Kategorie
Pielęgnacja naturalna Zdrowie

Naturalna regeneracja włosów po lecie

Suche, kruche, pozbawione koloru i blasku. Zmęczone słońcem, wodą i chlorem. Włosom po wakacjach przyda się porządna regeneracja! Domowymi sposobami szybko i skutecznie możemy nadać im zdrowy, piękny wygląd. Potrzebne będą do tego produkty, które mamy w lodówce i kuchennej szafce oraz dobre naturalne oleje.

1. Olejowanie

Olejowanie to dzisiaj niemal podstawa naturalnej pielęgnacji włosów. To doskonały sposób na nawilżenie włosów suchych, ich regenerację, zatrzymanie wypadania i przyspieszenie ich wzrostu. Lepsze odżywienie i wygląd włosów są widoczne niemal natychmiast po zabiegu, a im dłuższa kuracja, tym stają się piękniejsze i zdrowsze. Włosom zmęczonym słońcem i nadmiernie przesuszonym przyda się olejowanie na całej długości. Włosom w lepszej kondycji powinno wystarczyć nawilżanie olejem samych końcówek.

Wybór oleju

Do bardzo popularnych i chętnie wybieranych do pielęgnacji włosów olejów należą: olej kokosowy, olej arganowy, olej migdałowy (ze słodkich migdałów), olej z pestek winogron i olej jojoba. Warto sięgnąć również po olej rycynowy, lniany czy olej babassu. Również masło shea, które jest także olejem roślinnym, dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów wymagających regeneracji. Pamiętajmy, że najlepiej sięgać po oleje z pierwszego tłoczenia, nierafinowane. Zmycie oleju z włosów wymaga często dwóch myć, a najlepiej użyć do tego delikatnego szamponu bez SLS w składzie.

Wybór oleju to indywidualna sprawa – wiele zależy od porowatości włosów i stopnia ich zniszczenia. Często ratunkiem dla włosów może być po prostu oliwa z oliwek. Można ją lekko podgrzać, po czym nanieść na włosy i zawinąć ręcznikiem na 30 minut. Zasada olejowania włosów jest jednak taka: im dłużej olej jest na włosach, tym lepiej. Jeśli pozostawimy go na włosach na całą noc – sukces pielęgnacyjny gwarantowany.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Maski

Oprócz olejowania włosom przydadzą się również regenerujące maski. Najlepiej stosować je 1-2 razy w tygodniu. Po nałożeniu maski na włosy warto założyć na nie czepek i dodatkowo owinąć ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosów się otwierają, dzięki czemu wnika w nie więcej niezbędnych składników. Poniżej kilka propozycji regenerujących masek do włosów, które zrobimy w domu.

Maska ze śmietany

Dwie łyżki śmietany, łyżeczkę soku z cytryny i pół łyżeczki oleju kukurydzianego mieszamy na papkę, którą wcieramy we włosy i spłukujemy po 10 minutach.

Maska z awokado

Dojrzałe awokado (doskonale nawilża i odżywia włosy) rozgniatamy widelcem i mieszamy z trzema łyżkami śmietany. Po nałożeniu maski na włosy owijamy je dodatkowo folią i ręcznikiem, spłukujemy po 30 minutach.

Maska z miodu i banana

Rozgniecionego widelcem banana mieszamy z pięcioma łyżkami miodu. Po nałożeniu na wilgotne włosy czekamy 30 minut i dokładnie spłukujemy.

Maska z żółtka

Żółtko roztrzepujemy widelcem i mieszamy z olejem rycynowym (można użyć innego oleju, który akurat mamy w domu) oraz kilkoma kroplami soku z cytryny. Maskę nakładamy na suche włosy, jeszcze przed myciem, i trzymamy przynajmniej 30 minut.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

3. Płukanki

Skuteczne w regeneracji włosów są również ziołowe płukanki, które można wykonać samodzielnie. Zioła mogą być w torebkach lub samodzielnie zasuszone. Idealne będą również świeże, przyniesione prosto z łąki. Dzięki nim odżywimy włosy dobroczynnymi składnikami, nadamy im miękkości i blasku. Z ziołami należy postępować ostrożnie, ponieważ niektóre mogą podrażnić skórę, a inne dodatkowo wysuszyć zniszczone już włosy.

Płukanka z pokrzywy

Po lecie każdym włosom (z wyjątkiem włosów jasnych) przyda się płukanka z pokrzywy. Wzmocni cebulki włosów i je zregeneruje. Aby ją przyrządzić, suszone liście pokrzywy należy zalać wrzątkiem (łyżeczka na filiżankę wody). Można użyć także pokrzywy w formie gotowej herbatki. Zostawiamy pokrzywę w wodzie, aż ta przestygnie. Polewamy naparem włosy, a następnie je myjemy.

Płukanka z lipy i nagietka

Szybką, ale skuteczną płukanką nawilżającą jest płukanka z lipy i nagietka. Do jej przygotowania potrzebna jest herbatka z lipy, która chroni włos przed utratą wilgoci, i herbatka z nagietka, która nawilży skórę głowy. Po trzy torebki każdej z herbatek zalewamy ok. czterema szklankami wrzątku, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Tak przygotowanym naparem płuczemy włosy po każdym myciu.

Płukanki z siemienia lnianego

Płukankę do włosów przygotować można nie tylko z ziół. Idealne będzie też np. siemię lniane. Dwie łyżki siemienia zalewamy dwiema szklankami gorącej wody i po ok. 30 minutach odcedzamy. Tak przygotowanym naparem polewamy włosy już umyte (także po nałożeniu maski) i już nie spłukujemy ich ponownie wodą.

Płukanka z octu i soku z cytryny

Jeśli włosom brakuje tylko blasku, przez co są szorstkie i matowe, warto sięgnąć po ocet i cytrynę. Taką płukankę przygotowujemy w pół litrze (to dwie szklanki) ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy do niej sok wyciśnięty z połówki cytryny i jedną łyżkę octu winnego.

Avatar photo

Autor/ka: Olga Pietraszewska

Może pisać niemal o wszystkim, ale najbardziej lubi o tym, co ją interesuje i jest jej bliskie. Dlatego chętnie pisze o naturalnych kosmetykach, zdrowej żywności, świadomym kupowaniu. Pisanie sprawia jej przyjemność, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Tak, jak gotowanie, wizyta w fitness clubie i zatopienie się w ciekawej lekturze. Mama 4-letniej Leny, żona fajnego męża. Choć czasu dla siebie nie ma zbyt wiele, to nie narzeka. Bo lubi swoje życie.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Naturalna regeneracja włosów po lecie”

Od czerwca wypadają mi włosy (po porodzie), a teraz dodatkowo spędziły miesiąc nad morzem. Co jesCze można z nimi zrobić? Mam nierafinowane masło shea czy to wystarczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.