Niepłodność nie przekreśla Waszych marzeń o dziecku
| Niepłodność nie przekreśla Waszych marzeń o dziecku

Niepłodność nie przekreśla Waszych marzeń o dziecku

Wiele przyszłych rodziców martwi się, że niepłodność będzie dla nich pożegnaniem marzeń o potomstwie. Wiele z nich myli również niepłodność z bezpłodnością, a to przecież dwa różne pojęcia.

Bezpłodność a niepłodność

Jeżeli macie za sobą rok regularnych, bezskutecznych starań o dziecko, przy jednoczesnym wyłączeniu jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, powinniście zrobić badania. Być może na Waszej drodze do szczęścia stoi niepłodność.

 

Bezpłodność jest natomiast trwałą niezdolnością do spłodzenia dziecka. Może mieć swoje źródło w braku lub niedorozwoju narządów rodnych (często w wyniku powikłań po wypadku, niosących za sobą konieczność usunięcia jąder czy jajników).

 

Diagnostyka niepłodności

Ważne jest, by badania diagnostyczne zostały przeprowadzone zarówno u  kobiety, jak i mężczyzny. Błędne jest powszechne twierdzenie, że niepłodność leży najczęściej po stronie partnerki. W rzeczywistości w 35% za komplikacje odpowiada mężczyzna, w tylu samych procentach kobieta, natomiast w 10% przypadków oboje partnerów. Do rozpoznania przyczyny niepłodności konieczny jest wywiad lekarski oraz badania. Do najczęstszych należą:

 

  • badanie nasienia (spermiogram)
  • badanie ultrasonograficzne (USG)
  • badania hormonalne
  • badania zakaźne
  • ocena rezerwy jajnikowej (AMH)

 

U kobiet ponadto wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności: pierwotną i wtórną. Ta pierwsze występuje przy niemożności spłodzenia pierwszego dziecka, druga przy kolejnych ciążach.

Leczenie niepłodności

gameta_rzgow_pawel_radwan.jpg

Niepłodność może być składową wielu czynników. Do leczenia niepłodności zalicza się: zmianę stylu życia, farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, inseminację i  zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).  Niepłodność stanowi przeszkodę dla co piątej pary w Polsce. Niepłodność to choroba cywilizacyjna, obserwujemy, że coraz więcej pacjentów którzy się do nas zgłaszają ma mniej niż 30 lat. Rozwój przemysłu, zanieczyszczenia, dieta składająca się z wysoko – przetworzonej żywności, to wszystko ma wpływ na płodność.  Nie bez znaczenie jest odkładanie w czasie przez młodych ludzi decyzji o posiadaniu dziecka.   – mówi dr n.med Paweł Radwan z Klinik Gameta w Łodzi

Niepłodność nie jest zatem wyrocznią decydującą o niemożności posiadania dziecka. Co więcej, w Polsce coraz częściej mówi się o jej leczeniu. Z dnia na dzień zwiększa się ilość par, które dzięki leczeniu doczekały się o potomstwa. 

Zamiast bać się i rozpaczać w domu, warto skonsultować się ze specjalistą z kliniki leczenia niepłodności.

gameta.png

Partnerem artykułu jest: Klinika Leczenia Niepłodności Gameta 

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Abecadło Porozumienia bez Przemocy

10 przepisów na domowe mleka roślinne

8 sekretów szczęśliwej rodziny

Przejdz do: