Kategorie
Ekowiadomości

Niezwykłe właściwości buraka

Burak jest warzywem niezwykłym, ale wciąż niedocenianym. Najczęściej z buraków przygotowujemy barszcz. Są one także smacznym dodatkiem do drugiego dania. Warzywo to najlepiej jeść na surowo, ponieważ w takiej formie zachowuje swoje właściwości prozdrowotne w najwyższym stopniu. Burak to cenne źródło kwasu foliowego, dlatego zaleca się kobietom w ciąży picie soku z buraków. Dwie szklanki soku wystarczą, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten składnik.

burak

Zalety buraka:

  • ma właściwości silnie odtruwające i odkwaszające organizm, ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych i pierwiastków, takich jak potas, magnez i wapń, cez, rubid i kobalt;
  • oczyszcza krew i usuwa z organizmu kwas moczowy;
  • korzystnie wpływa na układ nerwowy (redukuje napięcie, stres), ponieważ to cenne źródło witamin z grupy B;
  • duża zawartość błonnika wspomaga trawienie;
  • zawartość żelaza jest pomocna przy niedokrwistości, anemii i awitaminozie;
  • ma działanie odmładzające i antyrakowe dzięki antocyjanom (silne antyoksydanty z grupy polifenoli).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter z Wielkiej Brytanii wykazały, że sok z buraków pozwala poprawić zdolność do długotrwałego wysiłku nawet o 16 proc. Wiadomość ta sprawiła, że burakiem zainteresowali się sportowcy, którzy włączają go do swojej diety. Kolejne badania dowiodły, że również zwykli ludzie mogą odczuwać korzyści z picia soku. Podczas zwykłego marszu badani zużywali o 12 proc. mniej tlenu. Zdaniem specjalistów wyniki badań są dobrą wiadomością dla ludzi o obniżonej sprawności fizycznej, którym trudność sprawia nawet niewielki wysiłek.

Czy wszyscy mogą jeść buraki? Niestety, ale osoby cierpiące na cukrzycę powinny ograniczać ich spożycie ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Ostrożność powinny zachować także osoby z problemami z nerkami, ponieważ buraki zawierają duże ilości szczawianów.

Buraki w diecie dziecka mogą pojawić się dość szybko, bo już od 6. miesiąca życia, czyli tuż na początku rozszerzania diety. To warzywo lekkostrawne, a dodatkowo dzieci lubią jego słodki smak. Buraczki są zalecane dzieciom z anemią lub wysokim ryzykiem jej wystąpienia.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Przepis na sok z buraków

Składniki:

  • kilka buraków (ok. 1,5 kg),
  • opcjonalnie można dodać: jabłka, marchew, sok z pomarańczy lub cytryny.

Buraki dokładnie myjemy, obieramy ze skórki, kroimy na małe kawałki. Pokrojone wrzucamy do sokowirówki, w razie potrzeby możemy dodać obrane jabłka lub marchew. Sok z buraków i marchwi będzie miał słodszy i łagodniejszy smak, a sok z buraków i jabłek – lekko kwaskowaty. Gotowy sok można doprawić również sokiem z cytryny. Sok z buraków można rozcieńczyć wodą. Najlepiej smakuje schłodzony.

Polecamy również zakwas z buraków.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Niezwykłe właściwości buraka”

Sok z sokowirówki jest tyle wart co woda posłodzona syropem glukozowo-fruktozowym, to znaczy ze tylko sok wyciśnięty, wyciskarka do soków wyciska sok wraz z błonnikiem i wszystkimi składnikami zawartymi w danym warzywie lub owocu, a nie tylko wodę i cukry!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.