Kategorie
Wychowanie

Mamo, naucz syna tego co córkę!!!

Podobno męskość przeżywa kryzys. Wzorce, które dumnie trwały przez lata, pomniki męskości, dziś obracają się w proch i w pył. Jednak większość socjologów, psychologów czy antropologów nie obstaje przy tak apokaliptycznej wizji. Twierdzą raczej, że tradycyjny wzorzec mężczyzny to jedna z możliwości.

Jak można pomóc chłopcom w odnalezieniu siebie i własnego wzorca bycia mężczyzną, partnerem czy ojcem? Od każdego z rodziców syn nauczy się czegoś innego. I o ile ojciec skupia się (i dobrze!) częściej na sferze cielesności, siły, odpowiedzialności i zwierzchnictwie, to mama może dziś swobodnie pielęgnować inne, bardziej miękkie i łagodne cechy charakteru.

Przeczytaj: Tato, naucz córkę tego co syna!

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mamo, naucz syna:

Wyrażania uczuć

Często mały chłopiec jest traktowany przez rodziców twardo (a przynajmniej bardziej twardo niż dziewczynka), ponieważ boją się oni, by nie wychować go na zniewieściałego, płaczliwego, “wrażliwego”. Tymczasem warto wspierać u małych chłopców ich naturalną empatię i radość, szczególnie poprzez swoje zachowanie. Wrażliwość matki na potrzeby syna nauczy go wrażliwości na potrzeby innych.

Istnieją różne typy osobowości. Niezależnie, czy jest się introwertykiem czy ekstrawertykiem, każdy powinien mieć prawo do wyrażania własnych uczuć (oczywiście nie obrażając przy tym innych). Bardzo często chłopcu wpaja się, że płacz (ze szczęścia, żalu czy bólu) “mężczyznom nie przystoi”, że “musi być silny”. Płacz nie jest oznaką braku siły. Siła to umiejętność wstania po upadku, pomocy innym pomimo trudności, podjęcia wyzwania. Siła to również umiejętność proszenia i przyjmowania pomocy. To, czego warto uczyć chłopców, to umiejętność rozwiązywania konfliktów za pomocą siły argumentów, a nie argumentem siły.

Szacunku wobec kobiet

A wszystko zaczyna się oczywiście od mamy. To ona jest pierwszą kobietą w życiu swoich dzieci i to od jej postawy zależy obraz kobiety w głowie chłopca, a później mężczyzny. Jego szacunek wobec kobiet nie powinien kończyć się na powierzchownej rycerskości i przepuszczaniu przodem w drzwiach. To przecież też dotrzymywanie słowa, obietnic, branie odpowiedzialności za własne czyny.

Bardzo prawdopodobne, że syn spotka w swoim życiu bardzo różne kobiety jedne silne, nowoczesne, a inne bardziej ciche i tradycyjne każda z nich zasługuje na szacunek, żadnej nie wolno wykorzystać i każdą należy traktować równo ze sobą i innymi mężczyznami. Reakcją na próbę przemocy nawet w wykonaniu malucha, choćby (a może szczególnie) wobec własnej mamy, musi być rozmowa i tłumaczenie. I zawsze “nie” znaczy “nie”.

W sytuacjach konfliktowych między synem a matką to ona powinna doprowadzić spór do końca, lepiej, by pałeczki nie przejmował tata. Ważne jest, by chłopcy uczyli się asertywności i argumentacji również podczas sporów z kobietą, bo zapewne spotkają na swojej drodze sporo takich, które będą ich nauczycielkami, szefami czy partnerkami.

Odpowiedzialności za swoją przestrzeń, czyli po prostu sprzątania!

O czym kobiety BARDZO CZĘSTO rozmawiają z innymi kobietami? Puste rolki po papierze toaletowym, skarpetki w każdym kącie, sterta niepozmywanych talerzy, góry niewyniesionych śmieci, o prasowaniu nie wspominając. Chłopcy, chcąc wyrosnąć na samodzielnych i samowystarczalnych, powinni również okiełznać przestrzeń wokół siebie. Przyjęło się, że kobiety zajmują się sferą prywatną (dom, dzieci, rodzina), a mężczyźni publiczną (nadzór, zarządzanie, polityka) mamy powinny pokazać synom, że dziś wiele kobiet (i mężczyzn) postępuje inaczej. Mamy, pokażcie, że część męska rodziny powinna na równi z częścią żeńską dbać o otoczenie i wspólne gospodarstwo domowe. Ogromne znaczenie ma tu rola taty, by wspierał mamę w partnerskim układzie sił. Dzieci uczą się przez naśladowanie, jeśli tata nie będzie stronił np. od odkurzacza i samodzielnie inicjował sprzątanie czy wynoszenie śmieci, zapewne syn również będzie tak robił w przyszłości.

Gotowania!

  • “Mamo, zrób mi kanapkę”.
  • “Babciu, zrobię sobie kanapkę, ok?”.

Męska odpowiedzialność tyczy się również robienia zakupów, dbania o własny, schludny wygląd czy o różnorodny jadłospis rodzinny. Matki maja tendencję do wyręczania synów nie dajcie się zwieść pozorom! Młodzieńcowi, którego tata nauczył rozkładać namiot, łowić ryby, a który dzięki mamie potrafi ugotować obiad i zrobić pranie, absolutnie nic nie jest straszne! Bear Grylls i MacGyver mogą się schować.

Oczekiwania dzisiejszych kobiet wobec mężczyzn są zupełnie inne niż dwadzieścia lat temu. Kobiety zazwyczaj pracują i nie godzą się na rolę jedynej westalki ogniska domowego. We własnym interesie synów jest posiadanie umiejętności przyrządzenia sobie posiłku, tak jak córkom wymiany koła w samochodzie.

Patrzenia poza schematami

Chłopcom tylko auto, a dziewczynkom wózek? Chyba już nie dziś. Umiejętności partnerstwa w każdym aspekcie życia rodzinnego można się uczyć od najmłodszych lat. Dobrym pomysłem jest podarowanie synowi lalki, którą może się “zajmować”, uczyć się bycia tatą, zwracania uwagi na potrzeby innych, patrzenia poza schematami. Nie chodzi o to, by chłopcom odmówić przyjemności ścigania się samochodami czy bycia strażakiem, ale zabawa w cerowanie skarpetek, fryzjera czy kupno zabawkowej kuchenki absolutnie nie zaszkodzi, a może i mama niebawem zastanie pusty zlew…?

Estetyki

Jest takie powiedzenie, że facet rozróżnia dwa kolory “OK” i… (tutaj pada niecenzuralne słowo). Estetyka wpływa na nasze życie o “ładne” chce się dbać. To “ładne” zapewne dla każdego znaczy coś innego, ale staranie się i wkładanie wysiłku w swój wygląd, nakrycie stołu czy wzbogacenie wystroju mieszkania i pokoju o kwiaty czy obraz będzie imponującą cechą dla większości kobiet (i mężczyzn).

Dbania o własne ciało

Nasz wygląd to nasza wizytówka. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i nawet jeśli dziewczyna, pracodawca czy przyszła teściowa zechcą dać drugą szansę pomimo brudu za paznokciami, to jednak lepiej unikać kompromitujących sytuacji. Absolutnym minimum dla dzisiejszych chłopców (wkrótce mężczyzn), którzy nie chcą być posądzeni o przesadność, to czyste i zadbane paznokcie, codzienny prysznic, regularny fryzjer, zadbana twarz i dezodorant.

Tańca!

Taniec ma emocjonalny wpływ na ludzi eliminuje stres, a nawet stany depresyjne. Co ważniejsze buduje pewność siebie, poczucie własnej wartości i rozwija umiejętności interpersonalne. Taniec to również sposób na wyrażenie własnych emocji, nauki o cielesności, akceptacji siebie. Widok mamy tańczącej ze swoim synem jest zawsze wzruszający, niezależnie od wieku obojga.

Niepodążania za tłumem

Każdy człowiek powinien mieć swój własny kompas i być liderem dla samego siebie. Niestety przychodzi taki czas, że kumple są ważniejsi, a chęć zaimponowania grupie ogromna. Zadaniem mamy powinno też być uczenie syna, że niezgoda na agresję, zło czy po prostu głupotę to to, co czyni go dobrym facetem. Posiadanie własnego systemu wartości opartego na szacunku dla siebie i innego człowieka oraz podążanie za nim to cechy uniwersalnej męskości, niezależnej od poglądów i czasów.

Przyszło nam żyć w takich czasach, które nie są jednoznaczne. Mając na uwadze dobro i przyszłe szczęście synów, ważne jest, by wyposażyć ich w taką definicję męskości, która będzie korespondować z ich charakterem i umiejętnościami artysty nie ucieszy gra w piłkę nożną, a sportowca nie usatysfakcjonują zajęcia z tańca towarzyskiego. Jednakże dla każdego mężczyzny ważna jest umiejętność stworzenia partnerskiego związku oraz współodpowiedzialność za dom i rodzinę, to pozwoli im unikać posądzenia o jakikolwiek kryzys.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.