Mleko matki wpływa na rozwój mózgu chłopców
| Mleko matki wpływa na rozwój mózgu chłopców

Mleko matki wpływa na rozwój mózgu chłopców

Chłopcy w wieku szkolnym, którzy byli karmieni piersią przynajmniej przez pierwszych sześć miesięcy życia lepiej radzą sobie z czytaniem, pisaniem i liczeniem, niż ich rówieśnicy, którzy wcześniej zostali odstawieni od piersi – publikuje specjalistyczny magazyn “Pediatrics”.

Badaniu poddano 1000 australijskich chłopców w wieku dziecięciu lat. Okazało się, że ci których karmiono piersią zdobyli lepsze wyniki w testach matematycznych o 10%, w pisowni o 8 % a w czytaniu o 6%. Tak wyraźnych zależności nie zauważono w przypadku dziewcząt.

W badaniach wzięto pod uwagę inne czynniki, które mogły wpływać na różnice w poziomie rozwoju obu grup chłopców. Uwzględniono np. ilość czasu, który rodzice poświęcali na naukę czytania z dzieckiem, ich wykształcenie i wykonywany zawód. Naukowcy ustalili jednak, że nie miało to wpływu na wyniki badań.

Niektóre badania wykazały, że u dzieci karmionych piersią występuje mniejsze ryzyko wystąpienia zapalenia ucha, astmy, otyłości i cukrzycy. Od dawna wiadomo, że mleko matki to najlepsza dieta dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby do szóstego miesiąca życia dziecka karmić je wyłącznie piersią, a później stopniowo włączać w dietę posiłki stałe, nie rezygnując z mleka matki, co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia.


Źródło: www.myhealthnewsdaily.com
Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: