Kategorie
Dieta naturalna

Kompot – tradycyjny, zdrowy napój

Kompot – tradycyjny polski napój – trafił do lamusa i został zastąpiony przez kartonikowe soki, napoje, nektary i oranżady. To wielka szkoda, ponieważ kompot jest niczym innym jak odwarem z owoców, który świetnie wspiera nasze zdrowie

Kompot – tradycyjny polski napój – trafił do lamusa i został zastąpiony przez kartonikowe soki, napoje, nektary i oranżady. To wielka szkoda, ponieważ kompot jest niczym innym jak odwarem z owoców, który świetnie wspiera nasze zdrowie, a ponadto potrafi niezwykle smakować i rozgrzewać – zwłaszcza w chłodne lub mroźne dni.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Gotowe soki owocowe sporządzane są głównie z koncentratów, często z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących, a także z aromatów, barwników lub środków konserwujących. Takie soki zakwaszają organizm i mogą być dla nas szkodliwe ze względu m.in. na wysoki stopień przetworzenia.

Jak sporządzić kompot?
Gorąco zachęcamy do samodzielnego przygotowywania kompotów. Można je sporządzać przez cały rok. Te owoce, które ciężko przechować jesienią i zimą, można zawekować lub gdy są dojrzałe – ususzyć. Niektóre odmiany jabłek świetnie przechowują się w chłodnej piwnicy.

Przygotowanie kompotu jest proste i szybkie:
gotujemy duży garnek wody. W międzyczasie myjemy i obieramy surowe owoce, które mamy pod ręką. Mogą to być jabłka, gruszki, śliwki, jagody, maliny – to zależy od pory roku. Kroimy je w grube kawałki i wrzucam do wrzątku. Gotujemy. Możemy dodać suszone owoce – śliwki, gruszki, jabłka, morele, daktyle, figi itp.

Pamiętajmy o tym, żeby suszone owoce były niesiarkowane – można je kupić w sklepach ekologicznych.

W chłodne dni możemy dodać przyprawy, np. goździki, cynamon, świeży korzeń imbiru, wanilię, gwiazdki anyżowe – kompot będzie bardziej rozgrzewający i aromatyczny. Możemy dodać także zioła, np. miętę, lipę, dziewannę lub rozmaryn.

Nigdy nie dodawajmy cukru. Kompot sam w sobie jest słodki, a stopień słodkości zależy od dodanych owoców.

Nie bójmy się eksperymentować ze smakami w kompocie – w rezultacie jest często zaskakująco smaczny. Możemy na przykład podawać go na ciepło z dodatkiem podprażonych płatków migdałowych. Pamiętajmy jednak, że prostota jest podstawą tajemnicy kompotu.

Przepis na kompot z owoców:

  • 2 suszone figi
  • 3 suszone morele
  • 1 suszona gruszka
  • 5 suszonych śliwek
  • 2 jabłka
  • 2 cm kory cynamonu
  • 3 cm laski wanilii
  • 2 plastry imbiru.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zagotuj 2 litry wody, dodaj drobno pokrojone figi, morele, gruszki i śliwki, a także obrane (opcjonalnie mogą być ze skórką) i pokrojone w ósemki jabłka, a po chwili przyprawy. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 30 minut.

Foto1, foto2

Autor/ka: Anna Krasucka

Doradca żywieniowy, dietetyk TCM. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka i jego edukacji w zakresie rozumienia własnego organizmu. Jest propagatorką profilaktycznego podejścia do zdrowia i naturalnej diety.
Interesują ją zagadnienia długowieczności, metody zachowania zdrowia i urody zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej metodami naturalnymi.
Stworzyła Akademię Odżywiania dla Zdrowia ‘Pięć Smaków’ (www.piecsmakow.com.pl), w ramach której od lat prowadzi praktyczne warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, wyjazdy pro zdrowotne, w tym rodzinne oraz wykłady na temat zdrowego żywienia. W swojej kuchni czerpie inspiracje z natury, z polskiej tradycji kulinarnej, z zasad dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej (kuchnia pięciu przemian) oraz swoich licznych podróży (m.in. do Laosu, Kambodży, Indonezji, Tajlandii, Syrii, Jordanii, Izraela, Tanzanii). Prowadzi wykłady dla firm, w szkołach i przedszkolach na temat zdrowego odżywiania. W Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne.
Jest absolwentką "Dietetyki Leczniczej" u Iny Diolosa, sygnowanej przez niemiecko - francuski Avicenna Instytut. Swoją edukację dietetyczną ciągle kontynuuje (wiedza jest potężna i ogromnie interesująca) m.in. w zakresie medycyny żywienia (badania naukowe wskazujące na skuteczność leczenia dietą).
Ukończyła studia magisterskie „Komunikacja interpersonalna” w Niemczech oraz we Francji. Jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.
Jako ekspert w zakresie odżywiania dla zdrowia jest autorką popularnych artykułów w czasopismach o tematyce zdrowotnej, bywa także gościem w radiu i TV.
Współtwórczyni projektu Kobieta Piękna z Natury – www.pieknaznatury.pl


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Kompot – tradycyjny, zdrowy napój”

Pani Anna Krasucka może uważać się za wybitnego eksperta w sprawach żywienia i chwalić się swoim bogatym życiorysem, ale wzmianka o „zakwaszaniu organizmu”, niestety, dyskwalifikuje ją w moich oczach i automatycznie wrzuca do rubryczki z new age’owym hochsztaplerstwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.