Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Mania czy Ania – czyli klasyka w nowej szacie od wydawnictwa Jung-off-ska

Czy znacie Manię czy Anię ze swojego dzieciństwa? Może czytaliście książkę albo widzieliście też film? To klasyczna powieść dla dzieci autorstwa jednego z najpopularniejszych niemieckich pisarzy dla dzieci – Ericha Kästnera. Książka powstała w 1949 roku, ale opowiedziana w niej historia mimo lat nie straciła swojej niezwykłości. Właśnie teraz w wydawnictwie Jung-off-ska ukazało się jej wznowienie.

Wydawnictwo Jung-off-ska, które dało naszym dzieciom absolutnie cudowne audiobooki z dziecięcą klasyką, wkracza na nowe, nieznane lądy i wydaje książkę papierową. Dlaczego?

Edyta Jungowska:

Jestem zdania, że książki Ericha Kästnera zasługują na nowe wydanie w druku, z nowymi rysunkami i w nowej szacie graficznej. Były to książki naszego dzieciństwa i chcieliśmy je przybliżyć również współczesnym dzieciom. Stworzyć łącznik, który mógłby być podstawą do nawiązania dialogu międzypokoleniowego. Chcieliśmy także pokazać dzieciom inny świat, różny od tego, który znają z szeroko reklamowanych kreskówek.

img343

A było to tak: w domu kolonijnym, jakich wiele w całych Niemczech, a pewnie i w innych miejscach, trwały kolonie dla dziewczynek. Czas beztroskiej zabawy, odpoczynku od szkoły, kontaktu z przyrodą. Jedną z kolonistek była dziewięcioletnia Ania Palfy z Wiednia, żywa i wesoła, niesforna dziewczynka z szaloną czupryną. Gdy autobus dowiózł kolejną grupę dzieci, okazało się, że wśród nowo przybyłych jest… sobowtór Ani! Koleżanki i ona sama po prostu się wściekły:

– Ja bym na to nie pozwoliła – mówi Truda, jej koleżanka szkolna z Wiednia. – Przyjeżdża sobie bezczelnie z twoją twarzą!” (…)

– Tak komuś spaskudzić wakacje! – mruczy Ania szczerze rozgoryczona.

Przyjezdna dziewczynka to Mania Körner z Monachium. Jest spokojna, poważna i nosi dwa warkocze. Poza tym rzeczywiście jest identyczna.

img594

Od złości i wściekłości dziewczynki szybko przejdą do akceptacji, sympatii i przyjaźni. Tym bardziej, że odkryją, że są… siostrami.

Jak to możliwe, że nie wiedziały o swoim istnieniu? Dlaczego mieszkają osobno: Ania z tatą w Wiedniu, a Mania z mamą w Monachium? Rezolutne dziewięciolatki czują, że nie mogą zapytać rodziców wprost, ale wiedzą też, że nie potrafią powrócić z kolonii do swoich domów, jak gdyby nic się nie stało. Wpadają więc na karkołomny pomysł zamiany. I tak (po intensywnym przeszkoleniu) Ania jedzie do mamy jako poważna Mania, a Mania do ojca jako szalona Ania.

Perypetie dziewczynek czyta się naprawdę jednym tchem. Jest zabawnie, czasem też trochę smutno – końcu w grę wchodzi rozstanie, rozwód, a także oszustwo i tajemnice dorosłych.

mania-czy-ania

Kup książkę w Natuli – 32,99 23,09

maniaaniaa

Kup audiobook w Natuli – 29,74

A jak skończyła się cała historia? Było jednak warto, bo ostatecznie dwie rezolutne dziewięciolatki (o, przepraszam, w finale już dziesięciolatki!) doprowadziły do zjednoczenia rozdzielonej rodziny.

Erich Kästner ma fantastyczny stosunek do swoich bohaterów. Traktuje ich lekko ironicznie, szczególnie dorosłych, i stara się nie wybielać, co w przypadku literatury dla dzieci jest zawsze wielką zaletą. Mania i Ania mają rację, zastanawiając się, co by się stało z biednymi rodzicami, gdyby nie dzieci. Najprawdopodobniej dalej byliby samotni, rozdzieleni i nieszczęśliwi. Bliźniaczki to jednak niezwykle rozumne, inteligentne i bystre istoty, które potrafiły odpowiednio pokierować życiem swoim i innych.

Kästner świetnie sportretował także same dziewczynki. Obie mają równie wyraziste charaktery i ciekawe osobowości, ale są zupełnie różne! W tej odmienności tkwi ich siła.

Warto wspomnieć, że tłumaczenie książki ukazuje się w nowym opracowaniu redakcyjnym. Zostało przejrzane, poprawione, uwspółcześnione. Niektóre archaiczne lub niepoprawne wychowawczo fragmenty zostały usunięte. Dzięki temu nie dostajemy uroczej ramotki, ale świetną książkę z trzymającą w napięciu akcją, która mogłaby się dziać tu i teraz.

Twarda oprawa, świetne opracowanie graficzne i piękne ilustracje Joanny Rusinek sprawiają, że to wyjątkowa edycja. Dostępna jest także wersja limitowana – z dołączonym audiobookiem w wykonaniu Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.

Będziemy wyglądać kolejnych pięknych książek!

Zobacz wszystkie publikacje wydawnictwa Jung-off-ska w Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.