„(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?
| „(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

„(Nie)grzeczni”. Co siedzi w głowie malucha?

Pamiętacie animowany film „W głowie się nie mieści”? Podróż do wnętrza umysłu dorastającej dziewczynki pozwalała zrozumieć, jak bardzo targają nią sprzeczne i trudne do wytłumaczenia postronnym emocje i jak ciężko w gruncie rzeczy jest być nastolatkiem.

Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska, autorki „(Nie)grzecznych”, z podobnym zaangażowaniem biorą pod lupę uczucia, którymi kierują się najmłodsze dzieci. Z nimi też, podobnie jak z nastolatkami, nie ma lekko.

W ocenie wielu dorosłych maluchy bywają złośliwe, krnąbrne, nieusłuchane, uwielbiają robić na przekór i manipulować otoczeniem – krótko mówiąc: są niegrzeczne, a ich braki w wychowaniu objawiają się w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

„(…) każdego dnia (…) zmagamy się z dziecięcymi humorami, próbami testowania naszej cierpliwości i logiką, która nijak nie przystaje do dorosłego odbioru rzeczywistości. Cóż, myślenie rodzica nie zawsze idzie w parze z tym, co czują i myślą dzieci”.

Niegrzeczne, czyli jakie? W powszechnej opinii grzeczne dziecko to dziecko posłuszne i spełniające oczekiwania dorosłych. Często jednak te oczekiwania nijak mają się do dziecięcej natury, ciekawości świata, otwartości, szczerości. I konflikt gotowy. Kluczem do zrozumienia emocji i motywacji maluchów jest zmiana perspektywy.

Kup w Natuli – 29,90

W poradniku znajdziecie kilkadziesiąt scenek sytuacyjnych z codziennego życia (zabawnych, poważnych, a nawet smutnych), których bohaterami są dzieci i dorośli. W każdej z nich brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Scenkom towarzyszą zapisy emocji przeżywanych przez maluchy i ich rodziców oraz komentarze psychologa pozwalające zrozumieć stanowiska obu stron.

W wielu scenkach z „(Nie)grzecznych” zobaczycie siebie i wasze dzieci. Być może uśmiejecie się do łez, bo poradnik napisany jest z humorem, ale w momencie gdy opisane sytuacje były waszym udziałem, z pewnością wcale do śmiechu wam nie było. Bo czy zabawnie jest wtedy, gdy maluch odmawia pocałowania cioci, której „śmierdzi z buzi”, albo wtedy, gdy kilkulatek w obecności całej rodziny z dumą popisuje się znajomością słówek rodem z rynsztoka? Zejście do poziomu podłogi to szansa na odkrycie często nieoczywistych motywacji dzieci i droga do autentycznego porozumienia.

Poradnik przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku 0–6 lat, ale przecież nie istnieje precyzyjnie określona magiczna granica, po przekroczeniu której jest już z górki i z naszymi latoroślami rozumiemy się w lot. Do nieporozumień związanych z innymi punktami widzenia dochodzi w różnych momentach, dlatego książka może się okazać przydatna także rodzicom starszaków.

Kup książkę (Nie)Grzeczni? w Natuli.pl

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Agnieszka Radziszowska

Pisze dla rodziców o dzieciach, dla miłośników zwierząt o psach i kotach, a dla wszystkich o miejscach, które warto zobaczyć i rzeczach, które warto zrobić. Mama montessoriańskiej córki, dziennikarka i teatrolog.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: