Magia świąt - ozdoby świąteczne do zrobienia z dziećmi
| Magia świąt – ozdoby świąteczne do zrobienia z dziećmi

Magia świąt – ozdoby świąteczne do zrobienia z dziećmi

Dekoracje świąteczne wprowadzają magiczny nastrój do naszego życia. Jednak wybranie się do centrum handlowego po zestaw bombek nie jest ani przyjemne, ani magiczne. A przygotowanie dekoracji świątecznych może być kreatywną zabawą i wielką przyjemnością.

Postarajmy się, żeby nasz dom nie wyglądał jak każdy inny w okolicy. I pamiętajmy, że to, co zrobione własnoręcznie i wspólnie z rodziną, zawsze jest lepsze – zwłaszcza jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia, których wyjątkowość polega właśnie na byciu razem.

Wśród przyjemności związanych ze Świętami u dzieci królować będą prezenty. Warto jednak w natłoku świątecznych przygotowań znaleźć trochę czasu, by poczuły one ich urok – ten mniej materialny. Pamiętać też trzeba o tym, że przygotowując z dziećmi świąteczne ozdoby, uczymy je samodzielnie tworzyć, a nie kupować. Pozwoli im to doceniać wartość rzeczy. Wykonując coś własnoręcznie, dzieci ćwiczą też wiele umiejętności (szczególnie manualnych) i zdolność twórczego podejścia do rozwiązywania problemów.

Ozdoby, które warto zrobić z dziećmi

Robienie tej ozdoby może być nie lada wyzwaniem dla małego łakomczucha. Warto zaopatrzyć się więc w większą porcję żelek. Potrzebujemy piankowego stożka, wykałaczek oraz żelek (najlepiej ekologicznych:).


playathomemom3.blogspot.com

Kilka ciekawych pomysłów na różne dekoracje choinkowe: przyklejane, malowane, wycinane. Warto zwrócić uwagę na te z szyszek i pomponów. Bardzo łatwe do wykonania, a naprawdę efektowne.


2.bp.blogspot.com

Bardziej zaawansowaną (dla starszych dzieci) wersję takiej choinki z użyciem farb (w sprayu i do robienia kropek) można podejrzeć na momtastic.com

Bardzo prosty przepis na choinkę: zgnieść folię aluminiową w odpowiedni kształt, pomalować i ozdobić.


readingconfetti.com

Odrysowujemy dłonie na zielonym brystolu, sklejamy je w kształt choinki i przyczepiamy do patyka. Pozostaje już tylko udekorować.


playfullearning.net

Tu do szczęścia wystarczą: mała doniczka, piankowe wypełnienia (może być np. kulka – do kupienia w kwiaciarni), patyk do szaszłyków i biały papier.


playfullearning.net

Od zeszłego roku wielkim powodzeniem cieszą się choinki z filcu. Bardzo łatwe do wykonania i sprawiające wiele frajdy dzieciakom. Potrzebujemy dużej płachty zielonego filcu i mniejsze kolorowe. Z zielonego filcu wycinamy dużą choinkę – najmniej niszczącym się kształtem będzie trójkąt. Z kolorowych bombki, świeczki, prezenty – o różnych kształtach. Przytwierdzamy np. do ściany (może być przyklejona taśmą dwustronną, przypięta pinezką itp.) i dajemy dziecku do dekoracji. Filc trzyma się filcu, więc zmiana dekoracji polega na odczepieniu ozdoby i przypięciu jej w inne miejsce.

Na ścianie można „zawiesić” także choinkę z taśmy malarskiej. Do ozdabiania wykorzystujemy kolorowe taśmy przylepne, dostępne w sklepach papierniczych.


johnnyinadress.com, modernparentsmessykids.com

Z filcu można przygotować wiele różnych ozdób, np. bałwanki, rękawiczki.
Świetne do powieszenia i na choinkę, i po prostu w domu, są choinki z kartonu. Należy wyciąć trójkąty z grubego kartonu i przyciąć je po bokach lub przygotować dziurki. Po pomalowaniu dzieci mogą ćwiczyć obwiązywanie (np. włóczką, wełną) i nawlekanie (igłę przygotować można ze słomki).


happyhooligans.ca

W Internecie znaleźć można wiele inspiracji. Te zamieszczone powyżej pomysły są bardzo łatwe do wykonania, a podarowanie własnoręcznie wykonanego upominku babci, cioci czy nauczycielce mówi o naszym zaangażowaniu dużo więcej niż niejeden kupny prezent. Trzeba pamiętać, że cały urok takich podarunków tkwi nie w tym, że są idealne, ale że są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Marta Schmidt

Wraz z mężem z zawodu komputerowcy, z zamiłowania rodzice, propagatorzy rodzicielstwa bliskości i naturalnego odżywiania. Prowadzą serwis internetowy www.poradnikzielarski.pl oraz www.blizejdzieci.info. Aktywnie działający w Stowarzyszeniu Strzeszyn dla Dzieci, które znane jest w Poznaniu z akcji podejmowanych m.in. na rzecz dzieci, rodziny, kultury młodzieżowej, tworzenia miejsc przyjaznych rodzicom z dziećmi, profilaktyki zdrowotnej. Rodzice siedmioletniego Konrada i rocznej Ady
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.poradnikzielarski.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: