Kategorie
Ekowiadomości

Mama ma mniejsze szanse na zatrudnienie

Kiedy o pracę stara się kobieta będąca matką, jej tzw. „zatrudnialność” spada o 12% w porównaniu z gotowością pracodawców do zatrudniania kobiet, które matkami nie są

Kiedy o pracę stara się kobieta będąca matką, jej tzw. „zatrudnialność” spada o 12% w porównaniu z gotowością pracodawców do zatrudniania kobiet, które matkami nie są. Ale to tylko jedna z przyczyn mojej złości. Oto bowiem, kiedy o pracę stara się ojciec, jego przewaga nad mężczyznami nie-ojcami wzrasta o 10%! Czy mam przez rozumieć, że od kiedy urodziłam dziecko, ubyło mi kompetencji?

Nie, nie i jeszcze raz nie.
Wręcz przeciwnie, zyskałam wiele nowych umiejętności, tak ważnych dla każdego pracodawcy!
Nauczyłam się, jak żonglować pięcioma zadaniami równocześnie. Potrafię pracować tak efektywnie, że nie tracę ani chwili na zbędne działania. Wiem, że im szybciej i dokładniej wykonam swoje zadania, tym szybciej wezmę dziecko w swoje ramiona! Jestem bardziej kreatywna i wiem, jak ważne jest współdziałanie. Nauczyłam się także, jak skutecznie przekonywać do swoich racji i jak negocjować z najtrudniejszym kontrahentem…

Mogę wymieniać dalej, ale kogo to interesuje? Dlaczego starając się o pracę, jestem na straconej pozycji? No i dlaczego tata zyskuje, a mama traci? Nie potrafię tego zrozumieć i nie chcę się z tym zgodzić.
Chciałabym pokazać wszystkim pracodawcom, jak wiele tracą, nie zatrudniając takich pracowników jak ja! I myślę z cichą nadzieją, że skoro pracodawców stać na inwestowanie czasu i pieniędzy w szkolenie młodych ludzi tuż po szkole, to być może przekonam ich, że podobna (lub nawet mniejsza) inwestycja w uelastycznienie form i godzin pracy dla mam zwróci się z przysłowiową nawiązką.
Każda mama ma inną motywację do pracy. Jak wskazują różne dotychczasowe badania, ponad 55% mam wraca do pracy ze względów finansowych, co jest całkowicie zrozumiałe. Ale niemal równie duża grupa – prawie 40% mam – podkreśla, że wracają, bo potrzebują kontaktów z innymi dorosłymi osobami, a ponad 30% – dlatego, że ma potrzebę samorealizacji, niezależności.
Te dane nie wymagają żadnego komentarza… Bo czy są inni bardziej zmotywowani pracownicy niż mamy, które chcą pracować?

Autor/ka: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Współzałożycielka serwisu www.mamopracuj.pl. Współzałożycielka i wiceprezes Fundacji Ale heca! Od 11 lat związana z sektorem pozarządowym, pracująca z pasją i społecznym zacięciem. Koordynowała liczne projekty społeczne, w tym także związane z rynkiem pracy i ekonomią społeczną. W wolnych chwilach prowadzi ewaluacje projektów i programów. Prywatnie żona Tomka i mama dwóch rozbrykanych dziewczynek Zosi i Helenki (4,5 i 2 latka).
Serwis Mamo Pracuj powstał z potrzeby stworzenia miejsca, gdzie każda mama, która chce pracować, może znaleźć cenne dla siebie informacje, inspiracje i wskazówki. Przede wszystkim jednak chcemy gromadzić ogłoszenia o pracy wybrane specjalnie dla mam, opisy przyjaznych pracodawców oraz pomysły na własny biznes i pasjonujące historie sukcesu.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.