Kategorie
Pielęgnacja naturalna Zdrowie

Ukąszenia owadów – jak skutecznie odstraszyć owady? Co robić po ukąszeniu?

Lato to ulubiona pora roku większości z nas. Niestety nasze upodobania podzielają także owady – osy, pszczoły, komary, kleszcze… Bliskie spotkanie z nimi to nic przyjemnego. Podpowiadamy, jak uniknąć ukąszenia owadów i co zrobić, gdy opracowana przez nas taktyka zawiedzie.

Użądlenia owadów – jak odstraszyć osy i szerszenie?

Osy nie lubią zapachu suszonych ziół, a szczególnie majeranku, oregano i tymianku. Jeśli nie chcemy, by wlatywały do domu, na parapetach ustawmy miseczki wypełnione tymi ziołami. Podobnie zadziałają doniczki z miętą albo miseczką z wodą i kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego.

Z kolei szerszenie nie przepadają za zapachem czosnku. By je odpędzić, można więc położyć na parapecie kilka rozkrojonych ząbków. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia dziecięcego pokoju przed tymi owadami jest jednak moskitiera. Pamiętajmy również o podawaniu napojów ze słomką. Unikniemy wtedy sytuacji połknięcia przez dziecko owada wraz z napojem.

Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

Użądlenie osy lub szerszenia – pierwsza pomoc

Zarówno ukąszenie osy, jak i szerszenia jest niebezpieczne, a szczególnie w sytuacji, kiedy dziecko jest uczulone na jad owadów. Objawy tego typu alergii to szybko narastająca opuchlizna (to niebezpieczne, jeśli do ukąszenia doszło w miejscu znajdującym się na głowie lub szyi) i/oraz objawy takie jak duszności, kaszel czy zasłabnięcie. W przypadku pojawienia się tych symptomów należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W pozostałych przypadkach takie użądlenie owada nie jest niebezpieczne, choć może być bardzo bolesne.

Żeby złagodzić ból, należy spuchnięte miejsce przemywać wodą z mydłem i przykładać chłodny kompres na około 15-20 minut. Ulgę przyniesie także obłożenie dotkniętej obrzękiem skóry plastrami cebuli albo korzenia pietruszki. Dodatkowo doustnie można podać Apis Mellifica, lek homeopatyczny zrobiony z wyciągu z pszczoły miodnej.

Jak zapobiec użądleniu pszczoły?

Pszczoły lubią większość roślinnych zapachów, więc trudno znaleźć zioła, które je odstraszą. Wyjątkiem jest ziele bylicy piołunu. By zniechęcić pszczoły do odwiedzin, wiązkę takich ziół można powiesić w oknie.

Użądlenie pszczoły – co przyniesie ulgę?

Najważniejsze jest to, by jak najszybciej usunąć żądło. Znajduje się w nim pojemnik z jadem, który w przypadku pozostawania żądła w skórze przedostaje się do organizmu na długo po ukąszeniu. Żądło można wyciągnąć zarówno palcami, jak i pęsetą. Następnie miejsce ukąszenia należy zdezynfekować np. spirytusem salicylowym. Także w tym przypadku pomocne jest doustne podanie leku homeopatycznego o nazwie Apis Mellifica, zrobionego z wyciągu z pszczoły miodnej, i zastosowanie na skórę żelu, który zawiera ten środek.

Ukąszenia owadów – jak odstraszyć komary?

Komary nie lubią zapachu trawy cytrynowej i goździków. Jeśli chcemy przepędzić je z domu, wystarczy wlać kilka kropli olejku aromatycznego z goździków albo trawy cytrynowej do kominka zapachowego. Te uciążliwe owady najczęściej nie przepadają też za aromatem cebuli, jeśli więc domownikom ten zapach nie przeszkadza, położenie kilku rozkrojonych cebul na parapecie powinno je zniechęcić. Podobnie zadziała ocet wlany do miseczki.

Są dzieci, które wydają się wręcz przyciągać komary, przez co zawsze są bardziej pogryzione od innych. „Przyciąganie” to można zmniejszyć, podając maluchowi przez kilka dni homeopatyczny środek o nazwie Ledum palustre.

Przeczytaj: Naturalne sposoby na komary i inne owady

Ugryzienie komarów i innych owadów – co zrobić po ugryzieniu komara?

By zmniejszyć ból i swędzenie po ugryzieniu komara, warto podać dziecku Ledum palustre. Świąd złagodzi także żel Dapis, natomiast zaczerwienienie i opuchliznę – Arnika, którą można stosować jednocześnie zewnętrznie w postaci żelu oraz doustnie. Jeśli nie mamy takich środków pod ręką, do miejsca ugryzienia można przyłożyć plaster cytryny albo okład z octu jabłkowego.

Ukąszenia owadów – jak odstraszyć kleszcze?

Przede wszystkim trzeba im utrudnić dostęp do naszego ciała, dlatego wybierając się na wycieczkę do lasu lub na łąkę, zarówno dziecko, jak i dorosły powinni mieć na sobie zakryte obuwie, długie spodnie oraz kurtkę z kapturem. Kleszcze nie widzą, więc – wbrew obiegowej opinii – nie ma znaczenia, czy na wycieczkę ubierzemy się na czarno, czy na biało. Jasne kolory są lepsze niż ciemne, ale tylko dlatego że będziemy w stanie dużo szybciej zobaczyć na nich owady i je strząsnąć.

Możemy się też dodatkowo zabezpieczyć, wcierając w ubranie kilka kropli olejku aromatycznego z lawendy albo szałwii, bo kleszcze nie lubią zapachu tych ziół.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Ukąszenia owadów – sposoby na kleszcze

Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze zazwyczaj nie wbijają się od razu, najpierw wędrują pod ubraniem w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Należy więc zwracać szczególną uwagę na przestrzenie między palcami rąk i nóg, owłosioną skórę głowy oraz okolice pachwin i pach, natomiast ubranie zdjąć i wytrzepać nad wanną.

Kleszcze – co robić po ukąszeniu owadów?

Jeśli kleszcz zdążył się już wbić, trzeba go jak najszybciej usunąć. Przydatne do tego będą specjalne szczypczyki, ale sprawdzi się również pęseta (można też chwycić kleszcza palcami). Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i wyciągnąć ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia, unikając szarpania. Miejsce po ugryzieniu kleszcza trzeba zdezynfekować spirytusem salicylowym. Warto i w tym przypadku podać dziecku Ledum palustre. Kolejny krok to umieszczenie kleszcza w foliowej torebce lub pudełeczku (wraz z wacikiem nasączonym wodą, by owad nie wysechł) i wysłanie go do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w celu zbadania, czy był zarażony boreliozą. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego podawania dziecku antybiotyków – warto wiedzieć, że boreliozę roznosi jedynie (w zależności od źródeł naukowych) od kilku setnych do kilku dziesiątych procent kleszczy.

Ukąszenia owadów – borelioza

A co, jeśli kleszcz, który ukąsił naszego malucha, był nosicielem tej choroby? Wtedy podanie antybiotyków jest absolutnie konieczne. Nie należy z tym zwlekać, bo borelioza wykryta we wczesnej fazie wymaga miesięcznego leczenia antybiotykami, rozpoznana później wymaga o wiele dłuższej kuracji.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.