Kategorie
Niemowlę

Kilka wskazówek, jak się wyspać z noworodkiem u boku

Chyba każda mama wie, że wyspanie się z noworodkiem u boku jest dużo łatwiejsze w teorii niż w praktyce. Nie to oznacza jednak, że jest niemożliwe. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą dziecku i mamie lepiej się wyspać

Chyba każda mama wie, że wyspanie się z noworodkiem u boku jest dużo łatwiejsze w teorii niż w praktyce. Nie to oznacza jednak, że jest niemożliwe. Przedstawiamy kilka porad, które pomogą dziecku i mamie lepiej się wyspać.

sen-noworodka

1. Stwórz bezpieczne i spokojne otoczenie

Spokojne otoczenie to minimum dźwięków i światła oraz odpowiednia temperatura. Sprzyja to lepszemu snu zarówno mamy, jak i dziecka. Ważne, aby zadbać także o jego bezpieczeństwo.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wytyczne pomagające zapobiegać zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) zalecają, aby w pierwszych miesiącach życia dziecko spało w jednym pokoju z rodzicami, co pozwoli na monitorowanie jego oddechu. Może to być wspólne spanie, miejsce w dostawce do łóżka rodziców lub samodzielne łóżeczko. Bezpieczne miejsce do spania jest istotne nie tylko dlatego, że chroni dziecko przed urazami. Dzięki niemu czuje się ono pewniej, co przekłada się na jego spokojniejszy sen. Jeśli mama uświadomi sobie, że dziecko jest bezpieczne, sama będzie spała dużo lepiej.

2. Nie oczekuj nieprzerwanego snu

W pierwszych tygodniach świeżo upieczone mamy nie powinny spodziewać się nieprzerwanego snu noworodka. W tym czasie najważniejsze jest poznanie potrzeb dziecka, ustabilizowanie laktacji i nawiązanie więzi z malcem.

Przez pewien czas, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, młoda rodzina może spać o nieco dziwnych porach. Ale najważniejsze jest to, że w ogóle śpi! To nie stanie się od razu, ale po pewnym czasie ustali się bardziej powszechny wzór spania.

3. Pozwól na naturalny rytm snu i czuwania

Aby noworodek się wysypiał i w przyszłości nauczył dobrze spać, ważne jest, aby pozwolić mu na naturalny rytm snu. Oznacza to, że nie powinno się sztucznie narzucać dziecku w pierwszych tygodniach żadnego grafiku. Wystarczy podążyć za jego potrzebami, które są uwarunkowane przede wszystkim karmieniem, aby dostrzec w zachowaniu pewną regularność.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Innymi słowy: nie warto na siłę wyrabiać nawyków snu u dziecka. Najlepiej płynąć z prądem – wtedy wszyscy wyjdą na tym dobrze.

4. Połóż do spania senne, ale przytomne dziecko przynajmniej raz dziennie

Oznacza to, że po odłożeniu do kołyski dziecko powinno nie spać. Zasypianie to umiejętność wyuczona. Odkładanie sennego, ale przytomnego dziecka daje szansę, że dzięki temu nauczy się ono samo wyciszać.

Tłumaczenie: pregnancycorner.com
Foto

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

2 odpowiedzi na “Kilka wskazówek, jak się wyspać z noworodkiem u boku”

Osobiście temat usypianie mojej 1,5 miesięcznej córki to dla mnie droga przez męke. Staram się ją odkładać do łóżeczka gdy widzę pierwsze oznaki senności ale za ten cały okres zasnęła sama może 3 razy. Nawet gdy czasem próbuję ja uśpić u nas w łóżku, co w przypadku mojej starszej córki ekspresowo działało, teraz nie działa na najmłodszą.

Wszystko pięknie, ładnie jak dziecku nic nie dolega. Dzieci mają kolki, wzdęcia. Poza tym są dzieci, które nie usną same, a odkładane do łóżeczka będą płakać i same nie usną…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.