Kategorie
Rodzina

Laboratorium Szalonego Naukowca. Eksperyment 2. Jajko w solance

Witajcie na drugim spotkaniu z Szalonymi Naukowcami! Ponieważ nadchodzi Wielkanoc i w każdym domu pojawi się dużo jajek, dziś proponujemy Wam doświadczenie z jajkiem w roli głównej!

Witajcie na drugim spotkaniu z Szalonymi Naukowcami! Ponieważ nadchodzi Wielkanoc i w każdym domu pojawi się dużo jajek, dziś proponujemy Wam doświadczenie z jajkiem w roli głównej!

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dziś będą nam potrzebne:

  • metalowa łyżka,
  • sól,
  • wysokie, przezroczyste naczynie, np. wazon lub duża szklanka,
  • surowe jajko (może być pomalowane, ale nie może być ugotowane!),
  •  dzbanek z wodą.

Do przezroczystego naczynia nalej wodę do mniej więcej połowy jego wysokości.

Do naczynia z wodą delikatnie włóż jajko. Uważaj, żeby się nie rozbiło! Zobacz, co dzieje się z jajkiem? Pływa czy tonie? Jajko opadło na dół naczynia, zatonęło.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Pomagając sobie łyżką wyjmij jajko z wody i odłóż tak, żeby się nie stłukło. Wsyp 10-15 łyżek soli i dobrze zamieszaj.

Po wymieszaniu wody z solą znowu włóż do niej jajko i zobacz, co się z nim dzieje. Taka bardzo słona woda nazywa się solanką, a jajko pływa na jej powierzchni.

Znowu wyjmij jajko i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolej wody do pełna. Chodzi o to, żeby ta nowa, niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna.

Teraz ostrożnie włóż jajko do wody – uważaj, żeby nie zamieszać płynu w szklance, bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy, to jajko powinno ją nam pokazać.

Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno? Jajko powinno zostać mniej więcej w połowie szklanki – na powierzchni słonej wody.

A jako zabawę dodatkową, nienaukową, proponujemy rysowanie palcem wzorków (np. tych, które planujemy malować na pisankach) na stole przy użyciu rozsypanej w czasie doświadczenia soli.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wyjaśnienie Szalonych Naukowców dla trochę starszych:
Normalnie jajka toną, gdy włożymy je do wody. Dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Na końcu jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc zalega grubą warstwą na jej wierzchu. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki.

To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

Autor/ka: Małgorzata Wojnar

Eksperymentuje z dziećmi w klubie Szalonych Naukowców. Szaleni Naukowcy organizują warsztaty naukowe w szkołach i przedszkolach oraz uatrakcyjniają pokazami naukowymi urodziny dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.
"Naszą misją jest rozbudzanie wyobraźni i ciekawości dzieci. Łącząc rozrywkę z edukacją, wyjaśniamy prawa i zjawiska przyrody oraz tajemnice nauki. W czasie zajęć pokazujemy Dzieciom, że każdego dnia stykają się z niesamowitymi odkryciami praw przyrody i że każdy może być badaczem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.