Kategorie
Recenzje

Książeczki dla najmłodszych wyd. Zakamarki

“Gdzie idziemy?”, “Jest tam kto?”, “Wymyśl coś!”, “A dlaczego?” to tytuły książeczek z serii dla najmłodszych wydawnictwa Zakamarki. Propozycje szwedzkiej autorki i ilustratorki Anny-Clary Tidholm są szczególnie polecane dla małego dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z książkami. Dlaczego? Ponieważ inspirują do zabawy!

“Gdzie idziemy?”, “Jest tam kto?”, “Wymyśl coś!”, “A dlaczego?” to tytuły książeczek z serii dla najmłodszych wydawnictwa Zakamarki. Propozycje szwedzkiej autorki i ilustratorki Anny-Clary Tidholm są szczególnie polecane dla małego dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z książkami. Dlaczego? Ponieważ inspirują do zabawy!

Puk, puk, puk!

Ciekawe, co się kryje za żółtymi, białymi czy zielonymi drzwiami? Aby się przekonać, trzeba koniecznie w nie zapukać. I dzieci pukają! Wydawać by się mogło, że książeczka (i cała seria) spodoba się tylko maluchom. Ależ skąd! Moja czteroletnia córka była zachwycona szczególnie pozycją “Jest tam kto?”. Pukała w strony książeczki, na których przedstawiono kolejne kolory drzwi. A za każdymi drzwiami pomieszczenia domu, nowi bohaterowie. Czynności, które wykonują, dają pretekst do dłuższej rozmowy z dzieckiem, które potrafi mówić. Jak może z nich skorzystać roczniak? Poprzez obserwację, będzie próbował naśladować zachowania bohaterów książeczki. Poza tym rytmicznie powtarzające się słowa i towarzyszące im obrazy są dla dziecka tak ciekawe, że gwarantuję, iż na jednorazowym przeczytaniu książeczki się nie skończy.

1

Tup, tup, tup!

Co kryje się za pagórkiem i dokąd zaprowadzi nas długa droga? A kręta? A wąska? Aby się przekonać, trzeba koniecznie po niej potuptać! Tup, tup, tup! “Gdzie idziemy?” – intensywne kolory, wyraziste postaci i przedmioty są dla dziecka czytelne i jasne. Rytmicznie powtarzające się słowa wraz z obrazami prowadzą malucha za kolejny pagórek, a tam – zawsze coś ciekawego: pieski, dzieci czy samochody. Każda kolejna strona kryje tajemnicę. Starsze dziecko można zachęcić do odgadywania, co jest za kolejnym pagórkiem. Dzięki temu idzie w ruch wyobraźnia.

Mam pomysł!

Ile razy w ciągu dnia rodzice słyszą z ust dzieci słowa „nudzi mi się”? Często. Książeczka “Wymyśl coś!” stanowi skarbnicę pomysłów na zabawy. Wraz z dzieckiem można odnaleźć w niej pomysły na to, co można robić, żeby się nie nudzić. A można wiele: zbudować wieżę, upiec ciasto czy wyruszyć w świat – i to wszystko bez wychodzenia z dziecinnego pokoju. Z czasem kolejne pomysły na aktywne spędzenie czasu, chociażby w deszczowy dzień, przyjdą same.

2

Mały odkrywca

“A dlaczego?” to tytuł odnoszący się do pytań o otaczający świat. Dzieci na pewnym etapie rozwoju (ciekawość pojawia się u dzieci w różnym wieku, w zależności od tempa ich rozwoju) zadają ich szczególnie dużo. Ptak, pan, pies, Jaś, deszcz – wszyscy coś robią. Tylko dlaczego? Po co? I jak to jest? Książeczka w pewnym stopniu zaspokaja ciekawość najmłodszych dzieci, ale w przypadku mojej czterolatki było odwrotnie – dopiero pod wpływem lektury rozpoczął się deszcz pytań.

O książeczkach:

  • wiek: 0+;
  • tekst i ilustracje: Anna-Clara Tidholm;
  • tłumaczenie: Katarzyna Skalska;
  • liczba stron: 28;
  • wymiary: 14×20 cm;
  • kartonowe;
  • sztywne strony z zaokrąglonymi krawędziami są bezpieczne dla dziecka;
  • każda książeczka kosztuje 19,90 zł.

W Szwecji książeczki te okazały się hitem. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ są naprawdę świetne – kolorowe ilustracje, proste słowa pozwalają działać wyobraźni, stymulują do rozwoju, uczą. I jak się okazuje, posłużą długo, ponieważ dzieci wraz z wiekiem będą je odkrywać na nowo. A dzięki temu, iż są wytrzymałe, mają sztywne strony, przetrwają wiele. Polecam!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.