Kategorie
Ekowiadomości

Telewizor, komputer – używane zbyt długo mogą powodować u dzieci problemy emocjonalne

Dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem telewizora, komputera, tableta czy telefonu, mogą narzekać na złe samopoczucie i skarżyć się na problemy emocjonalne. Do takich wniosków doszli badacze z Europy.

W badaniu wzięło udział ponad 3600 dzieci, w wieku od 4 do 6 lat. Dodatkowo przeprowadzono ankietę wśród ich rodziców, w której pytano m.in. o poczucie własnej wartości dziecka, kontakty społeczne, problemy emocjonalne. Badacze wzięli pod uwagę także status ekonomiczno-społeczny rodziny. Okazało się, że dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, każda godzina spędzona na graniu w gry na sprzęcie elektronicznym wiązała się z dwukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia problemów emocjonalnych. Z kolei każda dodatkowa godzina spędzona przed ekranem telewizora może wiązać się ze wzrostem ryzyka pogorszenia relacji w rodzinie na linii rodzic-dziecko. Jednakże badacze podkreślają, że kontrola rodzicielska może pomóc złagodzić niektóre skutki wpływu urządzeń na psychikę dzieci. Zalecają przykładowo, by oglądać telewizję razem z dzieckiem, dostosowując treści do jego wieku. Należy pamiętać, że maluchy do drugiego roku życia nie powinny oglądać telewizji wcale!

W USA przeprowadzono inne badania, które udowodniły, że mniejsze monitorowanie dziecka przez rodziców wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia otyłości. Obserwacji poddano dzieci w wieku 7 lat. Badacze wzięli pod uwagę także wskaźnik masy ciała (BMI) oraz poziom wykształcenia rodziców. Naukowcy z Oregon Learning Social Center (USA) uważają, że kontrola rodzicielska przyczyna się do mniejszych problemów z wagą dziecka.

Źródło: livescience.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.