Kategorie
Rodzina

Kompendium wiedzy samochodowego podróżnika

Wakacje to czas wypoczynku i beztroski. Zanim jednak wyruszymy w wakacyjną podróż własnym autem musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź listę rzeczy, o które warto zadbać przed wyjazdem i dowiedz się, które trasy są najbezpieczniejsze w Europie.

polskie-drogi

Zanim ruszysz w drogę

Planując dłuższą trasę musimy upewnić się, że nasz samochód jest na nią dobrze przygotowany. Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny auta, uzupełnić płyn chłodniczy, wymienić olej silnikowy i upewnić się, że opony spokojnie wytrzymają jeszcze kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów. Pamiętajmy także o odpowiednim wyposażeniu auta, czyli trójkącie ostrzegawczym, apteczce i gaśnicy. Kiedy już jesteśmy pewni, że auto jest w pełni sprawne i nie zawiedzie na trasie, czas zadbać o formalności związane z bezpieczeństwem. Oprócz podstawowego zestawu dokumentów, (czyli prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego) musimy mieć także aktualne OC. Jest ono obowiązkowe i ważne zarówno w Polsce, jak i w Europie, jednak poza strefą Europejskiego Porozumienia Gospodarczego, aby potwierdzić jego posiadanie będziemy potrzebowali Zielonej Karty. Jest ona wymagana chociażby u naszych wschodnich sąsiadów, czyli na Ukrainie i Białorusi, ale także na Bałkanach (w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii czy w Czarnogórze).

Warto zadbać również o pakiet ubezpieczeń wychodzący poza obowiązkowe OC. Dodatkowe ubezpieczenia jak Autocasco czy Assistance zapewnią nam wsparcie w razie wypadku, kolizji lub awarii auta na trasie. W ramach dodatkowego ubezpieczenia możemy liczyć np. na holowanie, auto zastępcze na czas naprawy, a nawet pokrycie kosztów noclegu kierowcy i jego pasażerów. Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe warto zwrócić uwagę na firmy specjalizujące się w konkretnej grupie marek, (zobacz np. Kalkulatory finansowe ), dzięki czemu zyskamy gwarancję oryginalnych części i naprawy w autoryzowanym salonie.

Bezpiecznie w Unii

Od 2011 roku Unia Europejska rozpoczęła działania na rzecz zmniejszenia liczby wypadków drogowych. Póki co wyniki są zadowalające. Już drugi rok z rzędu spadła liczba śmiertelnych ofiar wypadków: w 2013 roku o 8 procent względem roku 2012, po 9-procentowym spadku na przełomie lat 2011/2012.

Kraje, w których możemy czuć się najbezpieczniejsi na drogach to m.in.

  • Francja
  • Hiszpania
  • Niemcy
  • Holandia
  • Wielka Brytania

Natomiast do krajów, gdzie należy zachować szczególną ostrożność na drodze należą:

  • Polska
  • Bułgaria
  • Chorwacja
  • Łotwa
  • Litwa
  • Grecja

Uwaga na polskich drogach

Brawurowa jazda, przemęczenie kierowców, prowadzenie pod wpływem alkoholu, niekorzystne warunki atmosferyczne, a także zły stan dróg i samych pojazdów – to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach. By ich uniknąć nie wystarczy dobra koncentracja. Zarówno kierowcy, pasażerowie, jak i piesi powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. W Polsce niestety tą podstawową wciąż pozostaje zasada ograniczonego zaufania.

Dane Komendy Głównej Policji dotyczące liczby wypadków w Polsce sezonie wakacyjnym 2013 r.:

polskie-drogi2

Przy dobrej organizacji i zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa wyjazd własnym autem może być nie tylko przyjemny, ale i opłacalny. Wszystko zależy od naszego przygotowania, dlatego warto pomyśleć o nim jak najwcześniej. A w razie problemów na trasie, numer do ubezpieczyciela dobrze mieć zawsze przy sobie.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.