Kategorie
Niemowlę

Jaki materac, pościel i poduszkę wybrać dla dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka bywa nie tylko przyjemnością, ale także sporym wyzwaniem. Przyszli rodzice nierzadko są przytłoczeni liczbą oferowanych rozwiązań. Jednym z tematów najczęściej poruszanych na rodzicielskich forach jest wybór odpowiedniego materaca i pościeli dla maluszka. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje materacy: kokosowy, piankowy, sprężynowy, gryczany… Czym się różnią? Jakie wypełnienie jest najlepsze? Co wybrać?

Przyszli rodzice z reguły reprezentują jedno z dwóch podejść: albo nie przywiązują do tego żadnej wagi i wybierają pierwszy dostępny model, albo spędzają godziny na wnikliwym studiowaniu internetu i próbują wybrać najlepszy z możliwych. Bez wątpienia warto przeanalizować materace dostępne na rynku i wybrać coś na miarę swoich potrzeb i możliwości. Temat jest o tyle istotny, że może mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka i jego harmonijny rozwój. Kręgosłup niemowlaka jest bardzo giętki i intensywnie się kształtuje. Maleństwo wiele godzin spędza w pozycji leżącej (noworodki i małe niemowlęta mogą spać nawet do 20 godzin na dobę!). Z tego samego powodu warto unikać materacy używanych – mogą się odkształcać i w konsekwencji powodować wady postawy.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru materaca dla dziecka?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

1. Twardość

Mitem jest panujące do niedawna przekonanie, że najlepszym wyborem dla dziecka jest materac twardy. Lepiej szukać modelu o średniej twardości, dostosowanego do wagi malucha. Najlepszy będzie taki o możliwie gładkiej powierzchni, bez rowków i zagłębień. Ważne, by zapewniał równomierne podparcie pleckom dziecka na całej ich długości, a gdy maluch leży na brzuszku  umożliwiał odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała i prawidłowe „pchanie w podłoże”.

2. Sprężystość

Materac powinien dopasować się do dziecka, ale także z łatwością powrócić do swojego pierwotnego kształtu. W żadnym wypadku nie może się stale odkształcać. Można to łatwo sprawdzić przed zakupem  wystarczy ucisnąć go ręką i zobaczyć, jak szybko wraca do pierwotnego stanu.

3. Przewiewność

Istotne jest, by materac był przewiewny i dobrze odprowadzał wilgoć. Dzięki zapewnieniu niemowlakowi odpowiedniej wentylacji nie tylko dbamy o jego komfort i zabezpieczamy go przed poceniem się, ale także zwiększamy bezpieczeństwo.

4. Grubość

Grubość materaca jest kwestią indywidualną – zależy od użytego wkładu. Jednak nie powinno to być więcej niż 4–14 cm.

5. Wypełnienie:

  • Materac z pianki poliuretanowej – ten rodzaj materiału jest najbardziej podatny na odkształcenia. Pod wpływem ciężaru malucha mogą pojawiać się na nim pewne deformacje. Podczas zakupu warto wybrać ten o największej gęstości, ponieważ jest optymalny dla kręgosłupa dziecka.
  • Pianka termoelastyczna – nie jest zalecana dla niemowląt i małych dzieci do 3 roku życia, ponieważ może zaburzać naturalne proces kształtowania się krzywizn kręgosłupa. Pianka ta jest bardzo elastyczna i materac pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu ciała.
  • Materac sprężynowy – ten rodzaj wypełniania charakteryzuje się dużą sztywnością i trwałością. Taki materac dobrze podpiera kręgosłup na całej długości i nie odkształca się w trakcie użytkowania.
  • Lateks – pomimo że z punktu widzenia ortopedycznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem  podpiera kręgosłup na całej długości  nie jest wolny od wad. Ten rodzaj wypełnienia może być alergenem, dlatego w przypadku małych dzieci raczej warto zachować ostrożność.
  • Materac z łuską gryczaną  podobnie jak materac lateksowy jest korzystnym wyborem z ortopedycznego punktu widzenia. Niestety wiele osób skarży się na to, że jest mało higieniczny ten rodzaj wypełnienia ma tendencje do kumulowania pleśni, w internecie wielu użytkowników skarżyło się także na robaki (!!!). Prawdopodobnie w wyniku kontaktu z wilgocią (moczem, potem) gryka zaczyna się psuć.
  • Materac kokosowy – jest antybakteryjny, dobrze przepuszcza powietrze, zatem nie powinno z nim być takich problemów jak z tym wypełnionym łuską gryczaną, zapewnia też dobre podparcie dla kręgosłupa.

Dodatkowym wypełnieniem, często stosowanym w materacach dla dzieci, są maty roślinne. Najczęściej spotykane maty to:

  • Kokosowa – ma właściwości bakteriobójcze, nie pozwala na rozwój pleśni i grzybów. Są dwa rodzaje mat kokosowych: pokryte cienką warstwą lateksu, który chroni włókno przed zamoczeniem (ze względu na ten dodatek materac nie jest polecany alergikom), oraz maty nielateksowane.
  • Gryczana – tego typu maty często fałdują wierzchnią warstwę materaca. Dodatkowo gryka wydziela silny zapach, który może przeszkadzać w czasie snu.
  • Lniana – len ma właściwości hipoalergiczne, antyseptyczne, a na dodatek przepuszcza powietrze. To bardzo dobry dodatek do dziecięcych materacy.
  • Konopna – podobnie jak len świetnie sprawdzi się w dziecięcych pokojach. Ma właściwości antyseptyczne, jest bardzo wytrzymała i przewiewna, zapewnia prawidłową wentylację materaca, a dodatkowo ma funkcję termoregulacji.

A co z pościelą?

Równie duży jest wybór kołderek. Najczęściej spotykane rodzaje wypełnienia to:

  • Antyalergiczne – bezpieczne, przewiewne, oddychające i zapewniające odpowiednią termoregulację. Szczególnie godne polecenia są produkty wypełnione granulatem silikonowym, m.in. dlatego, że zapobiegają odkładaniu się kurzu.
  • Puchowe – są lekkie i ciepłe. Niestety mogą uczulać lub podrażniać delikatną skórę dziecka.
  • Z pierzem – niestety nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza i termoregulacji. Dodatkowo, podobnie jak puchowe, mogą uczulać.
  • Z wkładem bambusowym – są miękkie, trwałe i wytrzymałe. Zapewniają doskonałą wentylację oraz mają właściwości termoregulacyjne. Bambus jest materiałem antybakteryjnym i antygrzybicznym, zatem nie straszny mu kontakt nawet z mokrą pieluszką. To doskonały wybór dla małych alergików.
  • Wełniane – na szczególną uwagę zasługują te wypełnione wełną merino. Nie tylko potrafią świetnie regulować temperaturę, ale także doskonale wchłaniają wilgoć. Nie mogą ich używać jedynie dzieci z uczuleniem na wełnę.

Kiedy poduszka?

Trudno określić, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą poduszkę – każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Na pewno przez pierwsze 12–18 miesięcy dużo korzystniej dla niemowlęcia jest spać na płaskiej powierzchni. Bliżej drugich urodzin można już pomyśleć o zakupie poduszki – wtedy warto wybrać model cienki i twardy, który będzie minimalizował ryzyko uduszenia się i nie będzie powodował nienaturalnego wygięcia szyi malucha.

Bez wątpienia wybór odpowiednich akcesoriów do spania to ważna decyzja. Maleńkie dzieci wiele godzin spędzają leżąc, warto więc zapewnić im optymalne warunki do wypoczynku, tym bardziej że od tego może zależeć ich dalszy rozwój i zdrowie.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.