Kategorie
Karmienie piersią

„Norma” w odniesieniu do karmienia piersią nie istnieje

Jak długo i jak często powinnam karmić swoje dziecko? Czy na pewno dobrze to robię? Dlaczego moje dziecko je częściej niż dzieci koleżanek? A może mam za mało mleka albo jest ono za chude i po prostu się nie najada? Czy to normalne, że ciągle budzi się w nocy na karmienie? To tylko niektóre pytania i wątpliwości, z którymi spotykają się młode mamy w czasie karmienia piersią.

Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że „norma” dotycząca tego tematu po prostu nie istnieje, całkowicie normalne są natomiast różnice między poszczególnymi maluszkami.

Dr Jacqueline Kent, światowy ekspert  w dziedzinie laktacji dowiodła, że każdy maluch przychodzi na świat z własnym, indywidualnym wzorcem karmienia. To, jak często i jak długo je, czy budzi się w nocy na karmienie, czy woli najeść się do syta dopiero rano jest charakterystyczne właśnie dla niego i nie powinno budzić naszego niepokoju. Zamiast więc porównywać naszego szkraba do innych dzieci, warto spojrzeć na niego jak na prawdziwego indywidualistę i po prostu cieszyć się z tych wspólnie spędzonych chwil. Poniżej przedstawiamy też najważniejsze wnioski płynące z badania, które powinny rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości karmiących mam.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

1. Jak często i jak długo powinno się karmić piersią?

Tak często, jak potrzebuje tego dziecko. Niektóre maluszki będą jadły kilka razy dziennie, inne kilkanaście razy. Jedynie w przypadku noworodka powinno się pilnować, aby w ciągu doby było minimum 8-10 karmień. Czas trwania sesji karmieniowej również może być bardzo różny i waha się między 12 – 67 minut, chociaż są dzieci, które potrafią się najeść dosłownie w kilka minut. Tu również nie ma reguły – wszystko zależy od ich naturalnych umiejętności i preferencji. Dlatego wskaźnikiem efektywnego karmienia jest nie tyle częstotliwość czy czas jego trwania, ale obserwowany przyrost masy ciała dziecka. Jeśli maluch je rzadko i bardzo krótko, ale regularnie przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju.

2. Jaka ilość mleka potrzebna jest niemowlętom?

Dzieci karmione piersią dopasowują ilość pobieranego pokarmu do swoich aktualnych potrzeb. Istnieje ogromne zróżnicowanie w częstości karmienia i ilości przyjmowanego pokarmu, zarówno w przypadku jednego niemowlęcia, jak i wtedy gdy porównujemy je między sobą. Badania pokazują, że w przypadku niemowląt od 0 do 6 miesięcy różnice te mogą być nawet trzykrotne! Przeciętna sesja karmienia piersią wykorzystuje 67% mleka z piersi, zaś średnia ilość mleka pobrana w jednej sesji oscyluje między 54 a 234 ml. W miarę, jak maluchy rosną, jedzą też rzadziej, za to są w stanie jednorazowo przyjąć więcej pokarmu.

3. Czy niemowlęta pobierają pokarm zawsze z obu piersi?

Niemowlęta mają bardzo zróżnicowane wzorce karmienia. 30 % wybiera zawsze tylko jedną pierś, 13 % zawsze obie piersi, a 57 proc. ma zmienne upodobania. Co więcej, maluszki opróżniają pierś całkowicie tylko raz dziennie, zazwyczaj pobierają pokarm zależnie od apetytu i kończą jeść, gdy już go zaspokoją. Niektóre z nich jednorazowo jedzą tylko z jednej piersi, inne z obu. Normalne jest też zarówno to, że jedna pierś wytwarza więcej mleka niż druga, jak również to, że maluszki chętniej jedzą pokarm z prawej lub lewej piersi.

4. Czy karmienie w nocy jest normalne?

Zdecydowanie tak! Aż 64 % niemowląt jest karmiona w dzień i nocy, z czego 1/5 sesji karmieniowych przypada właśnie na noc. Niemowlęta, które nie budzą się w nocy na karmienie (34 %) przyjmują w zamian bardzo dużą objętość pokarmu rano.

5. Czy chłopcy i dziewczynki potrzebują tyle samo mleka?

Chłopcy spożywają średnio o 76 ml mleka więcej niż dziewczynki. W ciągu dobry średnia objętość spożytego przez nich mleka wynosi 831 ml, ta sama średnia w odniesieniu do dziewczynek wynosi 755 ml.

Materiał przygotowany na podstawie wyników badań dr Jacquline Kent, światowego eksperta w dziedzinie laktacji. W badaniach brały udział dzieci zdrowe, w wieku od 0-6 miesięcy, karmione wyłącznie piersią na żądanie i rosnące zgodnie z wykresami wzrostu WHO.

Foto: flikr.com/39523983@N03

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “„Norma” w odniesieniu do karmienia piersią nie istnieje”

Karmię piersią więc nie znam się na normach, raz zje więcej, a raz mniej. Zresztą mnie ciągnie przy każdej okazji.,Nie chce wcale z butelki jeść,ani z łyzeczki, z lekarstwami to jest prawdziwy koszmar. Dobrze, ze Vita D jest w aerozolu to chociaż tu sie nie szarpię.

Popieram. Ciężko wyznaczyć normy karmienia. Ale z doświadczenia już wiem (karmię nieprzerwanie od 3,5 roku teraz już dwójkę dzieci), że czasem dziecko można i trzeba trochę ułożyć w tej kwestii. Szczególnie jeśli karmimy już długo. Przykład: moje półtoraroczne dziecko karmiłam na żądanie w nocy (i w dzień oczywiście też) i budził mi się z zegarkiem w ręku co godzinę i chciał cycka. Wszyscy mówią karmić na żądanie i karmić na żądanie, więc karmiłam, ale po kilku miesiącach miałam już naprawdę serdecznie dosyć. Powiedziałam – od dzisiaj, w nocy możesz dostać najwyżej butelkę. Pierwszej nocy był oczywiście płacz. Przez kolejny tydzień budził się może 2 razy na tą butelkę. Potem przestał. Od tamtej pory przesypia noce. Tak więc myślę, że przy nastawieniu na długotrwałe karmienie trzeba też pamiętać o matkach i ich możliwościach sprostania tym żądaniom:) Bo na 6 miesięcy to można się jeszcze poświęcić i karmić co chwila, ale jeśli matkom się wmawia, że muszą karmić na żądanie i dopóki dziecko będzie chciało, to szanse są, że taka matka po pół roku będzie miała dosyć i zaprzestanie karmienia w ogóle. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.