia piersią, o nacisku wywieranym przez koncerny farmaceutyczne, które sugerują, że lepiej jest karmić niemowlęta sztucznym mlekiem. To książka budująca, wspierająca oraz wyjaśniająca wiele trudności związanych z karmieniem piersią.

Pozycje książkowe dla obojga rodziców

  1. ”Mamo, tato, co ty na to?” Pawła Zawitkowskiego. Wielokrotnie obserwowałam go „w akcji” z niemowlętami i za każdym razem byłam zachwycona zachowaniem dzieci będących w jego rękach. One dosłownie rozpływały się w błogostanie. Polecam tę książkę, ponieważ doskonale wyjaśnia zasady podnoszenia, noszenia, przewijania, kąpania, karmienia niemowlęcia w taki sposób, aby czuło się bezpiecznie, aby jego rozwój był łagodnie stymulowany. Do książki dołączona jest płyta DVD, dzięki której można łatwiej przyswoić opisywane metody.
  2. Poradniki Faber i Mazlish, a przede wszystkim kultowe „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” oraz „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci”. Jeśli ktoś zapytałby mnie, jaka książka najbardziej dokładnie uczy sposobu komunikowania się oraz wychowywania, od razu wskazałabym te dwie. Są to książki, które często wywołują rewolucję w głowach oraz domach wielu rodziców. Nagle okazuje się, że udaje się rozmawiać z dzieckiem, bez większego wysiłku doprowadzając do rozwiązania problemu, do otarcia łez, do uspokojenia nerwowej sytuacji. Właściwie są to książki doskonałe nie tylko dla rodziców, ponieważ uczą komunikacji pełnej szacunku dla obu stron, bezcennej w każdej relacji.
  3. „Para z dzieckiem” Zofii Milskiej – Wrzosińskiej jest zbiorem pytań i wątpliwości świeżych rodziców oraz wyjaśnień psychoterapeutki. Warto poczytać, uświadomić sobie, że narodziny dziecka zmieniają relację z partnerem, że kobieta i mężczyzna inaczej przeżywają rodzicielstwo, oraz że trzeba trochę czasu, aby odnaleźć się w nowych rolach.
  4. „Dzieci są gośćmi, którzy pytają o drogę” Prokop i Schweitzer to mądry poradnik o tym, w jaki sposób dorośli powinni wychowywać dzieci – życzliwie, z szacunkiem, choć stanowczo. Uważam, że do tej książki regularnie powinni wracać wszyscy ludzie mający styczność z dziećmi. Serdecznie polecam.

Foto

Dzieciom polecamy: książki detektywistyczne dla dzieci

Autor/ka: Joanna Mendecka

Psycholożka, dietetyczka, doula poporodowa, autorka portalu www.mamowanie.pl. Jest mamą Zuzi i Zosi, od 5 lat zajmuje się propagowaniem podstaw zdrowego i świadomego trybu życia, a od 5 lat prowadzi autorskie warsztaty oraz konsultacje dla rodziców małych dzieci z zakresu zdrowego żywienia, łatwego gotowania oraz satysfakcjonującego wychowywania. Zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia człowieka, wykorzystywania mądrości medycyny chińskiej oraz zasad ajurwedy.

12 odpowiedzi na “Kilka ważnych książek dla rodziców”

zdecydowanie warto dodać na czas oczekiwania: „Początki” Annie Murphy Paul oraz „Język niemowląt” Tracy Hogg a później „Język dwulatka”

Dokładnie Tracy Hogg zadziałała niekorzystnie i stresująco…polecam „Poród naturalny”Ina May Gaskin, „Ekonomiczne dziecko” Ewa Kozioł

zgadzam się, że tracy hogg była zupełnie w innym nurcie. ja bym dodała „agnieszka stein – dziecko z bliska” oraz bardzo ważne „Twoje kompetentne dziecko – Jasper Juul”. No i książki searsów, których niestety nie czytałam, ale też sa w nurcie rodzicielstwa bliskości „księga rodzicielstwa bliskości” oraz „księga dziecka”

Po zakupieniu dwupaku Tracy Hogg i przeczytaniu pierwszej części (która faktycznie była źródłem stresu i frustracji na początku macierzyństwa) wyrzuciłam obie na śmietnik.

Wszystko co o rodzicielstwie napisal Alfie Kohn, a jako podstawowa lekture „Unconditional parenting. Moving from rewards and punishments to love and reason.” Niestety nie wiem, ktore z jego ksiazek ukazaly sie polskim nakladem..

Alfie Kohn jest już po polsku jako „Wychowanie bez kar i nagród”, fajna lektura. Dodałabym jeszcze „Wychowanie bez porażek” Gordona.

Janusz Korczak – jego publikacje o dzieciach i wychowaniu to skarbnica dla rodziców, którzy chcą być na swoje dzieci wrażliwi, chcą je szanować i traktować jak ludzi.

Polecam „Próbowałam już wszystkiego jak radzić sobie z niesfornym dzieckiem bez bicia i krzyku” Isabelle Filliozat przydatne porady i zabawne rysunki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.