Kategorie
NATULI

Łagodzenie bólu porodowego poprzez przeciwucisk

Ból jest dla człowieka informacją o zmianach w jego organizmie – niekoniecznie o pochodzeniu chorobowym. Znając przyczynę dolegliwości bólowych, możemy im przeciwdziałać. Ból narodzin to fizjologiczny stan, który towarzyszy kobiecie podczas skurczów macicy i rozwierania się jej szyjki oraz przy przechodzeniu dziecka na świat przez kanał rodny. Ból porodowy możemy złagodzić wieloma metodami i technikami – farmakologicznymi i naturalnymi. Te pierwsze są powszechnie znane i stosowane, natomiast o naturalnych metodach łagodzenia bólu podczas porodu niewiele można się dowiedzieć. A przecież tak proste i pomocne!

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jedną z metod łagodzących dolegliwości skurczowe są techniki bazujące na przeciwucisku. Przeciwucisk polega na naciskaniu miednicy oraz dolnej części pleców podczas bolesnego skurczu, by zmniejszyć jego siłę. Do tej techniki potrzebne będą jedynie dłonie osoby towarzyszącej – partnera, douli czy innej osoby. Dłonie powinny być ciepłe i suche. Ważne, aby ucisk trwał przez cały okres skurczu i by siła nacisku była niezmienna. Pamiętajmy, że o mocy ucisku decyduje kobieta – ma być on taki, by przyniósł ulgę, a nie dodatkową dolegliwość. Trzeba zadbać także, aby utrzymać dłonie w określonym miejscu i nie ruszać nimi. Ważne jest, aby osoba wykonująca przeciwucisk zadbała o swój komfort i ułożenie ciała.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Kilka sposobów wykonywania przeciwucisku

  • ściskanie bioder – nasze dłonie kładziemy między stawami biodrowymi a talerzem miednicy, na miękkich tkankach kobiety, i uciskając w tych miejscach, ściągamy dłonie do góry i do centrum
  • obie dłonie kładziemy na kości krzyżowej tak, by ramiona i przeguby nadgarstków były blisko siebie, a palce były skierowane do zewnątrz – i w tej pozycji uciskamy miejsce całymi dłońmi
  • dwoma kciukami wykonujemy ucisk na stawy krzyżowo-biodrowe albo uciskowy masaż powolnymi, okrężnymi ruchami kciuków w tym miejscu
  • uciskamy samymi pięściami – to świetny sposób dla osób o wątłej sylwetce lub słabej krzepie (trzeba zdjąć pierścionki)
  • kładziemy poziomo jedną dłoń na drugiej w miejscu stawów kości-biodrowej i uciskamy obiema rękoma
  • kiedy kobieta leży na boku, zginamy jej kolana na wysokość bioder i jedna osoba, stojąca przed nią, przykłada dłoń na zewnętrzne kolano, a stojąca za nią kładzie dłoń na kości krzyżowej. Obie osoby wykonują jednoczesny ucisk w stronę ciała kobiety, tak jakby chciały zbliżyć swoje dłonie do siebie.

Technika przeciwucisku jest bardzo skuteczna przy częstych i bardzo bolesnych skurczach pod koniec pierwszej fazy porodu.

Ze względu na duży wysiłek wymagany przy tej metodzie konieczne jest odprężenie między skurczami – można na przykład potrząsać swoimi rękami i ramionami albo trzymając dłonie w uścisku ze splecionymi palcami, pokręcić przegubami nadgarstków, zataczając kręgi lub energicznie wstrząsając. Jeśli będzie nam zbyt ciężko, a nie mamy możliwości poprosić kogoś o zastępstwo, możemy zamiast naszych dłoni użyć do uciskania kobiety dwóch piłek tenisowych.

Foto

Autor/ka: Marta Miłoń

Przede wszystkim jestem mamą dwóch dzikusów - Rysia i Jerzyka. Jestem psychopedagogiem kreatywności, studentką terapii pedagogicznej i edukacji artystycznej, dyplomowaną doulą, niespełna położną, pasjonatką integracji sensorycznej oraz zabawy dziecięcej...
Wraz z narodzinami moich chłopcysiów, stałam się mamą dwóch córek, a na imię mają: chustowANIA i pieluchowANIA. Ogromnie promuję karmienie piersią, ideę samokarmienia niemowląt i małych dzieci, rodzicielstwo bliskości, świadome macierzyństwo, jak i świadome ojcostwo i dobre narodziny oraz ekologiczny, będący w zgodzie z naszą naturą, styl życia. Niezmiennie fascynuje mnie antropologia kulturowa oraz twórczość i kreatywność ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.